مسیر لغو و خنثی‌سازی تحریم‌ها توامان دنبال می‌شود

رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی:

مسیر لغو و خنثی‌سازی تحریم‌ها توامان دنبال می‌شود

سید ابراهیم رئیسی، شامگاه شنبه در ششمین گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خود از ابتدای شروع دولت سیزدهم با مردم، به نقشه دشمنان در جریان اصلاحات اقتصادی اشاره کرد و گفت: همراهی مردم و همه دست‌اندرکاران، اهداف پلید دشمنان را ناکام گذاشت.

رئیس جمهور تاکید کرد: اصلاح اقتصادی باید در دولت قبل اتفاق می‌افتاد. اگر این کار یکی دو سال قبل انجام می‌شد، هزینه‌اش برای کشور خیلی کمتر بود و اگر ما نیز این کار را سال آینده انجام می‌دادیم، پرهزینه‌تر می‌شد. هزینه اصلاح اقتصادی برایمان روشن بود اما هزینه الان از هزینه سال دیگر حتما کمتر است و هزینه سال گذشته حتما از امسال کمتر بود، اما در این زمینه اقدامی انجام نشد.
رئیسی ادامه داد: آثار تورمی که به دلیل توزیع عادلانه یارانه‌ها ایجاد می‌شود، ظرف مدتی از بین خواهد رفت. اگر تورمی با استقراض از بانک مرکزی، با رشد پایه پولی و با رشد نقدینگی ایجاد شود این از بین نمی‌رود و برای سال‌ها می‌ماند، کما این‌که بخشی از گرفتاری دولت بابت کاری است که در قبل انجام شد و الان شاهد آثار آن هستیم.
رئیس جمهور افزود: فقط در ۲۰روز گذشته، ۲۹هزار میلیارد تومان پرداخت کردیم. در هر ماه به طور متوسط ۱۲تا۱۳هزار میلیارد تومان غیر از حقوق و دستمزد بابت سررسید اوراق پرداخت می‌کنیم که بابت هزینه‌هایی است که نه در این دولت که در دولت قبل انجام شده است. به هیچ وجه بحث تامین کسری بودجه مطرح نیست.
رئیسی در مورد سرانجام وضعیت یارانه نان و دارو تصریح کرد: دارو باید به سمت بیمه‌ها برود، البته الان زیرساخت کشور در این زمینه کامل نیست و تا زیرساخت کامل شود به همین شکل فعلی، یارانه دارو پرداخت می‌شود و ارز ترجیحی دارو قطع نخواهد شد.
رئیس جمهور با اشاره به اجرای آزمایشی طرح توزیع نان در برخی استان‌های کشور از جمله زنجان و قزوین خاطرنشان کرد: قیمت نان تغییری نخواهد کرد. الحمدا... گزارشی که از استان‌ها داریم گزارش‌های خوبی است. یعنی این طرح توانسته پاسخ خوبی بگیرد اما باید برای ما روشن شود که در شهر و روستا و همه مناطق کشور کار می‌تواند به صورت دقیق انجام بگیرد.
رئیسی با تاکید بر تغییر نکردن قیمت بنزین، اظهار داشت: اگر قرار باشد کاری انجام شود ما با اطلاع دادن به مردم و تبیین و تمهیدات آن را انجام می‌دهیم.
رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره سفر مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و آخرین وضعیت مذاکرات برای لغو تحریم‌ها گفت: از همان ابتدا اعلام کردم که رفع تحریم‌ها را دنبال خواهیم کرد، چون تحریم‌ها ظالمانه است و این تحریم‌ها هر چه سریع‌تر باید رفع شود. آمریکایی‌ها به تعهدات‌شان عمل نکردند، نقض پیمان کردند و بارها اعلام کردم که آمریکایی‌ها باید به انجام تعهدات خود بازگردند.
رئیسی افزود: مسیر دومی که از ابتدای کار دولت دنبال کردیم، مسیر خنثی کردن تحریم‌هاست. مجموعه و قرارگاهی در دولت به ریاست معاون اول رئیس جمهور و همکاران بسیار در سراسر کشور داریم که به کمک آنها کار خنثی‌کردن تحریم‌ها را در کنار لغو تحریم‌ها دنبال می‌کنیم.