مرگ ‌خاموش مادران 

مرگ ‌خاموش مادران 

فارغ از مباحث جمعیتی و تاثیر منفی سقط‌های عمدی بر کاهش جمعیت کشور، این پدیده تبعات و آسیب‌های فراوان جسمی و روحی برای مادران و خانواده‌ها در پی دارد.

آسیب‌هایی که احتمالا اغلب افراد به آن آگاه نیستند و با انجام سقط‌های زیرزمینی جان خود را به خطر انداخته و حتی ممکن است فرصت تولد دوباره فرزند را از دست بدهند. بااین‌حال همچنان شاهد فعالیت غیرقانونی مراکز سقط در جامعه و همچنین تبلیغ و فعالیت آنها در فضای مجازی هستیم. این در حالی است که خانواده‌ها و والدین از عوارض جدی و ناگواری که این عمل می‌تواند بر خانواده بگذارد آگاه نیستند؛ عوارضی که حتی می‌تواند به ازهم‌پاشیدن بنیان خانواده منجر شود.
 همچنین در بسیاری از موارد شاهد تجویز دارو‌های غیرمجاز سقط توسط این مراکز هستیم که اغلب تاریخ‌گذشته یا تقلبی است. این داروها عوارض بسیار جدی ازجمله مشکلات قلبی و تنفسی و حتی مرگ مادر را در پی دارند چراکه ممکن است بیمار ممنوعیت دارویی داشته باشد ولی افراد غیرمتخصص آن را نادیده بگیرند.
استفاده از داروهای مربوط به سقط به حدی ریسک دارد که حتی پزشکان و متخصصان حاضر در بیمارستان‌ها نیز برای مواردی مانند جنین‌های مرده و موارد درمانی با احتیاط و نظارت بسیار بالا از آنها استفاده می‌کنند.
یکی دیگر از عوارض مهم سقط‌های عمدی و غیرقانونی جلوگیری از حاملگی‌های بعدی است. بسیاری از مادرانی که به سقط عمدی اقدام می‌کنند حتی پس از گذشت سال‌ها و بارداری مجدد بازهم از این موضوع رنج می‌برند و کیفیت زندگی آنها به‌شدت تحت تأثیر این اتفاق قرار می‌گیرد. 
سقط‌های عمدی که اغلب توسط افراد غیرکارشناس انجام می‌شود، تنها نوعی تجارت و مسیری برای کسب درآمد برخی افراد است که به زندگی و آینده مشتریان خود اهمیتی نمی‌دهند. به همین منظور از والدین می‌خواهیم به‌هیچ‌وجه تصمیم به سقط‌های عمدی نگیرند چراکه تا سال‌های طولانی عواقب این اتفاق آنها را رها نخواهد کرد.

دکتر طاهره افتخار -  متخصص زنان و زایمان