تب صحنه در تابستان

بعد از دو سال تعطیلی، بازار کنسرت‌های تهران و شهرستان‌ها داغ شده است

تب صحنه در تابستان

بالاخره زمانی رسید که بشود ماسک‌ها را به هوا پرت کرد و روزگار پساکرونا را جشن گرفت. البته هنوز در فضاهای بسته، استفاده از ماسک توصیه شده اما به نظر می‌رسد کم‌کم زندگی به روند همیشگی و معمولش باز می‌گردد و با رسیدن فصل تابستان، بار دیگر سالن‌های کنسرت میزبان جمع زیادی از علاقه‌مندان به موسیقی است که برای شنیدن و دیدن هنرمندان محبوبشان بلیت خریده‌اند. گروه‌های موسیقی و خوانندگان محبوب مردم، سال‌های سخت کرونا را با صبر و تلاش گذراندند، برخی با برگزاری کنسرت‌های آنلاین و انتشار قطعات موسیقی ادامه دادند و بسیاری از آنها از برگزاری کنسرت حتی با ظرفیت محدود پرهیز کردند تا به امروز برسند. به روزی که دوباره ساز کنسرت‌ها کوک شوند و با تمام ظرفیت بتوانند پذیرای مردم باشند. این روزها بازار کنسرت‌ها داغ‌تر از همیشه است.

کنسرت نمایش «سی‌صد» در فضای باز کاخ سعدآباد در حال اجراست، همایون شجریان در مرکز همایش‌های کشور، احسان خواجه امیری در هتل اسپیناس پلاس و گروه پالت در تالار وحدت برنامه دارند. 
علیرضا عصار بعد از مدت‌ها دوری از صحنه، اوایل تیرماه برای طرفدارانش کنسرت برگزار کرد و به‌زودی قرار است خوانندگان دیگری در سالن‌های موسیقی تهران به صحنه بیایند و برخی هنرمندان هم راهی شهرهای دیگر کشور شده‌اند. همچنین در استان‌ها خوانندگان بومی  و گروه‌های موسیقی نواحی میزبان علاقه مندان به موسیقی هستند.
 صحنه زیرپای نام‌ها 
کنسرت نمایش سی‌صد به کارگردانی امیرجدیدی، با موسیقی برادران پورناظری و خوانندگی رضا بهرام و بازی جواد عزتی، مهران غفوریان، طناز طباطبایی، دلنیا آرام، منوچهر علیپور، عرفان ناصری، نیما سکوت و امیر جدیدی این شب‌ها در کاخ‌موزه سعدآباد روی صحنه است و با استقبال علاقه‌مندان مواجه شده. همین شب‌ها، همایون شجریان هم در تالار همایش‌های وزارت کشور کنسرت دارد؛ کنسرتی که از اول تیرماه آغاز شده و تا 26تیرماه و شب‌های 2 تا 5مرداد هم برقرار خواهد بود. در هفته آینده قرار است شنبه و یکشنبه گروه پالت در تالار وحدت به صحنه برود. محسن ابراهیم‌زاده 14تیرماه در برج میلاد کنسرت خواهد داشت و امید حاجیلی همان شب در نمایشگاه بین‌المللی روی صحنه است. رستاک حلاج 18تیرماه در برج میلاد روی صحنه خواهد رفت و طرفداران موسیقی رضا یزدانی نیز می‌توانند 20تیرماه در برج میلاد با او دیدار کنند ، 24تیرماه هم کنسرت بهنام بانی در هتل اسپیناس پلاس برگزار می‌شود.گروه‌های موسیقی سنتی، کلاسیک و نواحی هم شب‌های تیر میزبان علاقه‌مندان هستند: موسیقی تربت جام 8 و 9 تیر در موزه موسیقی و کنسرت نیواک 10و 14تیر در همین سالن، گروه راما 13و 14تیرماه در تالار رودکی، ارکستر هیژان 14تیر در تالار وحدت، گروه سازهای ایرانی17تیر در تالار رودکی، کنسرت حریر شریعت‌زاده 17تیرماه در نیاوران، کوارتت کاسته 20 تیر در تالار وحدت، تنبور نوازان جامی 25تیر در تالار وحدت و رسیتال پیانوی نارک آبراهامیان 31تیر در رودکی از جمله دیگر کنسرت‌های موسیقی در تیرماه هستند. 
 تور کنسرت‌ها در سراسر ایران
کنسرت‌های موسیقی به‌جز تهران، در شهرستان‌ها هم رشد و رونق را تجربه می‌کنند؛ از کنسرت شهرام ناظری و همای گرفته تا اجرای گروه‌های موسیقی نواحی مثل کنسرت 12تیر محمود فرضی‌نژاد، هنرمند سرشناس موسیقی گیلان در شهر رودسر. در شب‌های پیش رو گروه اشوان در اردبیل، پرواز همای در بروجرد، علیرضا قربانی در اصفهان و سبزوار، شهرام ناظری در کاشان، علی قمصری در رشت، سالار عقیلی در کرج، احسان خواجه‌امیری در رشت، رضا دریا دل در اصفهان و امید حاجیلی در انزلی به صحنه می‌روند. این اجراها بخشی از حضور هنرمندان و گروه‌های موسیقی در شهرهای مختلف کشور است. 
 کنسرت‌ها و مخاطبان
تعداد تماشاگران کنسرت‌ها، حکایت از استقبال مخاطبان دارد. اگر در دوران همه‌گیری ویروس کرونا عادت تماشای فیلم در جامعه کمرنگ شده باشد، در عوض سالن‌های موسیقی از استقبال و اشتیاق مردم خبر می‌دهند. درباره وضعیت فروش بلیت نمی‌توان با قاطعیت اظهارنظر کرد. مخاطبان پیگیر موسیقی و فعالان این عرصه می‌دانند که گاهی بلیت برخی اجراها، فروش قابل اعتنایی ندارد اما سالن معمولا خالی نمی‌ماند. اگر درباره میزبان فروش، قطعیتی در کار نباشد اما درباره شوق شرکت در کنسرت و تماشای اجرای گروه‌های موسیقی، می‌توان با اطمینان صحبت کرد. به نظر می‌رسد بازار موسیقی همچنان در تابستان هم داغ بماند. اجرای ارکستر آلنام 3مرداد در تالار وحدت، کنسرت داوود آزاد 5مرداد در تالار وحدت، تداوم تورهای کنسرت هنرمندان در شهرستان‌ها از تداوم گرمای صحنه موسیقی در تابستان جاری خبر می‌دهد.

موسیقی شبی چند؟
سقف قیمت کنسرت‌های موسیقی در سالن‌های شهر تهران برای هر نفر، میانگین 400هزار تومان است. کنسرت موسیقی سی‌صد از این قاعده مستثناست، چون سقف بلیت این نمایش 695هزار تومان است. گروه‌های موسیقی در شهرستان‌ها بلیت‌های کم و بیش ارزان‌تری به علاقه‌مندان عرضه می‌کنند. متوسط سقف قیمت بلیت کنسرت در شهرستان‌ها حدود 300هزار تومان است و میانگین  کمترین قیمت ها معادل 100هزار تومان برای هر نفر است. 

 آذر مهاجر - گروه فرهنگ و هنر