«نخل ناخدا»ی بندرعباس همچنان بلاتکلیف

«نخل ناخدا»ی بندرعباس همچنان بلاتکلیف

بازهم یک طرح نیمه‌تمام دیگر و هزینه‌هایی که هدر رفته و وعده‌هایی که بی‌سرانجام مانده و پروژه‌ای که به ایستگاه پایانی افتتاح و بهره‌وری نرسیده‌است. این بار قرعه نیمه‌تمام‌ها به نام اسکله نخل ناخدای بندرعباس افتاده که به‌عنوان یک طرح ملی و میراثی ساخت آن سال 90 شروع شده و طی سه دولت گذشته به سرانجام نرسیده‌است. حالا اگرچه نمایندگان مردم هرمزگان در مجلس و مسؤولان این استان از شروع مجدد ساخت آن خبر می‌دهند اما همچنان مانند بسیاری از طرح‌های غیرکارشناسی شده کشور، این طرح هم علاوه برکمبود اعتبار، فاقد طرح ارزیابی محیط‌زیستی است که خود می‌تواند خط بطلان روی اجرای آن بکشد.

بندرگاه نخل ناخدا با هدف کوتاه‌تر کردن مسیر بندرعباس به جزیره هرمز در ساحل شرقی بندرعباس و ایجاد نخستین بندر تفریحی مسافری به طول چهار کیلومتر قرار بود به عنوان یکی از طرح ‎های مهم و منحصر به ‌فرد در کشور به شکل نخل ساخته شود. کاهش ترافیک دریایی، دسترسی آسان به جزیره هرمز، ایمن‌‌سازی سفرهای دریایی و رونق گردشگری ساحلی و دریایی در منطقه شرق بندرعباس از جمله اهداف ساخت این بندرگاه بوده‌است. گفته می‌شود تکمیل این بندرگاه از خواسته‌های مردم هرمزگان هم بوده؛ زیرا هدف از احداث آن دسترسی آسان به هرمز و توسعه صنعت گردشگری دریایی بوده و با احداث آن، فاصله بندرعباس تا این جزیره به طول ۱۰ کیلومتر کاهش می‌یابد. 
معاون مهندسی و عمران وقت اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان در اردیبهشت 91 از پایان ساخت بندرچند منظوره نخل ناخدا به ‌عنوان نخستین بندر نخلی شکل کشور در بندرعباس در سال 92 خبر داده و گفته‌بود: «مدت قرارداد ساخت این بندر ۱۸ ماه و مبلغ آن ۳۰۰میلیارد ریال است؛ وعده‌ای که البته تاکنون محقق نشده‌است. حالا و پس از یک دهه، رضا مدرس، معاون امور عمرانی استانداری هرمزگان، یکی دیگر از دلایل متوقف شدن این طرح بندری را کمبود منابع اعتباری عنوان کرده و می‌گوید قرار است در سریع ترین زمان ممکن فرآیند تکمیل، مطالعه و اجرای طرح انجام شود، به گونه‌ای که فرآیند آن تا پایان امسال انجام شود و متولی تکمیل و راه‌اندازی آن خود سازمان بنادر باشد.
 طرحی که استاندارد نیست 
البته به نظر می‌رسد نباید چندان به وعده معاون عمرانی استانداری هرمزگان دلخوش کرد؛ زیرا طبق اعلام اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست هرمزگان، با گذشت یک دهه از ساخت بندر نخل ناخدای بندرعباس، مسؤولان و متولیان ساخت این طرح از سازمان محیط‌زیست مجوز ساخت و فعالیت دریافت نکرده‌اند و تا زمانی که استانداردهای زیست محیطی را رعایت نکنند، اجازه فعالیت تجاری ندارند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان دراین باره به ایرنا گفته‌است: «با توجه به این‌که بندرگاه نخل ناخدا به عنوان یک طرح ملی مطرح بوده، اداره‌کل محیط‌زیست استان در همان زمان از دستگاه‌های متولی از جمله استانداری و بنادر و دریانوردی خواست در ساخت این بندر استانداردهای لازم از جمله ایجاد کانال هدایت آب به شکل موج شکن ایجاد کند که تاکنون برای آن اقدامی صورت نگرفته‌است.»