دریاچه مواد مذاب در دهانه آتشفشان نیراگونگو

دریاچه مواد مذاب در دهانه آتشفشان نیراگونگو

زمانی که سیاره زمین تازه تشکیل شده‌ بود، سطح آن درست شبیه آنچه اکنون در مرکز این آتشفشان می‎ بینید، بود. سنگ‌‎هایی که مثل قایق در میان مواد مذاب زیرین خود شناورند.

اینجا آتشفشان نیراگونگو (Nyiragongo) است که در کوه‎های کشور کنگو قرار گرفته‌است؛ کوهی با ارتفاع 3470متر که در حاشیه شرقی جمهوری دموکراتیک کنگو و در نزدیکی مرز این کشور با روآندا قرار دارد. این کوه در رشته‌کوه ویرونگا و در محدوده پارک‌ملی ویرونگا واقع شده‌ است.
اوایل خرداد امسال با فوران این آتشفشان، دولت کنگو طرح تخلیه شهر گوما در مجاورت این آتشفشان را به اجرا گذاشت. در روزهای اخیر فواره‌هایی از مواد مذاب و دود سرخ از آتشفشان نیراگونگو به آسمان می‌‎رود و ساکنان وحشت‌زده گوما - با دو میلیون نفر جمعیت - به نواحی امن گریخته‌اند. این آتشفشان، در حدود ۱۰کیلومتری شهر، آخرین بار سال ۲۰۰۲ فوران کرد که به مرگ ۲۵۰نفر و تخریب خانه‌های ۱۲۰هزار نفر منجر شد.
در دهانه کوه نیراگونگو، دریاچه‌ای از مواد مذاب وجود دارد که به عنوان بزرگ‌ترین دریاچه مواد مذاب در جهان شناخته می‌شود. به‌گفته دانشمندان، این دریاچه بیش از 200متر عرض و چند کیلومتر عمق دارد.
وجود دریاچه مواد مذاب در قله این کوه در ابهام قرار داشت و از دیدگاه علمی تقریبا تا سال 1327شمسی/ ۱۹۴۸ میلادی تأیید نشده‌بود. در همان زمان، مقیاسی بالغ بر ۱۲۰هزار متر مربع اندازه‌گیری شد. مطالعات تحقیقی بیشتر نشان داد این دریاچه در طول زمان و به مرور در مقیاس‌های اندازه، عمق و درجه حرارت، متغیر است. 
فعالیت گدازه این دریاچه مذاب تا سال ۲۰۱۰ میلادی ادامه داشت. از سال ۲۰۱۰، این دریاچه به‌طور عمده در یک محوطه مخروط استوانه‌ای به ابعاد ۱۸ متر ارتفاع و ۱۸۰ متر عرض در کف دهانه محدود شده‌است.

منبع: National Geographic