روابط تهران و ریاض محیط حضور اسرائیل را ناامن می‌کند

تحلیلگر مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با «جام‌جم»:

روابط تهران و ریاض محیط حضور اسرائیل را ناامن می‌کند

سید‌رضا صدرالحسینی، کارشناس مسائل بین المللی در گفت‌و گو با جام‌جم با   اشاره به تصریح جمهوری اسلامی بر ادامه مذاکرات با عربستان سعودی به میزبانی بغداد خاطرنشان کرد: موضوع امنیت و توسعه اقتصادی در منطقه غرب آسیا و خاورمیانه و به‌ویژه خلیج‌فارس یکی از مهم‌ترین اولویت‌های جمهوری اسلامی در عرصه سیاست خارجی است. بر این اساس علاقه‌مندی ایران به صلح، ثبات، همکاری و تعامل با همه کشورهای منطقه جزو دستورالعمل‌های همیشگی حوزه دیپلماسی ایران به‌ویژه دولت سیزدهم  بوده و هست.

وی با اشاره به قطع چهارساله روابط دیپلماتیک ایران و عربستان گفت: تلاش‌هایی برای برقراری روابط مجدد میان تهران و ریاض صورت گرفت و در همین راستا جمهوری اسلامی میانجیگری کشور دوست و همسایه عراق را برای برقراری ارتباط دیپلماتیک با ریاض با روی باز پذیرفت و در پنج دور مذاکره در بغداد شرکت کرد.
صدرالحسینی با اشاره به سفر آقای الکاظمی به تهران و گفت‌وگو با مقامات کشورمان نیز تصریح کرد: با توجه به فراز و فرودهایی که این گفت‌وگوها داشته، نخست‌وزیر عراق در سفر به عربستان موضوع مذاکرات مجدد را مطرح کرد و با توافق صورت گرفته از سوی مقامات سعودی، با این پیام به ایران آمد که این مذاکرات به‌زودی و با سرعت بیش از گذشته انجام شود و تحولات دیپلماتیک آن ملموس باشد.
این کارشناس حوزه روابط بین‌الملل تاکید کرد: در جریان دیدار دیروز مقامات ایران و عراق، با توجه به این‌که موضوع ادامه گفت‌وگوهای ایران و عربستان جزو مهم‌ترین محورهای مذاکره بود، جمهوری اسلامی با  روی باز از پیشنهاد آقای الکاظمی استقبال کرد و رئیس‌جمهور در نشست خبری خود تصریح داشت که ما آماده گفت‌وگو با همه کشورهای منطقه هستیم اما مسیر گفت‌وگو باید منطبق با منافع و مصالح جهان اسلام باشد. 
وی موضوع ارتباط نداشتن سیاسی کشورهای منطقه با رژیم غاصب صهیونیستی را جزو مهم‌ترین سیاست‌های جمهوری اسلامی دانست  و   عنوان کرد: در همین ارتباط آقای الکاظمی با گفت‌وگوهایی که با طرف عربستانی داشت، نسبت به این موضوع به‌گونه‌ای برخورد کرد که گویا مقامات سعودی هم ظاهرا نسبت به این مسأله تحفظاتی دارند و موضوع ایجاد ارتباط با رژیم صهیونیستی در دستور کار عربستان نیست.
این کارشناس حوزه روابط بین‌الملل اضافه کرد: مسأله استقلال یمن و گفت‌وگوهایی یمنی ــ یمنی و دخالت نکردن هیچ کشور خارجی در این‌باره و حمایت جمهوری اسلامی از مستضعفان و مظلومان هم جزو مسائل و مطالبی بود که رئیس‌جمهور به آن اشاره ‌کرده است.
وی با اشاره به خبر تشکیل ارتش عربی تصریح کرد: آقای الکاظمی در این مذاکرات به جمهوری اسلامی اطمینان داد که تشکیل این ارتش هیچ تهدیدی برای منافع ایران نخواهد بود. 
به‌گفته صدرالحسینی، ماحصل گفت‌وگوها نشان می‌دهد که آقای الکاظمی در این مذاکرات موفق بوده و با گفت‌وگوهایی که با دو طرف ماجرا داشت با یک اطمینان خاطر تهران را به مقصد بغداد ترک کرد و به‌نظر می‌رسد مسأله گفت‌وگوهای جمهوری اسلامی ایران و عربستان در یک فرآیند سراشیبی تا رسیدن به نتیجه قرار دارد.
وی با تاکید بر برقراری ارتباط میان ایران و عربستان که منافع فراوانی برای منطقه در پی خواهد داشت، تصریح کرد: با عنایت به قدرت نفوذ دو کشور در جهان اسلام به‌نظر می‌رسد از خلأ ارتباط میان تهران و ریاض، رژیم صهیونیستی و کشورهای فرامنطقه‌ای بیشترین بهره را ببرند.
هر چقدر جمهوری اسلامی و عربستان در چارچوب اصول و ارزش‌های اسلامی ــ قرآنی تحکیم ارتباط داشته باشند به‌دلیل قدرت، وسعت خاک و توانمندی‌های متعدد دو کشور قطعا می‌تواند منافع جهان اسلام را تأمین کند. همچنین قدر مسلم نزدیکی این دو کشور، محیط حضور رژیم صهیونیستی در منطقه را تنگ‌تر خواهد کرد.
صدرالحسینی با اشاره به ظرفیت‌های فراوان دو کشور و تأثیر آن در حوزه توسعه روابط اقتصادی و تجاری گفت: نزدیکی ایران و عربستان با توجه به تأمین بخشی از انرژی بین‌المللی در حوزه نفت و ظرفیت‌های موجود در حوزه دریانوردی و توانمندی بالا در بخش سرمایه‌گذاری‌های مشترک، قطعا برای توسعه اقتصادی دو کشور و منطقه مؤثر واقع خواهد شد. همچنین این دو کشور علاوه بر دارا بودن نقاط مشترک در حوزه بهره‌مندی از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای، می‌توانند در بخش تنظیم قیمت نفت همکاری مفیدی داشته باشند.