پیوست عدالت باید در تصمیم‌گیری‌ها باشد

رئیس‌جمهور در همایش قوه قضاییه:

پیوست عدالت باید در تصمیم‌گیری‌ها باشد

همایش سراسری قوه قضاییه صبح دیروز (دوشنبه ۶تیر ماه ۱۴۰۱) در سالن اجلاس سران برگزار شد. همایشی متفاوت‌تر از سال‌های گذشته که در پایان با تقدیر رئیس دستگاه عدلیه از برگزارکنندگان آن همراه بود و محسنی اژه‌ای هم به تفاوت آن با سال‌های قبل اشاره کرد. امسال سران سه‌قوه از ابتدای همایش حضور داشتند و تا پایان سخنرانی‌ها در سالن باقی ماندند. موضوعی که در سال‌های قبل شاهد آن نبودیم و رؤسای قوای دیگر در حد یک سخنران در جلسه حاضر شده و بعد از صحبت‌های خود، سالن را ترک می‌کرد. البته امسال همایش قوه‌قضاییه غایبانی هم داشت. آیت‌ا... احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و آیت‌ا... محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب دو غایب بزرگ این همایش بودند.

سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور دیروز در همایش قوه قضاییه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی و یاران او  با بیان این‌که امروز پیوست عدالت باید در دستور کار همه تصمیم گیری‌ها باشد ،  تصریح کرد: «باید دید چقدر به عدالت نزدیک شدیم یا خدای ناکرده از آن فاصله گرفتیم. هیچ موضوعی در فرهنگ دینی ما بعد از توحید به گستردگی و فراگیری عدالت وجود ندارد. توحید و عدالت، بعثت و عدالت و… عدالت در اجرا، عدالت در سیاست و عدالت در همه حوزه‌ها، امری فراگیر است.» وی با بیان این‌که تمام تصمیم‌گیری‌ها در کشور باید مبتنی بر کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی و فرهنگی و رشد هنجارهای اقتصادی و فرهنگی در جامعه باشد، گفت: «در این رابطه اقدامات پیشینی و پسینی وجود دارد. دستگاه‌های اجرایی باید قوانین و مقررات عادلانه، ضد فساد و ضدتبعیض را مورد توجه  قرار  دهند و اجرا کنند و دستگاه قضایی بر این روند نظارت کند.»رئیسی افزود:« اگر کسانی مرتکب فساد شدند و دست‌شان به فساد آلوده شد حتما قضاوت عادلانه آنها در جهت اجرای عدالت اثرگذار خواهد بود. امروز مسؤولان در دستگاه‌های مختلف باید نسبت به وقوع فساد حساس باشند و این حساسیت، خودش می‌تواند پیشگیرانه باشد.»رئیس‌جمهور ادامه داد: «باید بدانیم رمز موفقیت  ما  در کشور انسجام همه نیروهایی است که به نام انقلاب کار می‌کنند و همه ما تحت فرماندهی فرمانده کل قوا هستیم. ما در قوای سه‌گانه تصمیم گرفتیم گرفتار حاشیه‌ها نشویم و حتما به متن خواهیم پرداخت. برخی گرفتار حاشیه‌ها شدند و عقب ماندگی رخ داد. تصمیم داریم گرفتار حاشیه‌ها نشویم و به متن بپردازیم.» رئیسی با تاکید بر این‌که باید به‌دنبال جبران عقب‌ماندگی‌ها بود، بیان کرد: «در این چند ماه در دولت ضمن امیدواری به آینده کشور، شاهد عقب‌ماندگی‌هایی هستیم و دردها و رنج‌های مردم، امروز شنیدنی است. عزیزان مجلس، قوه قضاییه و ما باید نسبت به پیشرفت عدالت تلاش کنیم. حق درجا زدن و توقف نداریم و هیچ راهی جز تلاش برای پیشرفت نمانده است.» 
 لزوم حمایت از دولت
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، هم طی سخنانی در همایش سراسری قوه قضاییه با اشاره به شخصیت وارسته، انقلابی و دلسوز رئیس جمهور، گفت: «امروز قوه قضاییه وظیفه خود می‌داند با تمام توان به قوه مجریه کمک کند؛ امروز بار سنگینی بر دوش دولت است و همه وظیفه داریم با تلاش و مساعدت یکدیگر، این بار را با هم برداریم.»رئیس قوه قضاییه همچنین تصریح کرد: «دستگاه قضا تشریک مساعی با مجلس انقلابی را برای تدوین و وضع قوانین متناسب با اقتضائات روز و قوانین متناسب با خنثی‌سازی توطئه‌های دشمن و قوانین همراستا با خدمت به مردم، وظیفه و تکلیف خود می‌داند.» وی همچنین بر نقش و مسؤولیت قوه قضاییه در حفظ و ارتقای امنیت و آرامش مردم و جامعه در نتیجه همکاری و تعامل با دستگاه‌ها و نیروهای امنیتی، نظامی و انتظامی اشاره کرد.حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه بیان کرد: «باور دارم چنانچه قوه قضاییه از لحاظ عده وعُده و تجهیز نیروی انسانی، اداری و امکاناتی تقویت شود، دولت و مجلس نیز از این امر منتفع می‌شوند.»وی تصریح کرد: «تقویت قوه قضاییه سبب می‌شود این قوه با توان بیشتری در جهت گسترش عدالت و کمک به دولت گام بردارد. دستگاه قضا با تقویت شدن می‌تواند حمایت بیشتری از ناحیه مردم برای نظام به دست آورد.»
 اتحاد برای خنثی سازی تحریم
همچنین محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش سراسری قوه قضاییه، گفت: «بیانیه رهبر معظم انقلاب در گام دوم نقشه راه و سند چشم‌انداز ما برای آینده است و با نگاه به گذشته و کسب تجربه باید به سمت آینده بهتر حرکت کنیم.»رئیس مجلس با اشاره به توانمندی و ظرفیت‌های داخلی، افزود: «به عنوان یک خدمتگزار عرض می‌کنم که ظرفیت‌های مادی و سرمایه‌های انسانی بزرگ‌ترین ظرفیت ما هستند که در همین شرایط سخت تحریم‌ها در دسترس ما قرار دارند.»  وی یادآور شد: «هر سه قوه بر این باور هستیم که خنثی‌سازی تحریم و رفع تحریم را توأمان دنبال کنیم البته اساس ما مبتنی بر خنثی‌سازی تحریم است.»  رئیس مجلس تصریح کرد: «ظرفیت و امکان لازم مادی نیز امروز در کشور وجود دارد تا دست به دست هم به سمت اهداف پیش برویم و مردم ثمرات و نتایج این اقدامات را در زندگی و سفره‌های خود لمس کنند. با تلاش خالصانه یکایک دلدادگان انقلاب و ملت شریف، اطمینان دارم دستیابی به اهداف در دسترس ما قرار دارد و امکان‌پذیر است.»