«محمد‌علی» باز می‌گردد

زندگی اسطوره ورزش روی پرده نقره‌ای

«محمد‌علی» باز می‌گردد

سفر پرسروصدای محمد‌علی کلی قهرمان مسلمان مشت‌زنی جهان در سال 1977 به انگلستان‌، تبدیل به یک درام سیاسی پرهیجان می‌شود. این فیلم را جیمز نیوتن با بهره‌گیری از رخدادهای واقعی و براساس فیلمنامه‌ای از خودش کارگردانی می‌کند. نیکلاس پیناک برای بازی در نقش کلی انتخاب شده است. فیلم با نام «خدایی در بین انسان‌ها» وارد مرحله تولید می‌شود. دو شرکت مستقل فیلمسازی غیرهالیوودی تهیه‌کنندگان این درام پرتنش هستند.

به گفته نیوتن: «همیشه می‌خواستم درباره فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی و ورزشی محمد‌علی کلی فیلمی بسازم. او یکی از شخصیت‌های بی‌نظیر مسلمان در هر دو مورد ورزش و سیاست است که از ورزش برای انجام فعالیت‌های مدنی و ضد نژادپرستی بهره گرفت. کلی صدای سیاهان ستمدیده و اقلیت‌های مختلف اجتماعی بود. او در طول زندگی‌اش با ماجراهای متعدد و مختلفی روبه‌رو شد و مجموعه اقداماتش همیشه پرسروصدا‌، جنجالی و در مخالفت با دولت مرکزی آمریکا بود. یکی از اتفاقات مهم زندگی او به سال 1977 و دورانی باز می‌گردد که مردی به نام جانی والکر ادعا کرد می‌تواند محمد‌علی را به شهر کوچک تاین‌ساید انگلستان بکشاند تا یک باشگاه مشتزنی را از خطر تعطیل شدن نجات دهد. بسیاری او را مسخره کردند و والکر خیلی زود تبدیل به سوژه‌ای برای خنده و مزاح عمومی شد. با این وجود او از پا ننشست و برای عملی کردن رویایش آدم‌هایی را پیدا کرد تا بتوانند یک غیرممکن را ممکن کنند.»
 مبارز قرن
زمانی که محمد‌علی کلی متوجه این موضوع شد، احساس کرد می‌تواند از این سفر به عنوان عاملی برای رساندن رساتر صدای اعتراضش به سیاست‌های تبعیض‌نژادی و ارتجاعی حکمرانان آمریکایی استفاده کند. کلی که اوایل دهه 60 میلادی مدال طلای مسابقات المپیک تابستانی را گرفت و به لقب قهرمان مفتخر شد، در سال 1961 به دین اسلام گروید و در کنار قهرمانی در مسابقات مختلف مشتزنی، تبدیل به یکی از فعالان مدنی پر جنب و جوش آمریکا برای کسب حقوق برابر اقلیت‌های قومی و مذهبی شد. کلی سال 1964 با اعلام این نکته که نام شناسنامه‌ای او یادآور دوران بردگی است، آن ‌را به محمد‌علی تغییر داد. مخالفت با جنگ ویتنام در سال 1966 و امتناع از حضور در ارتش و شرکت در این جنگ، از جمله اقداماتی بود که باعث دادگاهی شدنش شد. مبارزه ورزشی او با جو فریزر و شکست دادن او در رینگ مسابقات، به عنوان مبارزه قرن شناخته شد و در کنار قدم گذاشتن اولین انسان به کره ماه، بیشترین بیننده تلویزیونی تاریخ را از آن خود کرد. جیمز نیوتن کارگردان «خدایی در بین انسان‌ها» گفته است فعالیت‌های مدنی و ضد تبعیض‌نژادی کلی، در دل داستان فیلمش بخش مهمی از ماجراها را تشکیل می‌دهد. هنوز زمانی برای شروع کار فیلمبرداری این درام اجتماعی ورزشی تعیین نشده است./ ورایتی