اقتصاد جهان

اقتصاد جهان

صدور گاز روسیه به اروپا محدود شد
شرکت دولتی گازپروم روسیه اعلام کرد جریان گاز در نورد استریم۱ چهارشنبه به ۳۳میلیون متر مکعب در روز کاهش پیدا خواهد کرد که نصف جریان فعلی است زیرا بر‌اساس دستورالعمل یک دید‌بان صنعتی، لازم است فعالیت یک توربین گازی زیمنس در یک ایستگاه تقویت فشار متوقف شود. همچنان که ضربات اقتصادی متقابل روسیه و غرب در واکنش به جنگ در اوکراین ادامه دارد آلمان اعلام کرد هیچ دلیل فنی برای کاهش اخیر جریان گاز نمی‌بیند. بهای معاملات گاز ماه آتی هلند که قیمت پایه بازار اروپاست، روز دوشنبه تحت تاثیر این خبر با 9.95درصد افزایش بسته شد. خط لوله نورد استریم ۱ که ظرفیت انتقال ۵۵ میلیارد متر مکعب در سال را دارد، بزرگ‌ترین مسیر انتقال گاز روسیه به اروپاست. اتحادیه‌اروپا مکررا روسیه را متهم کرده است از انرژی به‌عنوان سلاح استفاده می‌کند در حالی‌که کرملین می‌گوید کاهش عرضه ناشی از مشکلات تعمیرات و تاثیر تحریم‌های غرب است.

احتمال رکود اقتصادی آلمان
شاخص اعتماد تجاری آلمان به پایین‌ترین رقم خود در بیش از دو سال اخیر رسیده که این امر نشان می‌دهد بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا تحت فشار بحران گاز روسیه و افزایش قیمت‌ها در آستانه رکود اقتصادی قرار گرفته است. بر‌اساس شاخص اعتماد تجاری موسسه آیفو که در ماه جاری میلادی از 92.9درصد در ژوئن امسال به 88.6 درصد یعنی پایین‌ترین میزان از ژوئن 2020 کاهش یافت، شرکت‌ها در سراسر آلمان نسبت به وضعیت فعلی و چشم‌انداز شش ماه آینده خود نگران‌تر شدند.
این نتایج بدتر از پیش‌بینی اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز بود که به‌طور میانگین پیش‌بینی کرده بودند که شاخص آیفو کاهش یافته و به 90.5درصد برسد.
کلمنس فوست، رئیس آیفو در این‌باره گفت: قیمت‌های بالای انرژی و تهدید کمبود گاز بر اقتصاد تاثیر می‌گذارد.