هیچ واکسن تاریخ مصرف گذشته‌ای تزریق نشده است

هیچ واکسن تاریخ مصرف گذشته‌ای تزریق نشده است

موج هفتم کرونا که این روزها در حال گذراندن بخش ابتدایی آن هستیم با موضوع واکسیناسیون ارتباط تنگاتنگی پیدا کرده است. حتی برای سفر رفتن حداقل باید دو د‌ز واکسن تزریق کرد وگرنه به گفته تیمور حسینی، جانشین پلیس راهور کشور حتی اگر راننده واکسینه نشده‌ای به شهرهای آبی سفر کند باز هم به صورت هوشمند در جاده‌ها جریمه‌ می‌شود.

اما واکسن‌های کرونا در کشورمان بی‌حاشیه نبوده‌اند،‌ مخصوصا در دو هفته اخیر که موضوع تاریخ مصرف گذشته بودن برخی واکسن‌ها به ایجاد ترس عمومی منجر شد. حالا اما گرچه کمی دیر ولی حمیدرضا جماعتی،‌ دبیر کمیته علمی کشوری کرونا به این موضوع واکنش نشان داده و گفته است تاکنون به هیچ‌وجه از هیچ واکسن تاریخ مصرف گذشته‌ای استفاده نشده است.
از آنجا که بخشی از حاشیه‌سازی‌ها در مورد یکی از واکسن‌های تولید داخل مربوط به تمدید تاریخ مصرف آنها بوده است،‌ جماعتی روز گذشته به این ماجرا نیز واکنش نشان داد و به ایسنا گفت مدت زمان انقضای هر واکسن، بسته به تکنولوژی ساخت آن متفاوت است. وی توضیح داد: در همه دنیا روند این‌گونه است که‌ برای واکسن‌ها با پایه پروتئین یا آنها که احتمال تخریب مواد تشکیل‌دهنده‌‌شان وجود دارد، تاریخ انقضا درج می‌شود اما پس از آزمایش مجدد توسط سازمان غذا و دارو، تاریخ انقضا تمدید می‌گردد.