عِقاب دشمن با عقاب

پایگاه هوایی راهکنشی عقاب44 ارتش رونمایی شد

عِقاب دشمن با عقاب

پایگاه زیرزمینی نیروی هوایی ارتش با نام «عقاب۴۴» با حضور سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد.  همچنین در این بازدید، امیر سرتیپ محمدحسین دادرس جانشین فرمانده کل ارتش، امیر سرتیپ امیر حاتمی مشاور فرمانده کل نیروهای مسلح در امور ارتش و امیر سرتیپ حمید واحدی فرمانده نیروی هوایی ارتش هم حضور داشتند.  پایگاه هوایی راهکنشی عقاب ۴۴ ارتش قابلیت پذیرش و عملیاتی کردن انواع جنگنده‌های شکاری و بمب‌افکن و همچنین پرنده‌های بدون سرنشین نیروی هوایی ارتش دارد.  پایگاه هوایی راهکنشی عقاب۴۴ با در اختیار داشتن اماکنی چون آلرت، پست فرماندهی، آشیانه‌های نگهداری جنگنده، مراکز تعمیر و نگهداری هواپیما، تجهیزات ناوبری و فرودگاهی، مخازن سوخت و... قابلیت دارد تا انواع جنگنده‌های نیروی هوایی را برای انجام ماموریت‌های محوله پذیرا باشند.

این پایگاه بزرگ زیرزمینی، قابلیت پذیرش و به‌کارگیری عملیاتی جنگنده‌های جدید نیروی هوایی ارتش را نیز خواهد داشت. گفتنی است عقاب ۴۴ یکی از چند پایگاه هوایی راهکنشی زیرزمینی نیروی هوایی ارتش است که طی سال‌های گذشته متناسب با نیاز عملیاتی این نیرو و با در نظر گرفتن اصول پدافند غیرعامل در مناطق مختلف کشور احداث شده است. احداث این پایگاه‌ها در نقاط مختلف متناسب با نیازها و با ضریب ایمنی بالا با توجه به طراحی و استقرار در زیر کوه‌ها قابلیت اجرای عملیات غافلگیرانه هوایی را از مکان و زمان دور از انتظار دشمنان فراهم می‌کند. این پایگاه‌ها با نگهداری جنگنده‌ها در مکان‌های امن و تجهیز آنها به سامانه‌های جنگ الکترونیک، بمب‌ها و موشک‌ها از جمله یاسین، قائم و آصف امکان عملیات دورایستا و افزایش برد راهبردی را برای اهداف دوردست فراهم کرده است. 
     
عبور شهرهای زیرزمینی از یگان‌های موشکی 
پیش از این ارتش جمهوری اسلامی ایران از پایگاه پهپادی 313 که آن‌هم یک پایگاه زیرزمینی است، رونمایی کرده بود و این روند نشان می‌دهد که ارتش برنامه مدونی برای ایجاد پایگاه‌های زیرزمینی در حوزه هوایی دارد. ساخت پایگاه‌های زیرزمینی در نیروهای مسلح کشورمان قدمتی چند دهه‌ای دارد و شاید بتوان ساخت نخستین پایگاه‌ها یا شهرهای زیرزمینی را برای حفاظت از یگان‌های موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نسبت داد اما رفته رفته این موضوع به شیوه‌ای مرسوم در سایر یگان‌های نیرو‌های مسلح بدل شد و پس از نیروی هوافضا که تاکنون چند شهر زیرزمینی برای یگان‌های موشکی خود ساخته، نیروی دریایی سپاه نیز از شهرموشکی برای حفاظت و به‌کارگیری موشک‌های کروز ضد کشتی رونمایی کرد. ساخت شهرهای زیرزمینی اما منحصر به یگان‌های موشکی نماند و با توسعه توان پهپادی در ارتش و سپاه،‌ شهرهای زیرزمینی پهپادی هر دو نیرو نیز رونمایی شدند اما تاکنون خبری از ساخت یک پایگاه هوایی کامل در زیر زمین مطرح نشده بود و از این جهت می‌توان گفت نیروهای مسلح کشورمان به دستاورد جدیدی دست یافته‌اند که نقش به‌سزایی در حافظت از جنگنده‌های نهاجا خواهد داشت. ساخت پایگاه‌های هوایی برای حفاظت از جنگنده‌ها در دوره جنگ سرد اهمیت بالایی پیدا کرد و برخی کشورها به‌خصوص کشورهای بلوک شرق برای حفاظت از توان هوایی خود در برابر حملات هوایی احتمالی کشورهای بلوک غرب به سمت ساخت پایگاه‌های زیرزمینی حرکت کردند. در ادامه با پیشرفت تسلیحات هوا به زمین و افزایش دقت و قدرت تخریب این تسلیحات، احداث پایگا‌ه‌های زیر زمینی اهمیت بیشتری پیدا کرد و برخی کشورهای اروپایی هم به سمت ساخت این گونه پایگاه‌ها گام‌ برداشتند.
     
بازتاب شهر پهپادی در رسانه‌های رژیم صهیونیستی
پس از فروپاشی شوروی، برخی از این پایگاه‌ها در کشورهای شرقی بی‌استفاده و متروکه شدند اما همچنان در برخی کشورها مانند چین، کره شمالی، سوئیس و تایوان شاهد فعالیت پایگاه‌های هوایی زیرزمینی هستیم. احداث چنین پایگاه‌هایی از چند جنبه مورد اهمیت است. مهم‌ترین دلیل روی آوردن کشورها به ساخت پایگاه‌های هوایی زیرزمینی و رعایت اصول پدافند غیرعامل است. حفاظت از پایگاه‌های هوایی به‌دلیل اهمیت و ارزش بالایی که این پایگاه‌های برای هر کشوری دارند، موضوعی حساس و حیاتی است. به همین منظور، معمولا لایه‌های پدافند هوایی متعددی برای حفاظت از این پایگاه‌ها در نظر گرفته می‌شود. ایجاد لایه‌های دفاعی متعدد با سامانه‌های راداری، موشکی و توپخانه‌ای متنوع برای ایجاد چتر پدافندی در سطوح مختلف، هر قدر هم که پیشرفته باشد، قادر به دفع صد درصدی حملات هوایی دشمن نخواهد بود و قطعا میزانی از خسارت را به بار خواهد آورد. از سوی دیگر به‌کارگیری سامانه‌های پدافندی هزینه‌هایی شامل خرید، تولید آموزش نیروی انسانی و تعمیر و نگهداری این سامانه‌ها را در پی دارد و به همین دلیل نیروهای مسلح به دنبال کاهش هزینه‌های خود در این حوزه هستند که احداث پایگاه‌های زیرزمینی یکی از این روش‌هاست. از سوی دیگر احداث پایگاه‌های زیرزمینی به‌دلیل آن که در اعماق زمین و با استفاده از مصالح مستحکم ساخته می‌شود از حفاظت بسیار بهتری نسبت به پایگاه‌های هوایی روی زمین‌ برخوردار است و در صورتی‌که در مکانی مناسب ساخته شود، قادر به مقاومت در برابر بمب‌های سنگر شکن نیز خواهد بود. یکی از مشکلاتی که پایگاه‌هایی هوایی با آن روبه‌رو هستند، مقابله با حملات بیولوژیک است. در همه پایگاه‌های هوایی یگان‌هایی برای مقابله با چنین حملاتی پیش‌بینی شده تا در صورت وقوع حملات بیولوژیک، نسبت به پاکسازی و ایمن‌سازی تجهیزات و فضای پایگاه اقدام کنند.
     
مصون ماندن از دید ماهواره‌های جاسوسی و پهپادها
این موضوع اقدامی زمانبر است و موجب می‌شود جنگنده‌های یک پایگاه تا پایان عملیات پاکسازی، قادر به اجرای ماموریت نباشند. پایگاه‌‌های زیرزمینی اما می‌توانند در مقابل حملات بیولوژیک و شیمیایی نیز از جنگنده‌ها و هواگردها حفاظت کنند و در صورت وقوع چنین حملاتی به پایگاه‌های‌هوایی، پایگاه‌های زیرزمینی قادر به‌حفاظت از تجهیزات هستند. مصون‌ماندن از دید ماهواره‌های جاسوسی، پهپادها و هواپیماهای شناسایی مزیت دیگر پایگاه‌های زیرزمینی است. زمانی که یک پایگاه به زیرزمین منتقل می‌شود،‌ دشمن دیگر قادر نخواهد بود با استفاده از تجهیزات تصویربرداری هوایی، اطلاعات درستی از آن پایگاه‌ به‌دست آورد. در این پایگاه‌ها تعداد جنگنده‌ها، وضعیت آمادگی، تسلیحات مورد استفاده و شرایط تعمیر و نگهداری جنگنده‌ها از دید دشمن مخفی می‌ماند و همین موضوع تا حد قابل‌توجهی ابتکار عمل را در دست کشور دارنده چنین پایگاهی قرار می‌دهد. تنها مکان آسیب‌پذیر در پایگاه‌های هوایی باند پرواز و تاکسی وی پایگاه‌ است که امکان بمباران و صدمه دیدن آن وجود دارد. در صورت این اتفاق نیز ترمیم موقت باند پرواز  و تاکسی وی با تجهیزات خاصی مانند صفحات فولادی وجود دارد تا جنگنده بتواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن پرواز کند. با توجه به موارد پیش گفته برای کشوری مانند ایران که با دشمنانی روبه‌رو است که از تجهیزات پیشرفته هوایی و تسلیحات مدرن هواپایه برخوردارند، احداث پایگاه‌های زیرزمینی برای حفاظت از تجهیزات حساس و حیاتی امری ضروری است. حالا ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز برای حفاظت از جنگنده‌های خود که در حقیقت یکی از با ارزش‌ترین دارایی‌های این نهاجا هستند، دست به ساخت چنین پایگاه‌هایی زده است. احداث چنین پایگاه‌هایی علاوه بر آن‌که نقش مهمی در حفاظت از جنگنده‌های ارتش خواهد داشت، هزینه‌های حفاظت از چنین پایگاه‌هایی را هم بسیار کاهش می‌دهد.
   
 رونمایی از موشک کروز بردبلند «عاصف» 
همچنین در حاشیه رونمایی از پایگاه زیرزمینی نیروی هوایی ارتش به نام عقاب44، موشک کروز هواپایه برد بلند عاصف به نمایش درآمد. این موشک،کلاهکی‌ با قدرت تخریب و انفجار بالاست که می‌تواند استحکامات سنگین را نابود کند. موشک عاصف که تولید متخصصان داخلی است روی جنگنده سوخو24 نصب می‌شود.

هشدار به رژیم صهیونیستی و حامیانش
سردار سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در بازدید از پایگاه هوایی راهکنشی عقاب۴۴ نیروی هوایی ارتش در جمع فرماندهان و کارکنان ارتش با بیان اهمیت پایگاه‌های زیرزمینی و غیرقابل دسترسی گفت: دشمن معتقد است که می‌تواند با به‌کارگیری قدرت هوایی خود، پایگاه‌های هوایی، شیلترها و باندهای پروازی کشور مورد نظر را مورد انهدام قرار داده و به مأموریت خود ادامه دهد، یعنی همان کاری که در تجاوز به کشورهای افغانستان، عراق و برخی کشورها با خوی تجاوزگری از خود نشان داد که چاره‌ آن علاوه بر پدافند عامل، داشتن پایگاه‌هایی امن، نفوذناپذیر، غیر قابل دسترسی و غیرقابل انهدام در زیر زمین است. پایگاه عقاب ۴۴ یکی از چندی پایگاه با این مشخصات است که توسط قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیا به فرماندهی سرلشکر غلامعلی رشید و با همکاری و همراهی نیروی هوایی ارتش طراحی و ساخته شد و امروز مورد بازدید قرار گرفت. وی با تاکید بر این‌که ملت شریف ایران به وجود چنین قدرتی در ارتش جمهوری اسلامی ایران افتخار می‌کنند، تصریح کرد: ایران یک هدف آسان برای دشمن متجاوز نخواهد بود. همچنان که در دهه80 بعد از تجاوز به عراق و افغانستان و تصرف نسبتا آسان این کشورها، آرزوی تکرار این اتفاق را در ایران داشت و حرف از هدفی آسان می‌زد اما پس از مطالعه و تحقیق متوجه شد که ایستادن در برابر ملت ایران و جنگیدن با نیروهای مسلح مقتدر جمهوری اسلامی، کار آسانی نیست. وی با تاکید بر ادامه روند ساخت پایگاه‌های راهکنشی عنوان کرد: ساخت پایگاه‌های امن که این پایگاه یکی از چند نمونه آنهاست، تداوم خواهد داشت تا دشمن هر چه بیشتر نسبت به یک تهاجم موفق به ایران ناامید شود و توان بازدارندگی ما روز به روز قوی‌تر، پایدارتر و ماندگارتر برای امنیت و آرامش ملت ایران پابرجا بماند. این پایگاه در زیر کوه‌هایی قرار دارد که هیچ بمب و سلاحی در آن مؤثر نیست و قابلیت حفظ تجهیزات و تسلیحات راهبردی نیروی هوایی ارتش را دارد و موجب ارتقای توان عملیاتی نیرو برای سرکوب دشمنان می‌شود. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به تهدیدات رژیم صهیونیستی اظهار کرد: عناصر رژیم‌صهیونیستی اغلب برای مصارف داخلی خود از الفاظ تهدیدآمیز استفاده می‌کنند. سران این رژیم مجددا تهدیدهایی علیه ایران مطرح کرده‌اند، اگرچه خودشان خوب می‌دانند توانی برای اعمال این تهدید ندارند. وی در پایان گفت: موقعیت رژیم‌صهیونیستی تا کشور ما فاصله دارد و سران این رژیم به سوختگیری هواپیماها در آسمان دل بسته‌اند که این بهترین فرصت برای هدف قرار دادن هواپیماهای آنهاست. همچنین سعی در استفاده از پایگاه‌های پیرامونی کشور ما  که بعضا مسیر عادی‌سازی خیانت به جهان اسلام را در پیش گرفته‌اند، دارند؛ غافل از این‌که این مساله در راهبرد و رهنامه عملیاتی ایران درج شده و همه فرماندهان ما این را می‌دانند، تمرین کرده‌اند و در رزمایش‌ها، این آموزه نهادینه شده است که اگر پایگاهی از یک کشور در هر کجای جهان برای تهاجم به جمهوری اسلامی ایران مورد استفاده قرار گیرد، علاوه بر رژیم‌صهیونیستی، آن پایگاهی که مبدأ حرکت رژیم‌صهیونیستی است، نیز مورد تهاجم سنگین قرار بگیرد.

در آینده میزبان جنگنده‌های جدید خواهیم بود
امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران در بازدید از پایگاه هوایی راهکنشی عقاب 44 نیروی هوایی ارتش در جمع فرماندهان و کارکنان نیروهای مسلح با تبریک ایام دهه فجر و روز نیروی هوایی درباره ویژگی‌های پایگاه راهکنشی عقاب 44 اظهار کرد: این پایگاه یکی از پایگاه‌های ترکیبی نیروی هوایی ارتش است؛ به این مفهوم که هم پرنده‌های با‌سرنشین و هم پرنده‌های بدون‌سرنشین در این پایگاه به اجرای ماموریت می‌پردازند.
وی با بیان این‌که تجهیزات ما متناسب با تهدیدها و نوع ماموریت‌ها از تاکتیکی به راهبردی ارتقا یافته است، افزود: تاثیر و اهداف پایگاه‌های هوایی معمولا راهبردی است. تسلیحات و تجهیزات جدیدی که روی جنگنده‌ها تعبیه شده، همه به‌روز هستند و برای درگیری احتمالی در اهداف راهبردی پیش‌بینی شده است.
امیر سرلشکر موسوی تصریح کرد: این پایگاه‌ها به‌عنوان ذخیره و پشتیبان برای نیروهای مسلح هستند و هرگاه شرایط ایجاب کند که در کنار بخش‌های شناخته شده؛ پایگاه‌های ناشناخته هم وارد عمل شوند، این پایگاه‌ها توانایی انجام کارهای بزرگی را دارند.
فرمانده کل ارتش خاطر‌نشان کرد: این پایگاه‌ها امکان عمل و عکس‌العمل‌های لازم را دور از انتظار دشمنان در نقاط مختلف ایجاد کرده است. پایگاه‌های ما و البته برخی پایگاه‌های راهکنشی در آینده میزبان جنگنده‌های جدید خواهند بود.
سرلشکر موسوی با برشمردن امکانات نیروی هوایی در پایگاه راهکنشی عقاب 44 عنوان کرد: در این پایگاه نمونه‌ای از تجهیزات پروازی ارتقا یافته نیروی هوایی ارتش مستقر شده که گرچه در ظاهر جنگنده‌های شناخته شده‌ای هستند اما به سلاح‌ها و تجهیزات به‌روز مجهز شده‌اند که می‌توانند ماموریت‌های بزرگی را انجام دهند و این جریان بدون توان آماده ‌به ‌کار نگه‌داشتن عناصر فنی، مدیریتی و بدون شجاعت، دانش، توانمندی و انگیزه فوق‌العاده خلبانان در نیروی هوایی الهی ارتش جمهوری اسلامی ایران محقق نخواهد شد. وی با اشاره به دستاوردهای نیروی هوایی ارتش گفت: این نیرو همان‌طور که در بحران‌ها در خط مقدم امدادرسانی به مردم است، در مقابله با دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیز خط‌شکن، صف‌شکن و پیشگام بوده و این پایگاه هم نمونه‌ای از عزم و اراده راسخ این نیرو در مقابل دشمنان نظام است.
فرمانده کل ارتش گفت: ملت بزرگ ایران بدانند که سربازان آنها در نیروهای مسلح به‌ویژه در ارتش، شبانه‌‎روز برای دفاع از این ملت و آب و خاک مشغول تلاش و فعالیت هستند و با وجود همه تنگناها و سختی‌هایی که ممکن است وجود داشته باشد، هر آنچه برای دفاع بهتر و موفقیت‌آمیز لازم باشد، انجام خواهند داد.
وی در پایان اظهار کرد: دشمنان ما معمولا دچار محاسبه غلط می‌شوند اما وقتی برخی از توفیقات ما را ببینند، آرامش بیشتری در منطقه و جهان حاکم می‌شود. این توفیقات باعث می‌شود که متجاوزان با محاسبه غلط، بیشه را از شیر خالی نبینند و کاری نکنند که هم خود و هم منطقه را دچار مشکل کنند.