بازسازی روابط؛ از نیل تا خلیج‌فارس

تحولات جدید با حضور سلطان عمان در تهران

بازسازی روابط؛ از نیل تا خلیج‌فارس

هیثم بن طارق آل سعید، سلطان عمان که توسط سید ابراهیم رئیسی به ایران دعوت شده‌بود، عصر دیروز همراه هیاتی بلندپایه وارد تهران شد و مورد استقبال محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور و هیات ایرانی قرار گرفت. همچنین آیین استقبال رسمی رئیس‌جمهور کشورمان از سلطان هیثم بن طارق آل سعید که برای نخستین بار در قامت پادشاه عمان به ایران سفر کرده‌است، در مجموعه فرهنگی -تاریخی سعدآباد تهران برگزار و با نواختن سرود ملی دو کشور همراه شد.

سپس سران دو کشور از یگان تشریفات حاضر در محل سان دیدند و هیات‌های عالیرتبه همراه را به یکدیگر معرفی کردند. رئیس‌جمهور کشورمان و سلطان عمان پس از این مراسم به شکل خصوصی با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند و پس از آن نشست مشترک هیات‌های عالی‌رتبه دو کشور برگزار شد. قرار است در جریان این سفر چهار سند همکاری در حوزه‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری و انرژی میان دو کشور به امضا برسد.
سلطان هیثم بن طارق را در این سفر «شهاب بن طارق آل سعید» معاون نخست وزیر در امور دفاعی، «خالد بن هلال آلبوسعیدی» وزیر دیوان سلطنت، «سلطان بن محمد النعمانی» وزیر دفتر سلطنت، «بدر بن حمد آلبوسعیدی» وزیر خارجه، «سلطان بن سالم الحبسی» وزیر دارایی، «حمد بن سعید العوفی» رئیس دفتر ویژه پادشاهی، «عبدالسلام بن محمد المرشدی» رئیس سازمان سرمایه‌گذاری، «قیس بن محمد الیوسف» وزیر صنعت و تجارت، «سالم بن ناصر العوفی» وزیر نیرو ‌و معدن، «عبدا... بن خمیس الرئیسی» رئیس ستاد نیروهای مسلح و «ابراهیم بن احمد المعینی» سفیر عمان در تهران همراهی می‌کنند. پادشاه عمان پیش از این، در سفر به قاهره با عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر دیدار و گفت‌وگو کرده‌بود که به گفته منابع خبری، پادشاه عمان درخصوص وساطت میان تهران و قاهره و تلاش برای نزدیک کردن روابط دو کشور با عبدالفتاح سیسی رایزنی کرده‌است. همچنین رئیس‌جمهور کشورمان هم دوم خرداد سال گذشته در صدر هیأتی عالی‌رتبه و به دعوت پادشاه عمان و با هدف ارتقای روابط در حوزه‌های تجارت، حمل و نقل، انرژی، گردشگری و به ویژه گردشگری سلامت عمان سفر کرده‌بود و در بدو ورود به فرودگاه ویژه سلطنتی مسقط، سلطان عمان شخصا برای استقبال از رئیسی پای پرواز آمد و او را تا کاخ سلطنتی همراهی کرد. سلطنت عمان و سلطان قابوس، پادشاه فقید این کشور گرچه همیشه همسایگانی قابل اعتماد در منطقه برای جمهوری اسلامی ایران بودند اما این همسایه خوب دست‌کم از ابتدای دهه ۹۰ شمسی، نقشی فراتر در تعاملات ایران و جهان، به ویژه غرب بر عهده داشته و این نقش‌آفرینی به ویژه پس از آغاز روند گفت‌وگوهای ایران و غرب و امضای برجام، ادامه یافت و آل‌سعید هم تصمیم گرفت راه آل قابوس را ادامه دهد و در فصل‌های دیگر همان نقش میانجیگرانه را در مقام سلطان جدید ایفا می‌کند. 
آزادی اسدا... اسدی، دیپلمات ایرانی از زندان بلژیک و به‌ویژه نقش‌آفرینی در پرونده روابط ایران و عربستان فصل تازه برنامه میانجیگری عمان بود و سه دوره گفت‌وگوهای برگزار شده میان مقامات تهران و ریاض در مسقط، بنیان توافقی را گذاشت که در پکن نهایی شد و به هفت سال تنش و سردی در روابط تهران و ریاض پایان داد. فصل جدید این سریال هم بر اساس شواهد موجود ترمیم روابط ایران و مصر است. از سوی دیگر مسقط در کنار تلاش‌های اقتصادی، تمایل زیادی دارد تا از رهگذر استراتژی‌های سیاسی این توسعه اقتصادی را تقویت کند.