اردوغان رئیس‌جمهور ماند

اردوغان رئیس‌جمهور ماند

دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه دیروز برگزار شد و مردم ترکیه رجب طیب اردوغان را در مقام ریاست‌جمهوری این کشور ابقا کردند.

همزمان با اعلام پیروزی اردوغان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، طرفداران وی به خیابان‌ها ریختند. اگرچه تا لحظه تنظیم این خبر هنوز نتایج رسمی و قطعی انتخابات اعلام نشده است، اما خبرگزاری الجزیره،‌ آرای اردوغان را بیش از 52درصد اعلام کرد. انتخابات اخیر در حالی برگزار شد که دوقطبی شدید در این انتخابات، آن را به یک همه‌پرسی درباره آینده ترکیه تبدیل کرده بود. خبرگزاری آناتولی اعلام کرد که نسبت مشارکت مردم ترکیه در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور 83.8درصد بوده که نسبت به دور نخست کمتر بوده است. میزان مشارکت مردم ترکیه در دور اول انتخابات ریاست جمهوری این کشور 88.9درصد بود. بر اساس نتایج شمارش آرای دور نخست، اردوغان با کسب 49.5درصد آرا و کمال قلیچدار اوغلو با کسب 44.89درصد به دور دوم راه یافتند. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه دیروز پس از پایان رای‌گیری و همزمان با اعلام تدریجی نتایج، در پیامی در توییتر نوشت که از همه برادران می‌خواهم تا زمان اعلام نتایج، مراقب صندوق‌های رای باشند.وی که در نتایج اولیه از رقیبش پیش افتاده بود، افزود: «هم‌اکنون زمان حفاظت از اراده ملت تا آخرین لحظه فرا رسیده است».
کمال قلیچدار اوغلو، رقیب رجب طیب اردوغان، حمایت ائتلاف گسترده‌ای از مخالفان دولت را به همراه داشت. انتخابات حساس دیروز، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ترکیه و دومین دور انتخابات ریاست جمهوری این کشور پس از تغییر نظام سیاسی از پارلمانی به ریاستی محسوب می‌شود.