لذت بی‌انتها

زندگی مثل یه جعبه شکلاته. هیچ‌وقت نمی‌دونی که چی قراره گیرت بیاد!

لذت بی‌انتها

در دنیای خوراکی‌ها چیزهای کمی می‌تواند رقیب شکلات باشد. این خوراکی حسی بیشتر از یک لذت ساده به ارمغان می‌آورد؛ شکلات منبع واقعی شادی است. برای جشن گرفتن این شگفتی، مردم جهان هر سال در 13سپتامبر(22شهریور) گرد هم می‌آیند تا «روز جهانی شکلات» را گرامی بدارند.

این تاریخ زادروز رولد دال، نویسنده مشهور کتاب کودک است که رمان نمادین «چارلی و کارخانه شکلات‌سازی» را نوشته است. دال از طریق این داستان باعث گسترش و پرطرفداری شکلات شد و این تاریخ را برای احترام به این خوراکی شیرین مناسب‌تر کرد. البته دوستداران شکلات در 7 جولای (16تیر) هم روز این خوراکی را جشن می‌گیرند. شاید به این دلیل که اختصاص یک روز در سال به شکلات برای‌شان کم است. فرقی نمی‌کند چه تاریخی «روز جهانی شکلات» باشد؛ هر روز می‌توان از آن لذت‌برد.
نباید فراموش کرد که شکلات تنها یک خوراکی لذت‌بخش نیست و اگر در حد  اعتدال مصرف شود فوایدی برای سلامتی نیز دارد. به‌ویژه شکلات تلخ که سرشار از آنتی‌اکسیدان است و می‌تواند به بهبود سلامت قلب و خلق‌وخو کمک کند. بنابراین در روز جهانی شکلات، اگر خود را به یک تکه شکلات تلخ با کیفیت بالا مهمان‌ کردید، احساس گناه نکنید. افراد منفی‌گرا شکلات را اعتیاد‌آور می‌دانند. علت این تصور، مواد شیمیایی موجود در آن مانند فنیل‌اتیلامین و سروتونین است که می‌تواند باعث ایجاد احساس شادی و سرخوشی شود. این ترکیبات ممکن است به احساس نیاز به شکلات برای برخی افراد کمک کند، چراکه با خوردن شکلات خوشحال‌تر می‌شوند؛ احساسی که همه ما به دنبال آن هستیم. شکلات در اقتصاد جهان نیز نقش مهمی دارد و حدود 50میلیون نفر در سراسر جهان برای امرار معاش خود به آن وابسته هستند.

1.5
تخمین زده می‌شود که 1.5میلیون مزرعه کاکائو در غرب‌آفریقا وجود دارد 
70
70درصد کاکائوی جهان از غرب‌آفریقا تامین می‌شود 
200
درختان کاکائو بیش از  200 سال قدمت دارند اما بیشتر آنها فقط برای 25 سال اول دانه‌های کاکائوی مرغوب می‌دهند 
400
برای تهیه 450 گرم شکلات به 400 دانه کاکائو نیاز است 
2500
هر درخت کاکائو تقریبا 2500 دانه تولید می‌کند 
30
درختان کاکائو بسیار ظریف هستند، کشاورزان به‌طور متوسط سالانه 30 درصد محصول خود را از دست می‌دهند