تنش‌های فزاینده در روابط کانادا و هند

تنش‌های فزاینده در روابط کانادا و هند

تنش‌ها میان هند و کانادا که پس از قتل یک فعال جدایی‌طلب سیک در داخل خاک کانادا آغاز شده، ادامه دارد و با اقدامات دو کشور علیه یکدیگر در حال افزایش است. کانادا دولت هند را عامل قتل هاریپ سینگ نجار ۴۵ساله می‌داند و دهلی‌نو را به دست‌داشتن در تیراندازی مرگبار به این چهره جدایی‌طلب متهم کرده است.

این اتهامات، واکنش تند هند را به دنبال داشته و وزارت خارجه این کشور در یک بیانیه تند، کانادا را بهشت امن برای تروریست‌ها خواند.
به گزارش شبکه سی‌ان‌ان، سخنگوی وزارت‌خارجه هند با تاکید بر این‌که کانادا باید نگران وجهه بین‌المللی خود باشد اظهار داشت: اگر درباره مسائل مربوط به آوازه‌وآسیب به وجهه حرف‌می‌زنید، کشوری که باید به این موضوع نگاه کند، کاناداست، چراکه شهرت این کشور به‌عنوان بهشت‌امن برای تروریست‌ها، افراط‌گرایان و جرایم‌سازمان‌یافته، روبه‌رشد است. 
در ادامه تنش‌ها میان دهلی‌نو و اتاوا بر سر این پرونده، هند خدمات ارائه ویزا در کانادا را به حالت تعلیق درآورد.
وبسایت بی‌ال‌اس اینترنشنال، یک شرکت پشتیبان خدمات کنسولی و ارائه روادید هند در سراسر جهان نوشت که «به دلایل عملیاتی» خدمات ویزای هند در کانادا تا اطلاع بعدی به حالت تعلیق درآمده است.
خبرگزاری فرانسه نوشت که پس از انتشار این خبر در رسانه‌ها، این وبسایت اطلاعیه خود را حذف کرد و وزارت‌خارجه هند نیز هیچ توضیحی در این زمینه هنوز ارائه نکرده است.
اریندام باگچی، سخنگوی وزارت خارجه هند افزود: موضوع، تحریک خشونت، انفعال مقامات کانادایی و ایجاد فضایی است که عملکرد کمیسیون عالی ما و کنسولگری‌ها را مختل می‌کند که باعث می‌شود به‌طور موقت صدور ویزا یا ارائه خدمات روادید را متوقف کنیم.
سخنگوی وزارت خارجه هند همچنین گفت کانادا در حمایت از ادعای خود اطلاعات خاصی ارائه نکرده است.
براساس گزارش این خبرگزاری، هنوز هیچ‌کدام از متحدان مهم کانادا، شامل آمریکا، بریتانیا، استرالیا یا نیوزیلند، این ادعای نخست‌وزیر کانادا را تکرار نکرده‌اند.

افزایش انتقادها از اردوغان
رجب طیب اردوغان، رئیس‌‌جمهور ترکیه که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک رفته، یک روز پس از ملاقات با نخست ‌وزیر اسرائیل در میان جمعی از رهبران جامعه یهودیان آمریکا در نیویورک از برنامه سفر خود به سرزمین‌های اشغالی و اراضی فلسطینی خبر داد.
این اظهارات و موضع‌گیری‌های اردوغان، انتقاد گروه‌های مقاومت را به همراه داشته است. سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) بدون نام بردن از رئیس‌جمهور ترکیه گفت که دیدار رئیس جمهور یک کشور اسلامی با نخست‌وزیر رژیم اشغالگر صهیونیستی مایه تاسف است.
به گزارش خبرگزاری سما فلسطین، حازم قاسم گفت: مایه تاسف است که رئیس یک کشور اسلامی از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر دولت اشغالگر در زمانی که اشغالگران در غزه، جنین و اریحا کشتار می‌کنند و به مسجد الاقصی یورش می‌برند، استقبال کرد.
سخنگوی حماس در گفت‌وگو با شبکه الاقصی تاکید کرد که سازش، رژیم اشغالگر را تشویق می‌کند تا تجاوزات خود را علیه مردم و مقدسات ما تشدید کند.
مواضع اخیر اردوغان پس از آن صورت می‌گیرد که وی سوم مرداد نیز با وجود اعتراض شماری از رسانه‌ها و فعالان سیاسی ترکیه نسبت به دعوت از نتانیاهو برای سفر به آنکارا در بحبوحه بحران داخلی و جنایات رژیم تحت اداره او در سرزمین‌های اشغالی دفاع کرد.