امضای توافق شراکت راهبردی میان چین و سوریه

امضای توافق شراکت راهبردی میان چین و سوریه

رئیس‌جمهور سوریه که روز پنجشنبه برای اولین بار در یک سفر رسمی وارد چین شد، دیروز با شی جین‌پینگ، همتای چینی خود در هانگژو دیدار کرد و دو طرف توافق شراکت راهبردی میان خود را امضا کردند.

به نوشته خبرگزاری رسمی سوریه(سانا) در این دیدار دو طرف ضمن بررسی آخرین تحولات منطقه غرب آسیا و جهان، شرایط سوریه را مورد بحث و گفت‌و‌گو قرار دادند و رئیس‌جمهور چین ضمن استقبال گرم از بشار اسد، گفت که پکن همواره در کنار دمشق خواهدبود.
شی جین پینگ در این دیدار گفت: «سوریه از اولین کشورهایی بود که با چین جدید روابط رسمی برقرار و پیشنهاد کرد چین در سازمان ملل دارای کرسی باشد. چین در برابر تحولات بین‌المللی از ۶۷سال پیش تاکنون محکم ایستاده‌است و همچنان روابط دوستانه میان دو کشور با وجود گذشت زمان با قدرت ادامه دارد.» رئیس‌جمهور چین همچنین با اعلام شراکت راهبردی سوریه-چین، آن را یک رویداد سرنوشت‌ساز و مهم در تاریخ روابط دو کشور در شرایط بی‌ثبات بین‌المللی دانست. بشار اسد نیز در سخنان خود با ابراز خوشحالی از سفر به چین، گفت که این کشور بر مبنای قانون و انسانیت و اخلاق در کنار ملت‌ها ایستاده‌است. او اساس سیاست چین را احترام به حاکمیت و استقلال کشورها و اراده ملت‌ها دانست.