طلای ٢٤عیار برای ایران

كسب ٣مدال طلا،نقره و برنز توسط فرنگی كاران كشورمان نشان داد كشتی ايران همچنان در دنيا حرف برای گفتن دارد

طلای ٢٤عیار برای ایران

امین میرزازاده فرنگی‌کار وزن 130کیلوگرم تیم ملی ایران شب گذشته در ورزشگاه آرنا شهر بلگراد صربستان دست به کاری زد که طی یک دهه اخیر بی سابقه بود. این کشتی‌گیر 25ساله اهل گتوند در فینال این وزن در مسابقات جهانی سال 2023 توانست رضا کایالپ از ترکیه را شکست داده و اولین مدال طلای کاروان تیم ملی فرنگی ایران را کسب کند.

​​​​​​​کار میرزازاده از چند جهت اهمیت دارد. اول اینکه از سال2013 تاکنون هیچ کشتی‌گیری از ایران نتوانسته بود کایالپ را شکست دهد. از طرف دیگر، کایالپ که دارنده 12مدال جهان و المپیک است به دنبال مدال سیزدهم خود بود، اما میرزازاده با شکست او توانست انتقام فینال سال گذشته را از این کشتی‌گیر باتجربه بگیرد. 
میرزازاده برای رسیدن به بازی نهایی این وزن توانسته بود رقبایی از برزیل، اوکراین، لیتوانی و کوبا را شکست داده بود.  سه دقیقه نخست این کشتی با امتیاز اخطار ۱-۰ به سود کایالپ شد. در سه دقیقه دوم هم کایالپ باز هم پرکارتر بود تا اخطار دوم هم به میرزازاده داده شود و کایالپ ۲-۰ پیش افتد. در حالی که تنها 73 ثانیه تا پایان بازی فینال باقی مانده بود، میرزازاده  یک بار کایالپ را از تشک بیرون برد تا نتیجه ۲-۱ شود. در ۶ ثانیه به پایان مسابقه میرزازاده با رشادت دوباره کایالپ را به بیرون تشک برد تا ۲-۲ برنده شود و مدال با ارزش طلای جهان را بر گردن بیاندازد. 
بعد از قهرمانی آسیا در سال 2020، قهرمانی زیر 23 سال‌های جهان در سال 2021، نایب قهرمانی در قهرمانی جهان سال 2022 و قهرمانی آسیا در سال 2023، این چهارمین مدال مهم این ورزشکار فرنگی‌کار کاروان ایران بود. با توجه به قهرمانی امیرحسین زارع در سنگین وزن آزاد ، کشتی‌گیران سنگین وزن ایران در رقابت‌های امسال صربستان بهترین نتیجه را کسب کردند. 
پیش از میرزازاده، تیم ملی فرنگی ایران در دو وزن 55 و 82 کیلوگرم توانست به مدال برنز و نقره برسد. دادمرز که در وزن 55 کیلوگرم نتوانسته بود به فینال برسد، در دیدار رده‌بندی برابر مارلان موخاشیف از قزاقستان ‏با نتیجه 6 بر سه پیروز شد و به مدال برنز رسید. در وزن 82 کیلوگرم هم علیرضا مهمدی در بازی فینال مقابل رفیق حسین اف قهرمان جهان و دارنده مدال برنز المپیک از آذربایجان قرار گرفت و در رقابت بسیار نزدیک با نتیجه 2 بر یک شکست خورد و به مدال نقره رسید. 
از طرف دیگر، روز گذشته کشتی‌های اوزان 40، 72 و 97 کیلوگرم نیز برگزار شد و مهدی محسن نژاد در وزن 60 کیلوگرم و محمدهادی ساروی در وزن 97 کیلوگرم  به دیدار رده‌بندی راه یافتند. نماینده ایران در وزن 72 کیلوگرم دانیال سهرابی بود که از دور رقابت‌ها کنار رفت. با پایان مسابقات چهار وزن نخست، تیم آذربایجان با 70 امتیاز در جایگاه نخست قرار دارد و تیم ملی کشورمان با 60 امتیاز دوم است و تیم های ترکیه با 38 امتیاز، ازبکستان با 31 امتیاز و گرجستان با 30 امتیاز در جایگاه های سوم تا پنجم حضور دارند. فرنگی‌کاران ایران در مسابقات سال گذشته به مقام پنجم رسیدند.