عدالت‌گستری با ساخت برنامه‌های مردمی

گزارش «جام‌جم» از سفر رئیس رسانه‌ملی به سیستان و بلوچستان

عدالت‌گستری با ساخت برنامه‌های مردمی

از زمانی که دوران تحولی سازمان صداوسیما با کلیدواژه‌های عدالت‌گستری و هویت محوری شروع شد، مسأله عمل به ابعاد مختلف این شعارها هم دردستورکار قرار گرفت. رئیس رسانه‌ملی در این مدت تلاش کرده با سفر به نقاط مختلف، این عدالت‌گستری را بیشتر از قبل به نمایش بگذارد تا چهره واقعی مردم ایران در رسانه‌ملی به نمایش گذاشته شود. او در سفرهایی که تاکنون به استان‌هایی مثل خوزستان، کردستان یا کشورهایی مثل لبنان داشته، ظرفیت‌های همکاری در این نقاط را مورد تاکید قرار داده است.

به عنوان مثال در سفری که به خوزستان داشت به مسأله سرفصل عدالت‌گستری در این استان تاکید کرده و گفته بود: «اولین سفر را به این استان انتخاب کردیم تا هم عرض ادبی به شهدای این استان باشد و هم بر نقش رسانه بر حل مشکلات مردم که گاهی مزمن شده‌اند، تأکید کنیم، چراکه رسانه‌ملی اجازه نمی‌دهد مشکلات مردم بر زمین بماند.» حالا امتداد سفرهای جبلی به سیستان و بلوچستان رسیده تا در آستانه هفته وحدت، بر لزوم ایجاد وحدت و شکل گرفتن گفتمان عدالت و هویت تاکید شود. 
او در این سفر، با مسئولان استان، طوایف و معتمدان و برخی برنامه‌سازان این استان، دیدار و گفت‌وگو کرد. گزارش پیش‌رو، مروری بر دیدارهای رئیس رسانه‌ملی در بازدید از استان سیستان و بلوچستان است. 
پیمان جبلی، رئیس رسانه‌ملی در بدو ورود به فرودگاه زاهدان از تمدن و وحدت اسلامی گفت و تاکید کرد: استان سیستان و بلوچستان مهد تمدن و وحدت اسلامی در کشور است. 
وی با اشاره به این‌که برای بازدید و بررسی بستر‌های موجود در حوزه صداوسیما و ظرفیت‌های بالقوه به سیستان و بلوچستان سفر کرده است، افزود: دیدار و گفت‌وگو با بزرگان حوزه فرهنگی انقلاب اسلامی، بررسی طرح‌های بزرگ فرهنگی و رسانه‌ای صداوسیمای استان، دیدار با مسئولان استانی، دیدار با خانواده شهدا، دیدار با همکاران مرکز سیستان و بلوچستان، دیدار و نشست با هنرمندان و برنامه سازان ازجمله اهداف و برنامه‌های سفر ماست. 
جبلی ادامه داد: امیدواریم با حمایت‌های بیش از پیش مسئولان بتوانیم شاهد رشد در اجرایی شدن و عملکرد برنامه‌های خدمت رسانی در رسانه‌ملی به مردم باشیم.
   
هنر، قابی شایسته برای نمایش وحدت 
اما بخش دیگری از سفر رئیس رسانه‌ملی به سیستان و بلوچستان، مربوط به حضور او در رویداد ملی رحمای حوزه هنری استان بود. جبلی در این مراسم با تأکید بر این‌که سیستان‌و‌بلوچستان تابلوی زیبای وحدت عملی است، هنر را شایسته‌ترین قاب برای نمایش این شکوه دانست. 
وی که مهمان ویژه رویداد ملی «رحما»ی حوزه هنری استان در دانشگاه زاهدان بود، ضمن تبریک ایام هفته وحدت در سخنانی با بیان جایگاه رفیع استان سیستان‌وبلوچستان در تاریخ و تمدن و فرهنگ کهن و غنی ایران، گفت: اعتقاد ما این است کارهای هنری برای شناساندن این سرزمین و گنجینه‌های هنری و سرمایه عظیم مردمش صدبرابر هم شود جا دارد.
وی اقدام حوزه هنری استان سیستان‌وبلوچستان را در جهت برگزاری این رویداد، با هدف معرفی زاهدان به‌عنوان پایتخت وحدت اسلام» در کشورمان ستود و افزود: رویداد مبارک جشنواره رحما نیز در همین راستا و نمایش تصویر تابلوی زیبای «رحماء بینهم»، رویدادی زیبا و متبرک به کلام حق است، شکوه و‌ جلالی که در قامت وحدت و اتحاد و مهربانی مردم این استان نمایان است. 
جبلی تصریح کرد: این مردم شریف در عمل، چنین تصویری از خودشان نمودار کردند و حالا ما به‌عنوان رسانه‌ملی و نیز هنرمندان تجسمی‌شرکت‌کننده در این رویداد، باید با قلم و دوربین این واقعیت را تثبیت کنیم و نمایش بدهیم. همز‌مان با هفته وحدت، همایش رحما با هدف معرفی زاهدان به عنوان پایتخت وحدت اسلامی در ایران با حضور جمعی از هنرمندان گرافیست مطرح کشوری برگزار می‌شود.
   
گلزارشهدای رسانه
رئیس رسانه‌ملی درسفر خود به استان سیستان‌وبلوچستان، به گلزارشهدای زاهدان هم رفت تا به مقام‌شهدای سیستان‌وبلوچستان و دو خبرنگار شهید رسانه‌ملی ادای احترام کند. 
جبلی در این بخش از سفر خود، با همراهی محمدکرمی، استاندار سیستان‌وبلوچستان به گلزار شهدای زاهدان رفت. وی ضمن قرائت فاتحه و نثار شاخه‌گل، بر مزار شهیدان گرآنقدر محسن خزایی(خبرنگار شهید رسانه‌ملی در سوریه) و محسن ذوالفقاری(دیگر خبرنگار شهید واقعه تاسوکی در اسفند ۱۳۸۴) حاضر شد و دیداری نیز با خانواده  شهید خزایی داشت.
   
دیدار با سران طوایف و معتمدین سیستان‌وبلوچستان
رئیس سازمان صداوسیما در بخش دیگری از سفر خود، با جمعی از معتمدین و طوایف شیعه و سنی سیستان‌وبلوچستان دیدار کرد. او در این دیدار عنوان کرد: این استان هویت اصیل ایرانی و دینی را در خود جای داده است. در دو سال اخیر صداوسیما با دو شعار هویت‌محوری و عدالت‌گستری فعالیت کرده است. 
وی اضافه کرد: هویت دینی برای دفاع مردم از مرز‌های دینی و اعتقادی در این استان و مصداق‌هایی چون اولین قیام سیستان و همچنین دفاع تمام‌قد علمای بلوچستان از ارزش‌های دین بر هیچ‌کسی پوشیده نیست. رئیس سازمان صداوسیما گفت: هویت ملی و مصداق آن شهید عمر ملازهی است که در دفاع از حرم شهید شد و همین‌طور شهدایی چون حاج‌قاسم میرحسینی که نقش بسزایی در دفاع از کشور داشته اند. 
این استان پایتخت وحدت ایران است و عدالت رسانه‌ای باید در این منطقه اجرا شود.وی تاکید کرد: مسائل و مشکلات این استان نیز به‌مثابه تهران و دیگر نقاط باید دیده شود و عقب‌ماندگی در این حوزه جبران خواهد شد. رئیس رسانه‌ملی در ادامه افزود: رسالت سنگینی برعهده صداوسیماست و ما خود را بدهکار این استان می‌دانیم چراکه به‌دلیل عدم نمایش ثروت‌های استان شاهد کاهش حضور سرمایه‌گذاران هستیم. وی گفت: در ماه‌های آینده همه برنامه‌های ملی به نوعی متمرکز می‌شوند روی مسائل استان جهت شروع مطالبه‌گری و رفع مشکلاتی که زندگی را برای مردم سخت کرده است. جبلی اضافه کرد: در دیدار رهبر انقلاب با مردم سیستان‌وبلوچستان اشاره شد که اگر مصوبات سفر رهبر انقلاب اجرا می‌شد، چهره استان متفاوت‌تر بود و ما خود را موظف می‌دانیم که باید همه‌ این طرح‌ها پیگیری شود.
جبلی گفت: چهره استان سیستان‌وبلوچستان و خدمات گسترده نظام به این استان باید بهتر و بیشتر دیده شود. قرار است با حمایت استانداری حداقل سالی دو سریال ساخته و در شبکه‌های ملی نمایش داده شود. تقویت زیرساخت‌ها و امکانات صداوسیمای مرکز سیستان‌وبلوچستان اولویتی است که انجام خواهد شد. موضوع ساخت مجموعه‌های نمایشی از چهره‌های استان، چون شهید میرحسینی و جمعه‌خان شه‌بخش مواردی است که می‌تواند به شناخت استان کمک بیشتری کند. میزبانی استان سیستان‌وبلوچستان از زائران اربعین مثال‌زدنی بود و جای تشکر دارد. رئیس رسانه‌ملی عصر همان روز، با تعدادی از برنامه‌سازان استان سیستان‌وبلوچستان دیدار کرد تا دغدغه‌های آنها را بشنود. 
جبلی در این دیدار گفت: تولیدات شما متناسب با نیاز مخاطبان و حاوی پیام است و بدون هیچ‌گونه تعارفی آنتن صداوسیما در اختیار شماست. در دوره‌ جدیدی که به‌نام دوره تحول نامگذاری شد دولت نیز همراهی کرد و در بسیاری از ارگان‌ها شاهد آن هستیم. صداوسیما در این دوره باید ارجحیت داشته باشد چراکه موتورمحرک تمام دستگاه‌های اجرایی است. اگر رسانه‌ملی در جایگاه و نقش خود باشد و به رسمیت شناخته شود به یقین هیچ سنگی جلوی پای نظام باقی نمی‌ماند. تحول در سه سطح کلی شامل فکری، خالقان اثر و برنامه‌ها و جامعه و مخاطبان و مسئولان باید اتفاق بیفتد. با توجه به جلسه‌ای که با استاندار استان برگزار شد، شاهد دوران طلایی در برنامه تحولی این سازمان در مرکز سیستان‌وبلوچستان خواهیم بود.

برنامه‌ریزی برای تاسیس رادیو چابهار
رئیس رسانه ملی تصریح کرد: اگر روایت اول در جریانات و بحران‌ها وظیفه صداوسیماست نباید در دیگر مواقع نیز تنها بماند. هیچ هدف‌گذاری درباره تغییر نداشتیم بلکه تحول برای ما مهم‌تر است. تحول محتوا و رویکرد اولویت ماست. مرکز سیمرغ درسازمان با هدف حمایت از تئاتر و استعداد‌های هنر و نمایش راه‌اندازی شده است و باید از ظرفیت هنری آن استفاده کرد. باید به نیرو‌های جوان و بااستعداد فرصت داد و یکی از حوزه‌های مغفول در برنامه‌سازی نگارش براساس پژوهش است و در ساختار جدید باید به حوزه نویسندگی توجه ویژه شود. بروکراسی تولید یکی از دغدغه‌های ماست و به‌نوعی سهل ممتنع شده است و تعدد موارد و تصمیم‌گیری در حوزه‌های مختلف آن را تشدید می‌کند. در حوزه تجهیزات صداوسیما مرکز سیستان‌وبلوچستان با نگاه دقیق و روشنی مسیر طی می‌شود و در چند سال آینده به یک نقطه‌عطف در تاریخ رسانه می‌رسیم. برای تقویت رادیو زابل و تاسیس یک رادیو در چابهار برنامه‌ریزی کردیم. هویت و عدالت جزء جدایی‌ناپذیر هویت ایرانی ـــ اسلامی است و ما در سیستان‌وبلوچستان در مرکز هویت ایرانی هستیم.
در حاشیه این جلسه تعدادی از برنامه‌سازان شمال تا جنوب استان به بیان مشکلاتی در حوزه برنامه‌سازی، تجهیزات و امکانات پرداختند و رئیس سازمان صداوسیما نیز پاسخی مثبت به دغدغه‌های این جمع داد.

سپیده اشرفی - گروه رسانه