درخشش ناب مصطفی

جوایز برگزیدگان پنجمین دوره «جایزه مصطفی(ص)» به 5دانشمند جهان اسلام در اصفهان اعطا می‌شود

درخشش ناب مصطفی

امروز دومین روز از هفته جایزه مصطفی(ص) است؛ هفته‌ای ناب و ویژه برای ایران، جهان اسلام و علم. برخلاف چهار دوره قبل که تهران میزبان دانشمندان و اندیشمندان دنیای اسلام بود، امسال شهر اصفهان از این رویداد میزبانی می‌کند و هفته جایزه مصطفی(ص) را که تا 12مهر ادامه دارد، با اعطای جوایز پنجمین دوره در شامگاه 10مهر در کاخ چهلستون به نقطه اوج می‌رساند.

لوح، مدال و 500هزار دلار، مجموع جوایزی است که به برگزیدگان اعطا می‌شود، درست مانند سال‌های 1394، 1396، 1398 و 1400 که دانشمندان شاخصی از ایران، بنگلادش، اردن، لبنان، مراکش، پاکستان، سنگاپور و ترکیه به این سبک و سیاق به مسقط الراس خویش بدرقه شدند. ارزش ذاتی جایزه مصطفی(ص) اما فراتر از اینهاست. این جایزه با هدف ایجاد نماد شایستگی و برتری علمی در سطح جهان و تجلیل و الگوسازی از مفاخرعلم و فناوری جهان اسلام به آثاری نوآورانه در مرزهای دانش اهدا می‌شود؛ آثاری در حوزه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، فناوری زیستی و پزشکی، فناوری نانو، علوم پایه و مهندسی.  بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) فعالیت خود را از سال 1391 آغاز کرده و ماموریتش را توسعه علم و فناوری در جهان اسلام قرار داده است. بنابراین برای دستیابی به این هدف، شناسایی و تجلیل از دانشمندان برجسته، زمینه‌سازی برای توسعه تعاملات پژوهشگران و افزایش همکاری و هم‌افزایی میان کشورهای اسلامی را با تأکید بر فناوری‌های پیشرفته در دستور کار قرار داده است. 
از سال 91 تا امروز و از سال 94 تاکنون که نخستین دوره جایزه برگزار شد، جایزه مصطفی جایگاهش را به‌عنوان یکی از نمادهای شایستگی و برتری علمی در جهان پیدا و جای پایش را محکم کرد. این جایزه به آثار نوآورانه در مرزهای دانش تعلق می‌گیرد که توانسته‌اند در حوزه‌های علم و فناوری زمینه‌ساز بهبود زندگی بشریت شوند. نوآوری مشهود در روش علمی، پیشرو بودن اثر و نیز ماندگاری آن از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که ملاک داوری قرار می‌گیرد و کاربردها و نتایج حاصل از این آثار باید به‌صورت محسوس در جهان علم اثرگذار باشد. درواقع یک اثر علمی باید به گسترده شدن مرزهای دانش در جهان کمک کند و در سطح جهانی یا منطقه‌ای تأثیرعلمی قابل‌ملاحظه‌ای داشته باشد. همچنین آثار باید قابلیت تبدیل به طرح‌های اقتصادی و تولید ثروت را نیز داشته باشند و بر فرهنگ، جامعه، سلامت، محیط‌زیست و رفاه عمومی تأثیر مشهودی بگذارند به طوری که یا پاسخگوی نیازهای علمی باشند یا سبب حل مسائل اجتماعی شوند. بنابراین بزرگی و عظمت جایزه مصطفی(ص) به‌خوبی مشهود است و دانشمندانی که این جایزه را کسب می‌کنند به معنی واقعی، ستاره‌های درخشان علمی در جهان اسلام هستند. 

برگزیدگان جایزه مصطفی (ص) در سال 2023


پروفسور امید فرخ زاد
استاد دانشکده پزشکی هاروارد، آمریکا

سال تولد: 1347
محل تولد: ایران 
حوزه دریافت جایزه: علم و فناوری زیستی و پزشکی
علت دریافت جایزه: تحقیقات وی به توسعه نانوداروها و نانوذره‌ها در حد استفاده بالینی مؤثر بر درمان بیماری سرطان و ساخت ذرات نانویی برای دارو رسانی به عضو هدف منجر شده است.

پروفسور احمد حسن
استاد دانشگاه کویینز، کانادا

سال تولد: 1355
محل تولد: مصر
حوزه دریافت جایزه: علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات
علت دریافت جایزه: تحقیقات وی در زمینه نرم‌افزار، موضوعاتی مانند کد و کد منبع را با هم می‌آمیزد. کاوش مخازن نرم‌افزار، فرصت‌هایی را برای ارتقای فعالیت‌های مهندسی نرم‌افزار و تحلیل نواقص برنامه‌ها فراهم می‌کند.

پروفسور سامیه خوری
استاد دانشگاه آمریکایی بیروت

سال تولد:1337
محل تولد: لبنان
حوزه دریافت جایزه: علم و فناوری زیستی و پزشکی
علت دریافت جایزه: وی به علت تحقیقات مفصل در مورد بیماری ام اس و استفاده از بیماری آنسفالومیت خودایمن تجربی به‌عنوان مدل حیوانی این بیماری برای درمان ام اس، برگزیده مقیم کشورهای اسلامی جایزه مصطفی شده است.

پروفسوراحمد فوزی اسماعیل
استاد و رئیس دانشگاه فناوری مالزی

سال تولد:1344
محل تولد:کامبوج
حوزه دریافت جایزه: علوم پایه و مهندسی
علت دریافت جایزه: تحقیق درباره تصفیه آب و فاضلاب، غشای اسمزی معکوس، حلال‌های مقاوم، کاربرد فناوری غشایی در صمغ‌گیری و فرآیند اسیدزدایی در فرآوری و پالایش روغن نخل وکربن متخلخل توخالی غشای فیبری برای جداسازی گاز از عمده تحقیقات وی است.

پروفسور مورات اویسال
استاد دانشگاه نیویورک ابوظبی، امارات

سال تولد: 1352
محل تولد: ترکیه
حوزه دریافت جایزه: علم و فناوری اطلاعات 
علت دریافت جایزه: وی طیف مطالعاتی گسترده‌ای در حوزه نظریه‌های ارتباطی و پردازش سیگنال با تمرکز خاص بر جنبه‌های فیزیک لیزری سیستم‌های مخابراتی بی‌سیم و باندهای فرکانس نوری انجام داده است.