معمای سرهای بریده اسب

در گفت‌وگو با رئیس دامپزشکی رباط‌کریم بررسی شد

معمای سرهای بریده اسب

چند روز قبل انتشار تصویری از بقایای لاشه چند حیوان شبیه الاغ یا اسب در کنار یک سطل‌زباله در فضای مجازی باعث ایجاد وحشت در میان مردم شد.

انتشار این تصاویر نگرانی‌های زیادی را درمورد فروش گوشت این حیوانات دررستوران‌ها یا قصابی‌ها به‌وجودآورد تا این‌که روزگذشته مشخص شد این تصویر مربوط به محله آب‌شناسان شهرستان رباط‌کریم است و لاشه حیوانات درحالی‌که در داخل نایلون زباله مشکی‌رنگ قرار داشت ازداخل سطل‌زباله مسکن‌مهر کشف شده است. آن‌طورکه شاهدان ماجرا روایت کرده‌اند، مرد زباله‌گردی هنگام جست‌وجو درسطل مکانیزه برای یافتن ضایعات با این کیسه‌ها روبه‌رو شده بود. با مشاهده خونی که ازداخل کیسه پلاستیکی جاری بود، تصورکرده جسد مثله‌شده انسان داخل آن است اما پس از بازکردن آن با بقایای حیوانی روبه‌رو شد. به گفته اهالی محل، چندی قبل هم بقایای الاغ درهمان حوالی پیدا شده بود واین ماجرا سابقه‌ای دیرینه دارد. حال با وجود این، اهالی این شهر معتقدند این گوشت برای مصرف در رستوران‌های شهر توزیع شده‌است.
برای بررسی ماجرا سراغ دکتر حمید عزیزی، رئیس دامپزشکی شهرستان رباط‌کریم رفتیم که او دراین‌باره گفت: چند روز قبل اهالی شهرک آب‌شناسان(مسکن‌مهر)در تماس با پلیس و دامپزشکی از وجود بقایای حیوان در داخل سطل‌زباله خبر دادند. با‌حضور کارشناسان دامپزشکی هشت سم حیوان و یک کله کامل به همراه مقداری پوست کشف شد. بررسی‌های اولیه نشان می‌داد بقایای کشف‌شده متعلق به دو راس اسب‌است.
وی ادامه داد: از زمان کشف بقایای اسب، تحقیقات خود را آغاز کردیم تا مشخص شود حیوان در همان منطقه ذبح شده یا لاشه از مکان دیگری به اینجا آورده شده است. محل کشف بقای لاشه دو حیوان، در منطقه مسکن‌مهر است و محیط خلوتی تلقی نمی‌شود. در بررسی بیشتر مشخص شد در نزدیکی محل کشف بقایا هیچ اصطبل یا محل نگهداری حیوانی وجود ندارد. هماهنگی با دستگاه قضایی انجام شد تا تحقیقات را برای کشف بقایای حیوان انجام دهیم.
عزیزی درمورد این‌که پیش از این هم درمنطقه لاشه الاغ پیدا شده، گفت: چندی قبل هم اعلام شد درمحله شترخوار رباط‌کریم بقایای الاغ پیدا شده که با بررسی بیشتر سرنخی پیدا نکردیم.
رئیس دامپزشکی رباط‌کریم درمورد این‌که امکان دارد گوشت این حیوانات در قصابی‌ها و رستوران‌ها توزیع شده باشد، گفت: اول باید مشخص شود حیوان کجا ذبح شده است. ممکن است ذبح درجای دیگر انجام وگوشت درنقطه دیگری توزیع شود. درحال‌حاضرتمام رستوران‌ها و قصابی‌ها با همکاری شبکه بهداشت رصد شده تاازطریق تعیین گونه مشخص شود ازچه گوشتی استفاده می‌کنند و تاکنون مورد مشکوکی مشاهده نشده است.
وی درباره مجازات توزیع‌کنندگان گوشت الاغ واسب گفت: اگر گزارشی به دست ما برسد آن رابررسی وبعد تحویل مقام قضایی می‌دهیم. مجازات را مقام قضایی تعیین می‌کند و معمولا برای متخلفان پلمب، جریمه نقدی و زندان تعیین می‌شود.
عزیزی درپایان هشدار داد: نباید مردم را نگران کرد. قاطعانه می‌گویم که تاکنون این گوشت‌ها توزیع نشده اما بهتر است مردم از رستوران‌های بین‌راهی نامعتبر وبی‌نشان استفاده نکنند و گوشت خود را ازفروشگاه‌های معتبر خریداری کنند و با رعایت این نکته جای هیچ نگرانی نیست.

مجید غمخوار - گروه حوادث