پرواز پروانه به ملکوت

پرواز پروانه به ملکوت

داریوش ارجمند بازیگری است که در کارهای بسیاری با مرحوم پروانه معصومی همراه بوده و نقش مقابل او را بازی کرده است.

ارجمند کمی قبل گفته بود که کم لطفی درحق این مرحوم شده بود و امیدوار است به‌واسطه رفتار خوبش، در آن دنیا از مزایای رفتارش برخوردار شود. به گفته او، امثال خانم معصومی همیشه زنده‌اند. او که در کارهایی مثل ناخدا خورشید، امام علی(ع)، مسافر ری و راز پنهان با مرحوم پروانه معصومی همکاری داشت معتقد است با یک بازیگر توانمند و حرفه‌ای مواجه بوده است. 
ارجمند درخصوص تعریفی که از شخصیت این بازیگر توانمند دارد، به جام‌جم می‌گوید: من کارهای مشترک زیادی با مرحوم پروانه معصومی داشتم. همیشه در کارهایی که با او داشتم، می‌دیدم چقدر وقت‌شناس، مهربان، مودب ونجیب بود. او بسیار مهربان بود. کارش را خیلی دوست داشت و درحد توانش برای این کار تلاش می‌کرد. 
وی ادامه می‌دهد: پروانه معصومی ازفیلم ناخدا خورشید در نقش زن من تا کارهای دیگر که نقش مقابل و همراه مرا بازی می‌کرد می‌دیدم که چقدر توانمند است و اصلا در کار بازیگری ادا در نمی‌آورد. یعنی حتی درکار وایفای نقشش، صداسازی نمی‌کرد و در واقع خودش بود. این خیلی امتیاز بزرگی است که بر اساس درونیات خودش کارها و نقش را به نمایش می‌گذاشت. 
اما ارجمند پیش از این جمله‌ای درباره زنان ایرانی گفته و آنها را مظلوم دانسته بود. وقتی از او می‌پرسیم که آیا این مظلوم بودن درباره خود مرحوم معصومی هم صدق می‌کند یا خیر، این‌طور بیان می‌کند: جمله‌ای که من گفتم عمومی وکلی بود. اما به نظرم مرحوم معصومی مظلوم نبود بلکه زن دلاوری بود. این اواخر به شمال رفته بود، حتی پشت تراکتور می‌نشست و رئیس بخشی از کشاورزان شمال بود. چنین شخصیتی داشت. حتی خانه‌اش محل رتق وفتق امور روستاییان آنجا بود. به هرحال اینهاامتیازات شخصیت مرحوم پروانه معصومی بود. آرزو می‌کنم روحش شاد باشد و خداوند او را در جایگاه بزرگی قرار دهد. 
ارجمند درباره خاطره خود با مرحوم معصومی در سریال امام علی(ع) عنوان می‌کند: من درگیر نقش خودم در این سریال بودم اما وقتی او را می‌دیدم، احساس می‌کردم واکنشش به کشته شدن مالک‌اشتر و حرکت کردنش برای عزاداری، بسیار دقیق و تاثربرانگیز بود و توانست آن نقش را به درستی ایفا کند.   

داریوش ارجمند | بازیگر