آخرین مصاحبه زنده‌یاد معصومی با «جام‌جم»

آخرین مصاحبه زنده‌یاد معصومی با «جام‌جم»

سال 1400 برای ایفای نقش در سریال در کنار پروانه‌ها با پروانه معصومی گپ زدیم؛ سریالی که در دوران کرونا ساخته و پخش شد. او که سال‌ها در گیلان زندگی می‌کرد در این سریال نیز در این خطه حضور داشت. این بازیگر  و هنرمند پیشکسوت درباره بازی‌اش در نقش یک زن خاص و متفاوت به نام گیلسو و کار در ایام کرونا چنین گفت.

خانم معصومی مدتی است کم کار شده‌اید. چرا؟
نزدیک به دو سال است کار نمی‌کنم. به دلیل کرونا از خانه‌ام هم بیرون نمی‌آیم اما جالب است که در این دو سال خیلی پیشنهاد بازی داشتم، حتی یک روز به یکی از دستیارانی که با من تماس گرفته بود، گفتم نکند شما قصد دارید کسانی را که پا به سن گذاشته‌اند، از روی زمین بردارید! به همین دلیل پیشنهادها را قبول نمی‌کردم. حتی یک بار هم کرونای خیلی سختی گرفتم و از آنجا که واکسن هم نمی‌توانم بزنم، بنابراین باید خیلی مراقب خودم باشم تا دوباره مبتلا نشوم. 
 
پس چه عاملی شما را تشویق کرد در سریال در کنار پروانه‌ها بازی کنید؟ آیا فضای معنوی کار، شما را برای بازی ترغیب کرد؟ 
دقیقا همین است که می‌گویید. سریال در کنار پروانه‌ها صرفا اثری ملودرام نیست، بلکه اثری است که در محرم پخش می‌شود و فضای غالب بر کار هم معنوی است. همین موضوع برای من خیلی برجسته بود. چون انس با قرآن در سریال مستتر است و این فضا را دوست دارم. از سوی دیگر این سریال گروهی حرفه‌ای و منسجم دارد که از تهیه‌کننده و کارگردان گرفته تا بقیه عوامل همچون مدیر فیلمبرداری، مدیر صدابرداری و... همه از بهترین‌ها بوده و برایم قابل احترام هستند. 

 برایتان کار در هوای شرجی سخت نیست؟ 
دقیقا، دمای هوا بالای40درجه است و شرجی بودن باعث شده سختی کار چندبرابر شود. ازسوی دیگربخشی ازلوکیشن‌ها در فضای باز روستا ضبط می‌شود وطبیعی است که اذیت می‌شوم اما خوشبختانه چون گروهی حرفه‌ای درکار حضور دارد، سختی‌ها کمتر به چشم می‌آید. درواقع چون فضای سریال معنوی است خودم را به خدا و امام حسین(ع) سپرده‌ام و بازی می‌کنم. امیدوارم همه گروه به سلامت کار را به پایان برسانند.
 
شما در همه این سال‌ها نقش مادران زیادی را بازی کردید. در این سریال چه نقشی را به عهده دارید؟ 
من در این سریال نقش زنی بسیار خاص را بازی می‌کنم که راهگشای یک جوان می‌شود و او را به یک مسیر درست هدایت می‌کند. البته برای این که قصه لو نرود، بیشتر از این نمی‌توانم توضیح بدهم. در کل فضای کار بسیار حس خوب و لذت‌بخشی دارد. با چنین ویژگی‌هایی که نقش من دارد اما به هیچ وجه گل‌درشت نیست و اتفاقا کم دیالوگ است. می‌توانم بگویم مخاطب حتما با فضای سریال و شخصیت‌ها ارتباط خوبی برقرار می‌کند. خودم از مجموع کار راضی هستم و به نظرم کار خوبی می‌شود.
 
بازیگر نقش مقابل در کار خیلی موثر است. حضور سامرند معروفی به عنوان بازیگر مقابل چقدر موثر است؟ 
بسیار فوق‌العاده است. البته ما با هم در اثر دیگری هم بازی داشتیم اما نقش مقابلم نبود و این اتفاق در سریال در کنار پروانه‌ها رخ داده است. واقعا کار کردن کنار او را دوست دارم و برایم جالب است.

فاطمه عودباشی - دبیر گروه رسانه