فرش خون زیر پای ستاره‌ها

عادی‌سازی نسل‌کشی غزه در جهت منافع رژیم صهیونیستی

فرش خون زیر پای ستاره‌ها

این روزها که اوج جنایت رژیم‌صهیونیستی هویدا شده و بزرگ‌ترین نسل‌کشی قرن در منطقه خاورمیانه در حال رخ دادن است، شاهزادگان سعودی در حال عکس گرفتن با ستاره‌های هالیوودی و حامیان رژیم صهیونیستی‌ هستند و در این وانفسای مظلومیت ملت فلسطین، آنها در یک رویداد سینمایی در جهت عادی‌سازی جنگ غزه به نفع اشغالگران صهیونیستی گام برمی‌دارند.

دریای سرخ یا دریای خون
اگر گاف معنادار ملک سلمان، شاه سعودی در یهودی خواندن پادشاهان سابق عربستان که سال 94 به هنگام برشمردن شاهان سعودی از آغاز تشکیل این کشور نفتی تاکنون را مدنظر داشت و بعد از خواندن نام ملک عبدا... گفت: «والیهود ا... یرحمهم: و خداوند (سایر) یهودیان را بیامرزد»، ملاک قرار دهیم به‌خوبی متوجه می‌شویم چرا امروز که همه جشنواره‌های فرهنگی و هنری منطقه و جهان به‌خاطر جنگ غزه رویدادهای خود را متوقف کرده‌اند، کشور عربستان با جشنواره فیلم دریای سرخ و گردهم آوردن ستاره‌های سینمای هالیوود در حال عادی جلوه دادن جنایات رژیم صهیونیستی در جنگ غزه است. جشنواره فیلم دریای سرخ عربستان در حالی پنجشنبه شب کارش را شروع کرد که تنها ساعتی پس از آن و از صبح جمعه، حملات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی به غزه از سر گرفته شد.
 
خوش رقصی‌های جانی دپ
سومین دوره جشنواره فیلم دریای سرخ عربستان سعودی با نمایش فیلم فانتزی«HWJN» ساخته یاسر الیاسیری، کارگردان عراقی مقیم دبی و با پهن کردن فرش قرمز زیر پای ویل اسمیت، شارون استون، باز لورمن، رانویر سینگ و بازیگران عربی شروع شد و جانی دپ نیز روی فرش قرمز برای عکاسان ژست گرفت. دپ که پیش از این با فیلم «ژان دوباری» به کارگردانی میوین که با حمایت مالی بنیاد فیلم دریای سرخ در افتتاحیه جشنواره فیلم کن هم چنین ژست‌هایی را گرفته بود. این خودنمایی جانی دپ بر اساس روابط پشت پرده‌ای است که او با این بنیاد دارد و قرار است به کمک پول‌‎های عربستان فیلم «مودی» را که یک فیلم زندگی‌نامه‌ای درباره نقاش و مجسمه‌ساز ایتالیایی، آمدئو مودیلیانی است به حمایت بنیاد فیلم دریای سرخ کارگردانی کند. 
 
یک حامی یهود رئیس جشنواره

موضوع این دوره از جشنواره دریای سرخ «داستان شما، جشنواره شما» است و هشت فیلم از عربستان در بخش رسمی جشنواره حضور دارد که دو تای آنها در بخش رقابتی حاضر هستند. جومانا الرشید، رئیس بنیاد جشنواره فیلم دریای سرخ در مراسم افتتاحیه این جشنواره گفت: از زمان راه‌اندازی این جشنواره در سال ۲۰۲۱، این جشنواره از ۲۵۰ فیلم حمایت کرده که هشت فیلم حاضر در جشنواره کن امسال از جمله آنها بوده‌اند. محمد الترکی، مدیرعامل شرکت دریای سرخ هم صنعت فیلم عربستان را در حال تبدیل شدن به نیرویی که بزرگ‌ترین گیشه خاورمیانه را در دست دارد، خواند و افزود: ما در مرکز یک جنبش فرهنگی قرار داریم. در شب افتتاحیه جشنواره از عبدا.. السعدان، نویسنده و بازیگر کهنه کار سعودی، دایان کروگر، که جایزه یک‌عمر دستاورد را از فاتح آکین کارگردان «در محو شدن» دریافت کرد و رانویر سینگ که جایزه خود را از دست شارون استون گرفت، تجلیل شد. نکته قابل توجه در این جشنواره حضور باز لورمان در این جشنواره است که رئیس هیات داوران دریای سرخ امسال است. او که از کارگردانان مورد علاقه شرکت هالیوودی برادران وارنر است و پیش از این با فیلم‌هایی چون «الویس» و «گتسبی بزرگ» علاقه خود را به جامعه یهودیان نشان داده در این جشنواره از تلاش‌های پنج‌ساله عربستان در سینمای تقدیر کرد. باز لورمان حتی برای عادی‌سازی همزیستی با جامعه یهودی در فیلم گتسبی بزرگ از آمیتا پاچان، بازیگر مشهور آسیایی در نقش یک یهودی به نام مایر وولفشایم استفاده کرد.
 
تعلیق رویدادهای سینمایی
در حالی رژیم سعودی در این اثنا به برپایی جشنواره‌ای با این همه ابعاد رسانه‌ای دست زده است که بعد از حمله نظامی اسرائیل به غزه و بمباران‌های مداوم آن، خیلی از جشنواره‌های منطقه خاورمیانه و جهانی تحت تاثیر قرار گرفتند. جشنواره فیلم قاهره که از معتبرترین و قدیمی‌ترین جشنواره‌های جهان عرب است، برگزاری دوره جدید خود را لغو و اعلام کرد چهل‌وپنجمین دوره آن را به‌دلیل حملات صهیونیست‌ها به غزه برگزار نخواهد کرد. این دوره از جشنواره قرار بود در ۱۵تا ۲۴ نوامبر (۲۴ آبان تا 3 آذر) برپا شود و مدیران جشنواره گفته‌اند آن‌را با تعویق برگزار خواهند کرد و فعلا زمانی در این رابطه تعیین نشده است. از مصر به‌عنوان بزرگ‌ترین کشور منطقه که به‌صورت مستقیم با موضوع جنگ غزه ارتباط دارد، نام برده می‌شود. اهالی غزه برای گریز از بمباران‌ها و مرگ راهی منطقه مرزی با مصر شده‌اند و گذرگاه رفح مصر تنها جایی است که کمک‌های انساندوستانه از آن طریق امکان ورود به منطقه جنگی غزه را فراهم می‌کند. اما به‌جز جشنواره قاهره، دو جشنواره کوچک‌تر عربی، یعنی جشنواره فیلم دوحه و ال‌گونای مصر هم خبر از لغو رویدادهای خود دادند. مدیران جشنواره دوحه ـــ که در قطر برگزار می‌شود (۸ تا ۱۶ نوامبر برابر با ۱۷ تا ۲۵ آبان) ـــ‌ با اعلام لغو این دوره جشنواره اعلام کردند زمان حال زمان مناسبی برای جشن گرفتن نیست. قطر یکی از کشورهای منطقه است که تلاش‌های دیپلماتیک زیادی در رابطه با توقف جنگ و خو‌نریزی در غزه انجام داده است. موسسه فیلم دوحه قطر که برگزارکننده جشنواره دوحه است، ضمن لغو دوره جدید خود روی موضوع همبستگی جدی با خواهران و برادران فلسطینی خود تاکید کرده است. جشنواره ال‌گونا در مصر هم در کنار تعویق زمان برپایی خود، مبلغی چند میلیون دلاری به بحران انسانی موجود در غزه کمک کرده است.
 
وقتی جشنواره‌های اروپایی هم برای غزه لغو شدند 
اما موضوع جالب‌تر که توجه محافل هنری و رسانه‌ها را به خود جلب کرد، لغو مراسم جوایز موسیقی ام‌ تی‌وی اروپایی بود. این مراسم مهم موسیقی که معروفیت و شهرتی بین‌المللی دارد، قراربود ۵نوامبر(14آبان) برگزار شود که درهمبستگی با درد ورنج مردم غزه لغو شد. 
در بیانیه مدیران این مراسم هم آمده بود: «در شرایطی که جهان شاهد رویدادهای ویرانگر در منطقه و جان‌باختن هزاران نفر بی‌گناه است، زمان خوبی برای جشن‌ گرفتن نیست.» 
درحالی‌ عربستان در حال عادی‌سازی برای رژیم صهیونیستی است که حتی صدای صلح‌طلبی از جشنواره‌های کوچک‌تر فیلم در اروپا هم به گوش رسید. جشنواره فیلم لومیر فرانسه، برنامه‌هایش را با یک پیام صلح شروع کرد. برپایی این جشنواره در میانه درگیری‌های خونبار منطقه خاورمیانه در حالی برگزار شد که فرصتی به هنرمندان صلح‌طلب و ضد تبعیض‌نژادی داد تا با استفاده از تریبون این جشنواره، پیام ضدجنگ خود را به گوش جهانیان برسانند. 

تمام قد پشت صهیونیست
برپایی جشنواره فیلم دریای سرخ، تنها رویدادی نیست که در این موقعیت سیاسی منطقه خاورمیانه برگزار می‌شود. عربستان در بحبوحه آغاز جنگ غزه نیز با برپایی جشنواره مختلف هنری، تحت اهداف استراتژیک چشم‌انداز عربستان سعودی 2030، حمایت پشت پرده خود را از رژیم جنایتکار صهیونیستی و دشمنی با محور مقاومت، نشان داده بود. برگزاری جشنواره ریاض با ترکیبی از هنرمندان خیابانی، موزیسین‌ها و برنامه‌های مختلف از سراسر جهان از 15نوامبر تا 6 دسامبر در شهر ریاض؛ آن هم در زمانی که روزانه صدها فلسطینی به‌ویژه کودکان و زنان فلسطینی زیر بمباران اسرائیل قرار داشتند، یکی دیگر از اقدامات در راستای حمایت صهیونیست‌هاست.