سینما یک راهبرد است

سینما یک راهبرد است

نشست گفتمان سینمای دفاع‌مقدس با موضوع «سینمای راهبردی، فرصت‌ها و موانع پیش‌رو» صبح روز گذشته به‌همت سازمان هنری و امور سینمایی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس برگزار شد.

در این نشست که با حضور امیرسرتیپ دوم محمود سزاوار، رئیس سازمان هنری و امور سینمایی و جمعی از پیشکسوتان عرصه فرهنگ و هنر به‌ویژه سینمای دفاع‌مقدس برگزار شد، جواد شمقدری معاون سازمان سینمایی دولت دهم و کارگردان و کارشناس سینما طی سخنانی، با بیان این‌که سینمای راهبردی ویژه‌ فرهنگ‌ها و تمدن‌هایی است داعیه حضور در سطح جهانی را دارند، عنوان کرد: انقلاب اسلامی در قرن معاصر موجب تحولاتی گسترده‌ در عرصه جهانی شد؛ انقلابی که با حرکت خود ابرقدرت شرق را کنار زد و در حال حاضر هم می‌بینیم ابرقدرت غرب نیز رو به زوال است. شمقدری سینما را یک راهبرد دانست و افزود: اگر سینما در اختیار آرمان‌ها و اهداف نظام قرار گیرد، تبدیل به سینمای راهبردی شده و وسیله‌ای برای فرهنگ‌سازی و تمدن‌سازی محسوب می‌شود. معاون سازمان سینمایی دولت دهم با تاکید بر این‌که سینمای جشنواره‌ای یکی از مسیرهای انحرافی دشمن برای سینمای کشور است، ادامه داد: دشمن تلاش می‌کند با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام می‌دهد و با طرح‌هایی که اجرا می‌کند، اجازه ندهد انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی از ظرفیت سینما استفاده کند.
 
جای خالی سینمای راهبردی
پرویز فارسیجانی، تهیه‌کننده سینما و تلویزیون نیز گفت: امروز جای سینمای راهبردی در ایران بسیار خالی است. ما با فهم درست از سینمای راهبردی می‌توانیم برای رسیدن به آن گام برداریم. فارسیجانی با اشاره به این که سینمای راهبردی در فرم و محتوا باید در خدمت اهداف راهبردی نظام باشد، تاکید کرد: راهبردها تعریف شده است و سینما از جهت فرمی و محتوا باید در خدمت آن باشد. در واقع می‌شود گفت این موضوع را در سینمای هالیوود کاملا می‌‎توان دید. این تهیه‌کننده سینما و تلویزیون ادامه داد: تعریف دیگر سینمای راهبردی از نظر روش و تکنیک است. یعنی در فیلمنامه‌نویسی، کارگردانی و تدوین و در شکل و محتوا راهبردی عمل می‌کند. او خاطرنشان کرد: تعریف سوم در سینمای راهبردی این است که سینما در اختیار مدیرانی باشد که آن مدیران بر اساس راهبردهای مشخص سینما را هدایت می‌کنند. همانند سینمای ما که در دهه ۶۰ بخش‌هایی از آن راهبردی بود. 
 
​​​​​​​راهبردهایی به مقصد انقلاب اسلامی 
مهدی عظیمی میرآبادی، تهیه‌کننده سینما نیز در این نشست، طی سخنانی بیان کرد: برای رسیدن به یک هدف، راهبردهای متعددی وجود دارد. اگر ما راجع به سینمای راهبردی صحبت می‌کنیم، تصور از سینما فقط به معنای فیلم سینمایی، اشتباه است. در واقع آن چیزی که باید اتفاق بیفتد، مجموعه فیلم و سینما شامل فعالیت‌های سمعی و بصری همچون تلویزیون، سریال، فیلم کوتاه، فیلم بلند و انیمیشن است. عظیمی میرآبادی افزود: وقتی در مورد راهبرد صحبت می‌کنیم یک راهبرد عام و یک راهبرد خاص داریم. در کنار آن هم یک راهبرد کلی و هم راهبرد جزئی داریم. حال راهبرد کلی ما در جمهوری اسلامی مبتنی بر این است که ما را به هدف اصلی جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی برساند. این تهیه‌کننده سینما ادامه داد: برای رسیدن به این اهداف روش‌های مختلفی می‌توانیم داشته باشیم که یکی از قدرتمندترین روش‌ها فیلم، سینما و تلویزیون است. در قالب این طبقه‌بندی فیلم و سینما ما انواع و اقسام قالب‌ها، روش‌ها، زبان‌ها و ویژگی‌های متعدد داریم. در واقع ما با راهبردهای متعددی روبه‌رو هستیم که همه اینها قرار است در یک جمع‌بندی ما را به آن هدف کلی که داریم، برسانند.
او خاطرنشان کرد: این ویژگی‌ها شامل نیروی انسانی، طرح و برنامه، بودجه، فضا و شرایط و دیگری مدیریت است. البته در این میان مباحثی چون تهدیدها، قوت‌ها، ضعف‌ها و فرصت‌هاست که یک مسئول و یک هنرمند را به این نتیجه می‌رساند که کدام مسیر را باید طی کند که به آن نقطه برسد.
ضمیمه چار دیواری