موها سفید نمی‌شوند!

موها سفید نمی‌شوند!

آیا می‌دانستید که موها سفید نمی‌شوند، بلکه موهای سفید شروع به رشد می‌کنند؟ با این حساب، هربار که موی سفیدی دیدید، بدانید که فولیکول‌های سرتان موهای جدید بدون رنگدانه تولید کرده‌اند. خاکستری یا سفیدشدن موها پدیده‌ای طبیعی است و اغلب از آغاز دوره میانسالی و افزایش سن خبر می‌دهد.

موها به‌دلیل کاهش رنگدانه در فولیکول‌ها، رفته‌رفته خاکستری می‌شوند. عامل رنگ طبیعی موهای ما ملانین است که سلول‌های تخصصی ملانوسیت آن را تولید می‌کنند.این سلول‌ها با تزریق ملانین به مو رنگ‌های طبیعی قهوه‌ای، سیاه، بور یا قرمز را به‌وجود می‌آورند. با افزایش سن، ملانوسیت‌ها ملانین کمتری تولید می‌کنند که باعث کاهش تدریجی رنگدانه مو می‌شود. با گذشت زمان، برخی فولیکول‌های مو تولید ملانین را به‌طور کامل متوقف می‌کنند که سبب رشد موهای خاکستری یا سفید می‌شود.این فرآیند پیچیده به عوامل مختلفی ازجمله ژنتیک، شرایط محیطی وشیوه زندگی بستگی دارد. درشرحی دقیق‌تر می‌توان استرس، مصرف سیگار، تغذیه نامناسب، شرایط پزشکی خاص و قرارگرفتن در معرض آلاینده‌ها را نیز در آن موثر دانست.

آخرین وضعیت ایدز در ایران
بنابر اعلام دفتر مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، کل موارد ثبت‌شده مبتلا بهHIV در کشور تاکنون ۴۶هزار و ۳۲۰ نفر بوده است که مرگ ۲۲هزار و ۴۱۵ نفر آنها ثبت شده است و ۵۲۶۶ نفر نیز به مراکز ارائه‌دهنده‌ خدمات مراجعه نکرده‌اند. تا پایان شش‌ماهه اول سال ۱۴۰۲ از بین افراد مبتلا به HIV شناسایی، ثبت و گزارش‌شده تعداد ۲۳هزار و ۹۰۵ نفر زنده هستند که از این تعداد ۱۸هزار و ۶۳۹ نفر خدمات مربوط به مراقبت و درمان HIV را دریافت کرده‌اند و تعداد ۱۷هزار و ۷۱۱ نفر تحت درمان قرار دارند.براساس نظام جامع مدیریت داده‌های الکترونیک HIV کشور، اگرچه ۸۱ درصد کل موارد را مردان و ۱۹ درصد را زنان تشکیل می‌دهند، اما الگوی راه انتقال و درصد ابتلای زنان و مردان در سال‌های اخیر تغییر کرده است، به گونه‌ای که از کل موارد شناسایی و گزارش‌شده در شش‌ماهه اول سال‌جاری، ۲۸ درصد موارد ثبت‌شده را زنان و ۷۲ درصد آنها را مردان تشکیل می‌دهند. الگوی انتقال سنی در سال‌های اخیر تغییری نکرده است. علل ابتلا به HIV در بین کل مواردی که ازسال ۱۳۶۵ تاکنون در کشور به ثبت رسیده‌اند، به‌ ترتیب تزریق با وسایل‌ مشترک در مصرف‌کنندگان‌ مواد (55.2درصد)، رابطه‌جنسی(5.26درصد) و انتقال از مادر به کودک(1.6درصد) بوده است. همچنین راه انتقال در 16.4درصد از این گروه نامشخص مانده است.