توسعه سراسری رمز موفقیت تولید دانش

توسعه سراسری رمز موفقیت تولید دانش

سال1387 با توجه به نیاز جامعه پزشکی کشور، ستاد توسعه فناوری‌های پزشکی بازساختی و سلول‌های بنیادی در معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تاسیس ‌شد. ازهمان ابتدا موضوعاتی مانند راه‌اندازی سازوکارهای گسترش مفاهیم این حوزه، توسعه پژوهش وزیرساخت‌های آن وحتی تخصیص منابع درجهت تقویت فعالیت‌های جاری دردستورکار این ستاد قرارگرفت.

به‌همین‌جهت رویکرد اصلی ستاد توسعه فناوری‌های پزشکی بازساختی و سلول‌های بنیادی، توسعه زیرساخت‌ها، تقویت و تکامل زیست‌بوم فناوری و نوآوری و کمک به رشد و بلوغ فناوری‌های نوظهور و جدید در این حوزه است. این مهم نیازمند بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های موجود در کشور است ولی اقلیم گسترده و وسیع ایران وتمرکز بیش از اندازه بیشتر منابع و ظرفیت‌ها در پایتخت، روند توسعه را با چالش مواجه می‌کند. از این رو در سال‌های اخیر ودر مناطق کلان حوزه علوم پزشکی کشور، مراکزی تحت عنوان «مراکز نوآوری جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی» با هدف تسهیل فرآیندهای پژوهشی، رشد زیست‌بوم نوآوری و نیز توسعه بازار و تجاری‌سازی حوزه سلول‌های بنیادی تاسیس و بهره‌برداری شدند. با تاسیس این مراکز، گام بزرگی در جهت شناسایی اولیه، رشد و توسعه فناوری‌های نوپا و رشد حوزه سلول‌های بنیادی برداشته‌شد. تاسیس این مراکز جامع و جذب نیروی انسانی توانمند بومی هر منطقه، ضمن حمایت‌های مالی متناسب و تامین تجهیزات مورد نیاز این مراکز، سبب رشد و توسعه یکنواخت زیست‌بوم نوآوری و فناوری‌های سلول‌های بنیادی در کشور شده‌است. در نتیجه فعالیت این مراکز در سال‌های اخیر شاهد رشد چشمگیر نرخ پژوهش و تولید دانش، ساخت و توسعه فناوری‌های جدید، موفقیت در مطالعات پیش‌بالینی و کارآزمایی بالینی محصولات، فرآیندهای آزمایشگاهی و حتی پرورش وتوانمندسازی نیروهای انسانی فعال در این حوزه در سراسر کشور بوده‌ایم. ما در ستاد توسعه فناوری‌های پزشکی بازساختی و سلول‌های بنیادی با تکیه بر توانمندی‌های داخلی مانند شرکت‌های دانش‌بنیان درجهت تامین منابع مادی ومعنوی موردنیاز برای توسعه این فناوری‌ کلیدی در کشور وحتی حضور قدرتمند در بازارهای جهانی، فعالیت‌های خود را برنامه‌ریزی و اجرایی می‌کنیم.

دومین پرواز استارشیپ بر فراز زمین
رویای لمس آسمان را می‌توان از آرزوهای دیرینه‌ بشر به شمار آورد؛ تمایلی که درقصه‌های کهن جهان بالاخص افسانه‌های پارسی نیز به چشم می‌خورد؛ نظیر پرواز کیکاووس بر فراز قلمرو بی‌حد‌ وحصرش که با آویختن چهار عقاب به چهارگوشه‌ تخت‌شاهی‌ در داستان‌های شاهنامه رخ می‌دهد. ازآنجا که رسیدن به ورای این کره‌ خاکی آرزوی مشترک بشر است، تاکنون کشورهای مختلفی تلاش‌های متعددی برای آن داشته‌اند. آخرین تلاش انسان برای تحقق این مهم در هفته‌ گذشته رخ داد؛ جایی‌که موشک استارشیپ شرکت اسپیس‌ایکس در دومین پرتاب آزمایشی در روز شنبه ۲۷ آبان توانست عملکرد بهتری نسبت به پرتاب اولش در اواخر فروردین‌ امسال ثبت کند. استارشیپ در واقع شامل فضاپیمای استارشیپ و یک پرتاب‌گر فوق‌سنگین (سوپرهوی) است که برای حمل انسان و محموله‌های فوق‌سنگین تا مدارهای ماه، مریخ و فراتر ازمریخ طراحی شده‌ است. قراربود دراین دو پرتاب‌ آزمایشی، قسمت پرتابگر فوق‌سنگین و استارشیپ هر دو با هم به پرواز دربیایند و با گذشت سه دقیقه از پرتاب، جدایش قسمت پرتابگر از استارشیپ رخ بدهد تا در هشتمین دقیقه‌ پس از پرواز، این قسمت در خلیج مکزیک بر زمین بنشیند واستارشیپ هم برای ۹۰ دقیقه به پرواز مداری خود ادامه بدهد و نهایتا در اقیانوس آرام فرود بیاید؛ اما در پرتاب نخست که فروردین‌ امسال انجام شد این جدایش به وقوع نپیوست و هر دو قسمت پرتابگر و استارشیپ با هم منفجر شدند. در پرتاب دوم که شنبه‌ هفته گذشته رخ داد، اسپیس‌ایکس توانست سازوکار جدید جداسازی قسمت پرتابگر از استارشیپ را با موفقیت اجرا کند، اما درادامه قسمت سوپر هوی پیش از استقرار روی زمین منهدم شد و قسمت استارشیپ نیز پس از مدتی منفجر گردید. درمجموع می‌توان گفت دومین پرتاب آزمایشی استارشیپ نسبت به پرتاب نخست شرایط بهتری داشت، چرا که هم مرحله‌ جدایش در آن به شکلی بی‌نقص به اجرا درآمد و هم استارشیپ پرواز طولانی‌تری را تجربه کرد.  

منبع: The Gaurdian
احسان عارفیان - دبیر ستاد توسعه فناوری‌های پزشکی بازساختی و سلول‌های بنیادی