printlogo


«جام‌جم» جزئیات عرضه اوراق مرابحه ارزی برای پروژه پالایش گاز بیدبلند را بررسی می‌کند
استخراج ارز از گاز
ابزار پذیره‌نویسی اولین اوراق مرابحه ارزی کشور دیروز در مرکز مبادله ارز و طلا با حضور رئیس‌کل بانک‌مرکزی رونمایی شد. آن‌طور که مسئولان بانک‌مرکزی اعلام کردند، اولین پذیره‌نویسی اوراق مرابحه ارزی برای شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج‌فارس انجام شده که امروز به پایان می‌رسد. درباره جزئیات این طرح گزارشی تهیه کردیم که جزئیات آن را در ادامه می‌خوانید.

بانک‌مرکزی اعلام کرده است که پذیره‌نویسی اوراق مرابحه ارزی به‌منظور تأمین منابع مالی مورد نیاز جهت اجرای پروژه‌های اولویت‌دار در بهسازی و احداث تأسیسات جمع‌آوری گازهای مشعل صورت می‌گیرد. این پذیره‌نویسی از دوشنبه 6 آذر شروع شده و تا امروز 13 آذر ادامه دارد. طی این مدت قرار است صدهزار اوراق مرابحه ارزی به مبلغ صدمیلیون یورو عرضه شود و مدت اوراق 48ماه خواهد بود. نرخ سود اوراق مرابحه ارزی شرکت پالایش گاز بیدبلند 6 درصد به‌صورت سالانه است و از تاریخ پایان مهلت پرداخت وجوه ارزی توسط ناشر از طریق عامه و به‌صورت ارزی به حساب‌های معرفی‌شده دارندگان اوراق واریز می‌شود.تالار حواله ارزی در مرکز مبادلات ارزی منابع ارزی را از محل صادرات پتروشیمی، مس، فولاد، محصولات معدنی و پالایش نفتی تأمین و برای ارائه به واردکنندگان عرضه می‌کند.
   
ارز 28هزار و 500 تومانی همچنان باقی است
براساس اطلاعی که خبرنگار جام‌جم گرفته، ارز برای واردات دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای اساسی از محل فروش نفت و میعانات گازی و به نرخ 28هزارو500 تومان در سامانه نیما تأمین می‌شود. همچنین تالار دوم ارزی در مرکز مبادلات مربوط به تقاضای ارز برای خدمات مانند مسافران خارجی، ارز درمانی، دانشجویی و مأموریت خارجی است که شرکت‌های هواپیمایی و ترانزیتی این تقاضاها را در 63سرفصل دریافت و مستندات را درسامانه بارگذاری می‌کنند وبعداز تأیید، کد ناخدا می‌گیرند که بعد از آن به یکی از بانک‌های عامل مراجعه کرده و ارز مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند. بانک‌مرکزی اعلام کرده، وقتی متقاضیان و عرضه‌کنندگان ارز در یک جا حضور دارند انتظار می‌رود از حباب قیمت و نرخ‌های جعلی خبری نباشد و نرخ واقعی ارز در مرکز مبادله تعیین شود. اتفاقی هم که ازامروز افتاده این است گازهایی که تاکنون باید ازمشعل‌ها خارج می‌شد ومی‌سوخت با این روش تامین مالی و سرمایه‌گذاری امکان فرآوری وصادرات پیدا می‌کند که این موضوع به تقویت ارزی کشور منجر خواهد شد.
   
انتشار اوراق در ایران پس از انگلیس و ترکیه
محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک‌مرکزی درباره تامین مالی ارزی پروژه‌های اقتصادی و عرضه اولین اوراق مرابحه ارزی کشور گفت: نخستین بار است که این اوراق در کشور به فروش می‌رسد و پیش از این در انگلیس و ترکیه به فروش رسیده بود.
وی افزود: مرکز مبادله ارز و طلا در ابتدای راه است و باید تجربه سایر کشورها را بررسی و در نهایت از روش‌های بومی خود استفاده کنیم تا نوسانات را کنترل کنیم؛ زیرا نرخ ارز ما شناور نیست و بیشتر خزنده است. این امر سبب می‌شود در مواقعی تجار آسیب ببینند.فرزین تاکید کرد: امیدواریم به کمک ابزارسازی نرخ ارز تثبیت شود؛ زیرا این اتفاق با دستور نمی‌افتد و انتظارات تورمی در این بین نقش مهمی دارند و این انتظارات موجب نوسانات می‌شود. مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس هم دراین‌باره تصریح کرد: خوشبختانه پروژه‌های پتروشیمی و پالایشی ارزآوری و سودآوری خوبی دارد. پروژه بیدبلند نیز در ابعاد ملی و حتی جهانی اهمیت قابل‌توجهی دارد که با حمایت بانک‌مرکزی و بانک‌ملت به تامین مالی آن کمک خواهد شد. گاز‌های فلری که سال‌هاست می‌سوزد و هدر می‌رود و محیط‌زیست را آلوده می‌کند با این پروژه مدیریت و تبدیل به ثروت خواهد شد که در تامین گاز مورد نیاز کشور موثر است. وی افزود: این ابرپروژه از ۲۷ پروژه تشکیل شده و ۱۰ پیمانکار دارد. این پروژه در چهار استان کشور در حال انجام و از نظر وسعت بزرگ‌ترین پروژه کشور است.

جزئیات عرضه اوراق مرابحه ارزی
علی سعیدی، مدیرعامل مرکز مبادله ارز و طلا درگفت‌وگویی که با خبرنگار ماداشت درباره جزئیات عرضه اوراق مرابحه ارزی توضیح داد: عرضه اولین اوراق مرابحه ارزی کشور دیروز رونمایی شد و هر سرمایه‌گذار می‌تواند حداقل هزار اوراق به ارزش هر ورق هزار یورو تهیه کند. اوراق مرابحه ارزی مبتنی بر یورو است و سودها و اصل مبلغ به‌صورت یورو بازپرداخت می‌شود و مصارف طبق برنامه‌ریزی خواهد بود و این اوراق در بازار التهابی ایجاد نمی‌کند.
وی افزود: حداقل سهم برای ورود سرمایه‌گذار هزار ورقه وارزش هراوراق هزار یورو است و مجموع آن صدمیلیون یورو است. در مرحله اول بانک‌ملت وظیفه پذیره‌نویسی را برعهده دارد. سعیدی با تاکید بر این‌که دوره اول عرضه این اوراق از امروز انجام می‌شود تصریح کرد: آمارها نشان می‌دهد بانک‌ملت و شرکت پالایش خلیج‌فارس اوراقی را که عرضه کردند به میزان کافی بوده و تمام اوراق به فروش رسیده است. این اوراق درمرحله اول به میزان صدمیلیون یورو عرضه شده و دوماه دیگر نیز صدمیلیون یوروی دیگر پذیره‌نویسی می‌شود. بانک‌ملت به‌عنوان عامل پرداخت مسئول صحت‌سنجی اطلاعات خریداران اوراق و دریافت و پرداخت مبالغ این اوراق است ودرسری اول برای پذیره‌نویسی به‌عنوان عامل عمل می‌کند. ناشراین اوراق نیزشرکت بیدبلند خلیج‌فارس، مشاورعرضه شرکت تامین سرمایه بانک ملت، امین انتشار اوراق نیزسازمان حسابرسی وضامن آن بانک‌ملت است.

محمد حسین علی اکبری - دبیرگروه اقتصاد