اخبار روز

اخبار روز

کاغذ و خوراکی در صدر فهرست قاچاق
بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان حمایت، بیشترین کالای قاچاق کشف شده در دو ماهه امسال کاغذ یا مقوا، مواد خوراکی و محصولات صنایع غذایی و انواع وسایل نقلیه و لوازم یدکی، مصرفی و جانبی آنها بوده است.
اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در اردیبهشت ماه امسال نشان می‌دهد از ۵۸۲۶ مرکز خرد و کلان در حوزه قاچاق در سطح عرضه بازرسی شده و برای ۴۳۰ مورد پرونده تخلف صنفی در راستای اجرای طرح مبارزه با قاچاق کالا تشکیل شده که برای سیر مراحل قانونی، پرونده‌ها در اختیار شعب تعزیرات حکومتی استان‌ها قرار گرفته‌ است.   مجموع ارزش تخلفات قاچاق کشف شده طی اردیبهشت ماه ۴۵ میلیارد و ۴۲۴ میلیون تومان و مهمترین اقلام کالایی کشف شده لوازم یدکی و مواد خوراکی بوده است.   در دو ماهه سال جاری نیز بیش از ۱۰ هزار مورد بازرسی برای مقابله با عرضه، نگهداری و فروش کالای قاچاق در سراسر کشور انجام شده که در نتیجه این بازرسی‌ها، ۷۶۰ پرونده به ارزش بیش از ۱۳۴‌میلیارد و ۵۹۹ میلیون تومان تشکیل شده است.  

برخورد با گرانفروشی بلیت هواپیما
محمد محمدی‌بخش، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری‌: گرانفروشی بلیت هواپیما را حتی در مسیرهای خارجی تایید نمی‌کنیم. اما در رصدهایی که انجام دادیم بعضی از نرخ‌هایی که اعلام شده، یافت نشد و این طور که برخی رسانه‌ها گفتند، نبود. البته شاید این نرخ‌ها مربوط به تورهایی است که شامل قیمت بلیت هواپیما و هزینه هتل یا امکانات دیگر باشد. مسلما با افزایش قیمت بیش از حد بلیت هواپیما و گرانفروشی آن برخورد می‌کنیم. همچنین برای پروازهای عتبات عالیات به ویژه در ایام اربعین برنامه خاصی داریم و نرخ‌های مشخصی تعیین خواهد شد که آن را اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

افزایش قیمت مرغ و تخم‌مرغ 
قیمت مرغ و تخم‌مرغ نسبت به روزهای اخیر افزایش یافته و خود را به قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار نزدیک کرده است.هر کیلو مرغ به قیمت 59800 تومان و هر شانه تخم‌مرغ کیلویی 75هزار تومان به فروش می‌رود. پس از اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها، قیمت مرغ کیلویی 59800 تومان و تخم‌مرغ شانه 30 عددی با وزن 1.9 کیلوگرمی 76 هزار تومان تصویب شد اما با این حال قیمت‌های بازار خیلی کمتر از اینها به فروش می‌رفت. قیمت‌ها پیش از این، مرغ کیلویی 42 هزار تومان و تخم‌مرغ شانه‌ای 40 هزار تومان بود که طی یکی دو هفته اخیر آرام آرام افزایش یافت و خود را به قیمت‌های ستاد تنظیم بازار نزدیک کرده است. معاون امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اخیرا در نشست خبری اعلام کرد: «پیش‌بینی کرده بودیم پس از اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها بازار حدود 30 درصد محصول را پس بزند.» اخیرا وزارت کشاورزی عوارض صادرات مرغ و تخم‌مرغ را صفر کرده و همین عاملی برای کشش تقاضا و رشد قیمت شده است. 

پرداخت وام ودیعه مسکن
مصطفی قمری‌وفا مدیر روابط عمومی بانک مرکزی‌: بانک مرکزی در راستای حمایت از مستاجران، بخشنامه مربوط به وام ودیعه مسکن را دهم خرداد به بانک‌ها ابلاغ کرد. دستورالعمل نحوه معرفی متقاضیان از سوی وزارت راه و شهرسازی ضرورت داشت، اعلام می‌شد که این موضوع امروز با حضور معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و مدیران مربوطه در بانک مرکزی نهایی شد. با شیوه نامه‌ای که امروز وزارت راه و شهرسازی ارائه و قرار شد تا امروز نهایی و به شبکه بانکی ابلاغ شود، پرداخت وام کمک ودیعه مسکن نیز به زودی عملیاتی می‌شود. به گفته وی‌، در شورای پول و اعتبار پرداخت وام کمک ودیعه مسکن تا سقف ۴۰ هزار میلیارد تومان تصویب شد، به طوری که این تسهیلات در تهران ۱۰۰ میلیون تومان، در کلانشهر‌ها ۷۰ میلیون تومان و در سایر مناطق شهری ۴۰ میلیون تومان تعیین و به متقاضیان واجد شرایط پرداخت می‌شود.