نسخه Pdf

دسترسی به خدمات دفاتر اسناد رسمی در درگاه ثبت من

دسترسی به خدمات دفاتر اسناد رسمی در درگاه ثبت من

درگاه ثبت من به عنوان پنجره واحد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، خدمات الکترونیکی مرتبط با سامانه‌های مختلف سازمان از جمله املاک، ثبت آنی، مالکیت معنوی و ثبت شرکت‌ها را به عموم مردم ارائه می‌کند.

به گزارش خبرگزاری‌ آریا، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، همچون سایر نهاد‌ها و ارگان‌های دولتی، اقدام به راه‌اندازی سامانه اختصاصی خود کرده است، به همین منظور درگاه ثبت من، به عنوان پنجره واحد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خدمات الکترونیکی مرتبط با سامانه‌های مختلف سازمان از جمله املاک، ثبت آنی، مالکیت معنوی و ثبت شرکت‌ها را به عموم مردم ارائه می‌کند. در آینده تمامی  خدمات سازمان از طریق این درگاه در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. در حال حاضر نیز این سامانه حاوی امکانات مختلفی است که به برخی از آنها اشاره می‌شود.
خدمات ارائه شده در ثبت من شامل خدمات مرتبط با حوزه املاک، خدمات مرتبط با دفاتر اسناد رسمی، خدمات مرتبط با ازدواج و طلاق، خدمات مرتبط با اجرای اسناد رسمی، خدمات مرتبط با ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری و شناسه ملی اشخاص حقوقی و خدمات مرتبط با مالکیت معنوی است.
تصدیق اصالت سند یکی از خدمات مرتبط با دفاتر اسناد رسمی است که به منظور آگاهی از اصالت و محتوای سند صادره در دفاتر اسناد رسمی با ورود اطلاعاتی از قبیل شناسه یکتا و رمز تصدیق سند، این امر حاصل می‌شود.
اسناد رسمی من نیز خدمت دیگر دفاتر اسناد رسمی بوده که تمامی اسناد صادره از سال 1392 تاکنون در دفاتر اسناد رسمی برای یک فرد در این قسمت نمایش داده می‌شود. لازم به ذکر است که فایل pdf آن سند نیز قابل دریافت است.خدمات مرتبط دیگر با دفاتر اسناد رسمی، دفاتر دارای ظرفیت است که فهرستی از دفاتر اسناد رسمی که ظرفیت ثبت سند آنها به اتمام نرسیده را نمایش می‌دهد؛ که از این طریق عموم   مردم می‌توانند با انتخاب دفترخانه دارای ظرفیت انجام کار به آنجامراجعه کنند. پیگیری استعلام یکی از خدمات مرتبط با دفاتر اسناد رسمی است که آخرین وضعیت استعلام الکترونیکی ملک با ورود شناسه یکتای استعلام قابل پیگیری است که این امر از مراجعه بی مورد افراد به دفترخانه جلوگیری می‌کند.

رئیس سازمان تنظیم مقررات مطرح کرد
 تمرکز زدایی ترافیک داده از تهران
 
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، جزئیات بیشتری از آغاز اجرای طرح توزیع ترافیک و تمرکز زدایی شبکه ارتباطی کشور ارائه کرد.
امیر لاجوردی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در یکی از پیام‌رسان‌های بومی از آغاز این طرح از اول تیر ماه خبر داد و گفت: توزیع ترافیک شبکه ارتباطی کشور با هدف تمرکز زدایی ترافیک و محتوا از تهران، از یکم تیرماه آغاز شد.
 وی افزود: این اقدام که از طریق اصلاح تعرفه خدمات ابرانتقال صورت گرفته، منجر به افزایش کیفیت ارتباطی و کاهش تأخیر دریافت محتوا برای مردم خواهد شد.

هوش مصنوعی چه مشاغلی را می‌تواند نابود کند؟
ChatGPT از زمان عرضه خود در نوامبر ۲۰۲۲ تاکنون برای نوشتن معرفی‌نامه، نوشتن کتاب کودکان و حتی کمک به دانش‌آموزان برای نوشتن انشا استفاده شده است. حتی جالب است بدانید که گوگل متوجه شده اگر با این مدل هوش مصنوعی مصاحبه کند، این ابزار می‌تواند به‌عنوان یک برنامه‌نویس مبتدی استخدام شود.  همچنین کارفرمایان آمازون که این محصول هوش مصنوعی OpenAI را آزمایش کرده‌اند، گفته‌اند برای پاسخگویی به سؤالات مرتبط با پشتیبانی مشتریان عملکرد بسیار خوبی داشته است. طبق گفته آنها، ChatGPT درزمینه ایجاد اسناد آموزشی نیز عالی عمل کرده و توانسته بسیار باقدرت به سؤالات مرتبط با استراتژی‌های شرکت نیز پاسخ دهد. تعدادی از شرکت‌های فعال در حوزه فناوری نیز به‌دنبال بهره‌مندی از توانایی‌های AI و استفاده از آن به‌جای انسان هستند؛ مثلا IBM و BT Group، غول مخابراتی بریتانیا، در خبر تعدیل نیروهای انسانی خود، به‌ جایگزینی انسان با هوش مصنوعی فکر کرده و گفته‌اند در بسیاری از مشاغلی که تعدیل نیرو شده‌اند، دیگر نیروی انسانی استخدام نمی‌شود. با وجود این‌که نتایج یک مطالعه انجام‌شده توسط دانشگاه آکسفورد در سال ۲۰۱۳ نشان داد که هوش مصنوعی تا ۲۰ سال آینده ۴۷درصد مشاغل انسانی را نابود خواهد کرد، اکنون به‌نظر می‌رسد این پیش‌بینی اشتباه بوده است.
 
مشاغل مرتبط با فناوری (کدنویسی، برنامه‌نویسی کامپیوتر، مهندسی نرم‌افزار و تحلیلگری داده)
 کدنویسی و برنامه‌نویسی کامپیوتر جزو مشاغل پر تقاضاست؛ اما ممکن است در آینده ChatGPT و سایر ابزارهای AI این شغل‌ها را از انسان بگیرند. به گفته مادگاوکار، پژوهشگر ارشد در مؤسسه پژوهشی بروکینگز، مشاغل مرتبط با فناوری مثل توسعه‌دهنده نرم‌افزار، توسعه‌دهنده وب، برنامه‌نویس کامپیوتر، کدنویس و مهندسی داده در برابر فناوری‌های هوش مصنوعی آسیب‌پذیر هستند و AI می‌تواند این کارها را از انسان بگیرد؛ زیرا این تکنولوژی و ChatGPT در محاسبه اعداد دقیق هستند.
 
مشاغل رسانه‌ای (تبلیغات، تولید محتوا، نگارش فنی و روزنامه‌نگاری)
 به اعتقاد مادگاوکار، شغل‌های مذکور در حوزه رسانه نیز می‌توانند تحت تأثیر ChatGPT و سایر مدل‌های هوش مصنوعی مشابه قرار گیرند؛ زیرا AI از عهده خواندن، نوشتن و فهم داده‌های متن‌محور به‌خوبی برمی‌آید. انتظار می‌رود فناوری‌های AI در آینده اطلاعات و داده‌های زبان‌محور را خوب تحلیل و تفسیر کنند.  به نظر پال کروگمن، اقتصاددان در نیویورک تایمز، ChatGPT می‌تواند کارهایی مثل گزارش‌نویسی و نویسندگی را بهتر از انسان انجام دهد.
 
مشاغل حقوقی (مشاوره و دستیار حقوقی)
 طبق گزارش جدیدی از گلدمن ساکس، هوش مصنوعی مولد می‌تواند بسیاری از مشاغل حقوقی در آمریکا را تحت تأثیر قرار دهد؛ زیرا حتی قبل از پیدایش ابزارهای AI کنونی، بسیاری از مشاغل حوزه خدمات حقوقی در آمریکا نیز در معرض خطر تصاحب‌شدن با هوش مصنوعی قرار گرفته‌اند.
 
 تحلیل‌گری تحقیقات بازار
 هوش مصنوعی در زمینه تحلیل داده و پیش‌بینی نتایج هم خوب عمل می‌کند؛ به همین دلیل به نظر مورو، این فناوری می‌تواند تحلیلگران تحقیقات بازار را هم بیکار کند.
 تحلیلگران، تحقیقات بازار اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنند، سپس گرایش‌های بازار را براساس اطلاعات شناسایی کرده و درنهایت از یافته‌های خود برای ایجاد کمپین‌های بازاریابی تأثیرگذار یا تصمیم‌گیری در مورد بخش‌های مناسب برای ارائه تبلیغات استفاده می‌کنند. به اعتقاد مورو، این کار را اکنون هم می‌توان به AI سپرد.

سرعت باورنکردنی اینترنت در فضا!
نزدیک به دو ماه پیش، شرکتی به نام AST SpaceMobile با کمک AT&T موفق شد تا یک گلکسی S22 را به یک ماهواره مدار پایین زمین متصل کند و یک تماس صوتی دوطرفه را از این طریق انجام دهد. این پیشرفت نقطه عطف مهمی در زمینه ارتباطات سلولی مبتنی بر ماهواره بود و اکنون آنها به پیشرفت جدیدی برای ارائه این فناوری به مصرف‌کنندگان دست یافته‌اند و موفق به اتصال 4G از فضا شده‌اند. AST SpaceMobile اعلام کرده است که اخیرا آزمایش‌های متعددی را در هاوایی انجام داده و مهندسان آن موفق شده‌اند از طریق ماهواره BlueWalker 3 این شرکت به سرعت دانلود ۱۰مگابیت بر ثانیه کریس سمبار، رئیس شبکه AT&T می‌گوید: «رسیدن موفقیت‌آمیز به سرعت دانلود دو رقمی در طول آزمایش اتصال ماهواره به گوشی هوشمند، ما را یک گام دیگر به این اطمینان نزدیک می‌کند که مردم ایالات متحده بدون توجه به موقعیت خود اتصال داشته باشند.»
به‌عنوان گام بعدی، AST امیدوار است تا بتواند گوشی را از طریق سیگنال شبکه 5G به BW3 متصل کند. شرکت اسپیس ایکس نمونه اولیه ماهواره را در ماه سپتامبر با کمک راکت فالکون ۹ به مدار پایین زمین ارسال کرده بود. ماهواره BW3 با اندازه‌ای حدود ۶۵ متر مربع، دارای بزرگ‌ترین آنتن  بین تمام ماهواره‌های تجاری است و یکی از درخشان‌ترین اجرام در آسمان شب محسوب می‌شود که البته انجام تحقیقات برای ستاره‌شناسان را دشوار می‌کند.  در سال ۲۰۲۱  Verizon با آمازون برای استفاده از شبکه ماهواره‌ای Project Kuiper به‌منظور دسترسی بی‌سیم همکاری کرده بود. اخیرا نیز T-Mobile اعلام کرد که با اسپیس‌ایکس برای آزمایش دستگاه‌های دارای قابلیت اتصال استارلینک همکاری می‌کند.

گفت‌وگو با درختان به واسطه هوش مصنوعی
گفت‌وگو با درختان به واسطه هوش مصنوعی ChatGPT ممکن شد. دانشمندان در حال توسعه یک ابزار هوش مصنوعی به‌نام TreeTag هستند که انسان را قادر می‌سازد با کمک برنامه ePlant و به‌وسیله چت‌بات هوش مصنوعی ChatGPT با درختان صحبت کند. به وضوح می‌بینیم که تکنولوژی روزبه‌روز در حال گسترش است و فناوری هوش مصنوعی نیز به مراتب قدرت خود را نشان می‌دهد. قطعا با وجود چت‌بات‌های هوش مصنوعی، در آینده اتفاقات بسیار بزرگ‌تری خواهد افتاد.
 دانشمندان با توسعه ابزاری به نام «TreeTag» که اطلاعات مربوط به درخت را ثبت کرده و آن را با کمک برنامه «ePlant» روی صفحه گوشی به نمایش درمی‌آورد، موفق شده‌اند شرایط درخت را در هر لحظه بررسی کنند. آنها با برقراری ارتباط میان فناوری با ChatGPT موفق شده‌اند با درخت صحبت کنند.
 TreeTag یک جعبه کوچک در ابعاد چند سانتی‌متر است که به تنه درخت چسبانده می‌شود و مجهز به مجموعه پنج حسگر است که آن را قادر می‌سازد اطلاعاتی در مورد سلامت درخت جمع‌آوری کند. سنسور‌ها نور، رطوبت و دما را ثبت می‌کنند و از طریق شتاب‌سنج می‌توانند به شما بگویند درخت چقدر متمایل شده است. همچنین یک راه دوربرگردان برای درک جریان آب و مواد مغذی با استفاده از اندازه‌گیری ابعاد ساختار داخلی درخت وجود دارد.
داده‌های به‌دست‌آمده در حافظه ذخیره می‌شوند و از طریق برنامه ePlant در دسترس هستند. برای هرکسی که درزمینه درخت‌کاری و جنگل‌بانی فعالیت دارد، به‌نظر می‌رسد این برنامه یک ابزار عالی است - ابزاری که کمک می‌کند تا بر علائم حیاتی درخت نظارت ویژه داشته باشیم. اما این فناوری چطور به صحبت‌کردن انسان با درخت کمک می‌کند؟ به عبارت دیگر، ChatGPT چطور در سلامت درختان نقش دارد؟
یکی از ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد TreeTag این است که با اتصال به ChatGPT به درخت اجازه می‌دهد در مورد خودش با کاربر گفت‌وگو کند و هرچه را که نیاز دارد، مطرح کند. تصاویر زیر یک نمونه گفت‌وگو است که در همکاری TreeTag و ChatGPT به ثبت رسیده.
درخت: «سلام. من یک اکالیپتوس هستم. امروز کمی نگرانم. چون بیش‌ازحد معمول خمیده شده‌ام.»
کاربر: «چقدر خمیده شده‌ای؟»
درخت: «من نسبت به هفته پیش 2 درجه بیشتر متمایل شده‌ام و نگران واژگون‌شدنم هستم.»
کاربر: «چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟»
درخت: «از یک باغبان بخواهید نگاهی به وضعیت من بیندازد.»

هوش مصنوعی 
رمزهای عبور را فاش می‌کند

محققان با استفاده از میلیون‌‌ها رمزعبور فاش شده و قدرت مدل زبانی بزرگ، یک ربات ساختند که رمزعبور را حدس می‌زند.
محققان از قدرت مدل زبانی بزرگGPT-2 برای توسعه یک مدل حدس زن رمز عبور استفاده کرده اند. این مدل بر روی مجموعه ای از رمزهای عبور فاش شده از هک‌‌ها آموزش دیده است. نوآوری این مدل نه تنها در توانایی پیش بینی، بلکه در روش منحصر به فرد ایجاد آن نیز نهفته است. برخلاف مدل‌های قبلی که رمزهای عبور را به عنوان موجودیت‌های کامل می‌سازند، این مدل از استراتژی نمونه گیری پیشرونده استفاده می‌کند که رمزهای عبور را کاراکتر به کاراکتر می‌سازد. خاوی راندو، خالق آن، گفته  PassGPT می‌تواند ۲۰ درصد از مدل‌های پیشرفته شبکه مولد تخاصمی (GAN) بیشتر گذرواژه‌های دیده نشده را حدس بزند. راندو همچنین به منحصربه فرد بودن رمزهای عبور تولید شده توسط PassGPT اشاره کرد، زیرا می‌توان با استفاده از آن میزان قابل حدس بودن رمزعبور را فهمید و از این قابلیت برای تجزیه و تحلیل آسیب پذیری‌های رمز عبور استفاده کرد. پیدا کردن گذرواژه‌های غیرانگلیسی برای ابزارهای مبتنی بر فرهنگ لغت سخت است، با این حال PassGPT الگوها را در چندین زبان یاد می‌گیرد. همچنین این مدل توانایی خود را برای حدس زدن رمزهای عبور جدید که بخشی از مجموعه داده آن نیستند ثابت کرده است.

تلاش ۳۰۰۰شرکت چینی برای ساخت کارخانه‌های 5G
وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین، یک برنامه راهبردی و کاری در زمینه توسعه «اینترنت صنعتی» منتشر کرده است که طبق این برنامه راهبردی، چین به بیش از 3000شرکت برای ساخت کارخانه‌های 5G کمک می‌کند.
به گزارش تسنیم، وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین، یک برنامه  راهبردی و کاری در زمینه توسعه «اینترنت صنعتی» منتشر کرده است که در آن 11 اقدام کلیدی و 54 اقدام خاص در این بخش فهرست شده است. در این برنامه کاری، نسخه ارتقا یافته پروژه 512 «اینترنت 5G+صنعتی» تدوین و پیاده‌سازی می‌شود که برای ارتقای یکپارچگی، نوآوری و توسعه «اینترنت 5G+صنعتی» و بهبود پلتفرم مدیریت توسعه است. این برنامه، از نظر زیرساخت، حداقل 3000 شرکت را برای ساخت کارخانه‌های 5G و ساخت کمتر از 300 کارخانه 5G و ایجاد 30 معیار آزمایشی را کمک می‌کند ضمن آن‌که نخستین دسته از فهرست کارخانه 5G نیز منتشر خواهد شد. اینترنت صنعتی به طور کامل در 45 بخش عمده در اقتصاد ملی با مقیاس صنعتی بیش از 1.2 تریلیون یوان(حدود 166.9 میلیارد دلار) ادغام شده است. بر اساس کنفرانس مطبوعاتی، «اینترنت 5G+صنعتی» در هزاران صنعت اعمال شده و به حلقه‌های اصلی تولید گسترش یافته است. این کشور همچنین به اینترنت نسل بعدی و سایر زمینه‌های مرزی چشم دوخته است و به طور جامع، تحقیق و توسعه فناوری ارتباطات نسل ششم (6G) را پیش می‌برد. 


تصاویری از ربات انسان‌نمای تسلا
ویدئویی جالب از نگاه ربات tesla جوری که این ربات اطراف را تماشا می‌کنید. کمپانی تسلا امیدوار است که به زودی از این ربات در شرکت‌ها و حتی در فضا استفاده کند. ربات انسان نما تسلا به عنوان یک ربات انسان نما، سال گذشته در رویداد روز هوش مصنوعی این شرکت رونمایی شد. این ویدئو برخی به‌روزرسانی‌های خاص در پروژه ربات انسان نما تسلا از جمله کنترل گشتاور موتور، کشف و یادگیری محیطی، آموزش هوش مصنوعی  اختصاص داده شده است.

 انتشار اطلاعات در دارک وب

 اطلاعات ۱۰۱ هزار کاربر چت‌جی‌پی‌تی لو رفت! 
 محققان امنیت سایبری اطلاعاتی را در آرشیو‌های بدافزاری کشف کردند که در دارک‌وب  تجارت می‌شد. چت جی پی تی یک چت بات هوش مصنوعی است که به وسیله شرکت اوپن ای آی ارائه شده و قادر است درباره موضوعات مختلفی محاوره انجام دهد.
در گزارش شرکت امنیت سایبری Group-IB آمده است اطلاعات حساب ۱۷ هزار کاربر چت جی پی تی در اروپا از طریق دستگاه‌هایی که به اصطلاح توسط ابزارهای مخصوص سرقت آلوده شده به سرقت رفته‌اند. کاربران آسیا- اقیانوسیه بیش از بقیه تحت تاثیر این رویداد هکری قرار گرفته و اطلاعات حدود ۴۱ هزار کاربر در منطقه سرقت شده است. همچنین هند نیز بیش از بقیه کشورها تحت تاثیر حمله قرار گرفته و داده‌های بیش از ۱۲۶۰۰ حساب کاربری چت‌جی پی تی آن به سرقت رفته است. تحلیل شرکت‌های امنیت سایبری نشان داد از ابزارهای سرقت اطلاعات برای دسترسی به داده‌های حساب‌های کاربری چت جی پی تی استفاده شده است. این ابزارها به مجرمان اجازه می‌دهد تا داده‌ها را از مرورگرهای وب در رایانه‌های آلوده سرقت کنند. همچنین بدابزارهای مذکور می‌توانند اطلاعات حیاتی از جمله جزئیات کارت‌های بانکی، اطلاعات کیف پول رمزارزی، کوکی‌‌ها و تاریخچه مرورگر را جمع آوری می‌کنند. این اطلاعات جمع آوری و به سرور هکرها ارسال می‌شود.

واتس‌اپ درحال جاسوسی از کاربران بوده است؟
 گوگل به‌طور رسمی اعلام کرده است که دلیل این امر وجود یک باگ در سیستم‌عامل اندروید بوده و خوشبختانه این پیام‌رسان که زیرمجموعه شرکت متا محسوب می‌شود، درحال گوش‌دادن به کاربران و جاسوسی از آنها نبوده است. گوگل از طریق حساب توسعه‌دهندگان اندروید به‌طور رسمی تأیید کرده است که این مشکل یک باگ در سیستم‌عامل اندروید بوده و کاربران با دریافت آخرین نسخه واتس‌اپ، دیگر با چنین مشکلی روبه‌رو نخواهند شد.