نسخه Pdf

9 راهکار برای افزایش سرعت ویندوز

9 راهکار برای افزایش سرعت ویندوز

همانطور که می‌دانید بعد از چند وقت از نصب ویندوز ، سرعت سیستم کند می‌شود یا فایل‌‌ها به درستی کار نمی کند این راهکارها راپیش ببرید و به راحتی از سیستم استفاده کنید.

1- پاکسازی فایل‌های غیرضروری: حذف فایل‌ها و برنامه‌هایی که دیگر به آنها نیاز ندارید. می‌توانید از ابزار «دیسک کلین‌آپ» یا برنامه‌های مشابه برای پاکسازی فایل‌ها استفاده کنید.

2- غیرفعال کردن برنامه‌های آغازین: غیرفعال کردن برنامه‌هایی که همراه با ویندوز بارگذاری می‌شوند و منابع سیستم را مصرف می‌کنند. این کار را می‌توانید از طریق قسمت مدیریت وظایف  انجام دهید.

3- غیرفعال کردن افکت‌های بصری: تنظیمات ویندوز را به‌گونه‌ای تغییر دهید که افکت‌های بصری کمتری داشته باشد. برای انجام این کار، به تنظیمات پیشرفته سیستم بروید و افکت‌های بصری را به حالت ساده تغییر دهید.

4- به‌روزرسانی ویندوز و درایورها: اطمینان حاصل کنید که ویندوز و درایورهای سخت‌افزاری شما به‌روزرسانی شده باشند. به‌روزرسانی‌ها ممکن است بهبودهایی در عملکرد و سرعت سیستم ایجاد کنند.

5- استفاده از هارد SSD: اگر امکانش را دارید، از یک دیسک سخت با حافظه جامد (SSD) به جای دیسک سخت هارد (HDD) استفاده کنید. دیسک SSD سرعت بارگذاری و عملکرد سیستم را بهبود می‌بخشد.

6- اسکن و حذف برنامه‌های مخرب: با استفاده از یک برنامه ضدویروس قوی، سیستم خود را اسکن کرده و برنامه‌های مخرب را شناسایی و حذف کنید. برنامه‌های مخرب می‌توانند منابع سیستم را به طور غیرمجاز استفاده کنند و عملکرد آن را کاهش دهند.

7- پاکسازی حافظه پنهان: با استفاده از دستور "cleanmgr" در Command Prompt، حافظه پنهان ویندوز را پاکسازی کنید. این کار ممکن است فضای ذخیره‌سازی را آزاد کرده و سرعت سیستم را بهبود دهد.

8- اجرای دوره‌های بهینه‌سازی سیستم: می‌توانید از ابزارهای بهینه‌سازی سیستم مانندDisk Cleanup و Disk Defragmenter استفاده کنید تا فضای ذخیره‌سازی را بهینه و فایل‌ها را  مرتب کنید.

9- توجه داشته باشید که قبل از اعمال هرگونه تغییرات به تنظیمات ویندوز، بهتر است از ایجاد نسخه پشتیبان از داده‌های مهم خود مطمئن شوید تا در صورت بروز مشکل، از آن استفاده کنید.