تاثیر کارتون‌ها بر مخاطب کودک‌و‌نوجوان

تاثیر کارتون‌ها بر مخاطب کودک‌و‌نوجوان

چهارمین برنامه «صمیمانه» با حضور مدیران ساترا، معاون امور محتوایی مرکز توسعه فرهنگ‌وهنر در فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیر ایرانصدا، دبیر شوراهای تخصصی انتشارات سروش و مدیرعامل رسانه کارتونا در سالن نشست‌های ساترا برگزار شد. در این برنامه مهدی خبره، مدیرعامل کارتونا گفت: ما در رسانه خود، امکاناتی همچون رده‌بندی سنی را لحاظ کرده‌ایم و بر این اساس افراد زیر چهار سال و بالای این سن از محتوای مناسب و مختص به خود استفاده می‌کنند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان تنظیم مقررات صوت‌وتصویر فراگیر در فضای مجازی(ساترا)، خبره خاطرنشان کرد: پلتفرم که به معنای سکو  است درواقع به ‌نوعی سکوی پرتاب است، بنابراین لزوما نباید سکوی کارتونا محتوا را تامین کند، بلکه ما با هرکسی که در زمینه کودک به تولیدمحتوا می‌پردازد، علاقه‌مند به همکاری هستیم و از این اتفاق استقبال می‌کنیم.
وی تاکید کرد: روان‌شناسان ما در رسانه کارتونا محتواهای موجود در رسانه را از نظر روحی و روانی مورد بررسی قرار می‌دهند تا تاثیرات منفی روی کاربر کودک نداشته باشد. در ادامه این برنامه مهدی شاملو، مدیر ایران‌صدا با اشاره به این‌که محتوای کارتونا صرفا محتوای دوبله کارتون‌های خارجی است، گفت: پایگاه کودک ایران‌صدا بزرگ‌ترین مرجع محتوای تولیدی تخصصی در حوزه کودکان است که می‌تواند این ظرفیت را در اختیار سکوهای دارای مجوز از ساترا قرار دهد و از این طریق به گسترش محتوای بومی حوزه کودک کمک کند. محمدصادق افراسیابی، معاون کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا در پایان این برنامه گفت: یکی از دغدغه‌های ما در حوزه تنظیم‌گری با توجه به تفاهم مشترک بین وزارت ارتباطات و ساترا برای اجرایی‌سازی سند معماری کلان شبکه ملی اطلاعات، تقویت تولیدات حوزه کودک در پلتفرم‌هاست. یک راه برای تقویت تولیدات حوزه کودک استفاده از ظرفیت تولیدات کتاب‌های صوتی و سایر تولیدات حوزه کودک در ایران‌صدا و سایر سکوهای مرتبط با صداوسیماست و راه دیگر هم این است که حتما دوبله کارتون‌های خارجی در سکوهایی مانند کارتونا به شکلی انجام شود که با فرهنگ اسلامی ــ ایرانی همخوانی داشته باشد و هر دو راه می‌تواند به شکل توامان توسط سکوهای دارای مجوز دنبال شود.