بلاتکلیفی 7کشتی نهاده‌های دامی

«جام‌جم» گزارش می‌دهد

بلاتکلیفی 7کشتی نهاده‌های دامی

تعداد کشتی‌های معطل در لنگرگاه بندر امام‌خمینی(ره) از شش به هفت کشتی رسیده‌است. این گفته حمید بدوی، مدیرکل پشتیبانی امور دام خوزستان است و عنوان می‌کند که مشکلات اسناد ارزی کشتی‌های حامل نهاده‌های دامی در این لنگرگاه هنوز حل نشده‌است.

یک ماه است که هفت کشتی اقیانوس‌پیما در استان خوزستان معطل مانده‌اند. این کشتی‌ها حامل محموله‌ نهاده‌های دامی ذرت، جو و کنجاله است و در حالی در بندر امام‌خمینی(ره) معطل مانده‌اند قیمت گوشت در بازار داخلی تقریبا دو برابر استانداردهای جهانی است. آن‌طور که مسئولان وزارت جهادکشاورزی در استان خوزستان می‌گویند، باید برای پهلوگیری و تخلیه این کشتی‌ها ارز موردنیاز تامین شود؛ اما بانک مرکزی می‌گوید همه ثبت سفارش‌هایی که به این بانک رسیده، تخصیص و تامین شده‌است. 
   
وزارت جهاد کشاورزی پاسخ نداد
برای بررسی بیشتر در این‌باره با سازمان بنادر و دریانوردی تماس گرفتیم که روابط عمومی این سازمان پاسخ داد: این کشتی‌ها به دلیل مشکلات ارزی نتوانسته‌است مجوز ورود بگیر‌د. مسئولان وزارت جهادکشاورزی نیز سکوت را بر پاسخگویی ترجیح دادند. با گمرک ایران تماس گرفتیم که مسئولان این دستگاه دولتی اعلام کردند تا زمانی که واردکننده، ارز خود را دریافت نکند، امکان ترخیص کالا را نخواهدداشت. زمانی هم که به گمرک اعلام شود، در کمتر از 48ساعت ترخیص خواهدشد. برای مشخص شدن ماجرا با بانک‌مرکزی تماس گرفتیم که مسئولان آن به جام‌جم پاسخ دادند: همه ثبت سفارش‌های کالاهای اساسی بر اساس تفاهم‌نامه بانک‌مرکزی و وزارت جهادکشاورزی در صورت صدور تاییدیه این وزارتخانه، کمتر از 48ساعت تخصیص، تامین و پرداخت خواهدشد. به نظر می‌رسد در ماجرای واردات کالاهای اساسی، دستگاه‌ها همکاری لازم را ندارند که این موضوع باعث بروز مشکلاتی از این قبیل می‌شود.