سناریوی آمریکایی برای غزه

سناریوی آمریکایی برای غزه

رئیس‌جمهور آمریکا ضمن بی‌اعتنایی به اقدامات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی در حمله به مردم غزه و رفح موضعی کاملا نمایشی در خصوص مردم فلسطین گرفت و مدعی شد که ارتش آمریکا کریدوری موقت در سواحل غزه ایجاد خواهد کرد تا از طریق این گذرگاه ورود کشتی‌های بارگیری‌شده با غذا، آب، دارو و سرپناه‌های موقت تسهیل شود.


نکته دیگر، درباره رویکرد جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکاست. او البته پیشتر اعلام کرده بود که اگر اسرائیل در رفح عملیات نظامی انجام دهد، ما ارسال کمک‌های تسلیحاتی را متوقف می‌کنیم.این در حالی است که بعد از اقدام رژیم صهیونیستی در این منطقه، آمریکا همچنان برای اسرائیل تسلیحات می‌فرستد. در این میان کنگره به نفع رژیم اشغالگر صهیونیستی وارد عمل شد و رئیس‌جمهور آمریکا را تهدید کرد اگر جلوی ارسال اسلحه به اسرائیل را بگیرد، او را استیضاح خواهد کرد.باید گفت که طرح جدید آمریکا بسیار پیچیده و خبیثانه است. اگر آنها درباره ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه شامل دارو، غذا و سوخت صداقت دارند، به‌راحتی می‌توانند از دو معبر رفح که در اختیار رژیم صهیونیستی است و معبر کرم ابوسالم استفاده کنند.معبر رفح میان مصر و نوار غزه قرار گرفته و کرم ابوسالم هم در حاشیه اراضی‌۴۸قرار دارد. این درحالی است که این دومعبر از سوی رژیم صهیونیستی تعمدا بسته شده و طبق ادعای بایدن، یک بندر شناور برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه ایجاد می‌شود. آیا مشکل اصلی آنها ورود کمک‌های انسان‌دوستانه است یا این‌که از کجا این کمک‌ها ارسال و کنترل شود و به دست چه کسی برسد؟رفتار آمریکایی‌ها و دیگر حامیان رژیم صهیونیستی در خصوص ارسال کمک به مردم غزه هم مضحک است. اول این‌که به‌صورت نمایشی این کمک‌ها به‌‌طور هوایی بارریزی می‌شد که این شیوه قطره‌چکانی باعث تمسخر جهانیان شد.
نکته دوم این‌که به نظر می‌رسد آمریکا می‌خواهد جای پای خود را در منطقه غزه تثبیت کند و ایجاد این پایانه شناور هم بهانه‌ای برای ورود بیشتر آمریکاست. البته استدلال آمریکایی‌ها این است که ورود ما به منطقه صرفا حضور در این پایانه شناور است و وارد خاک غزه نشده‌ایم؛ ادعایی که بسیار زشت و وقیحانه است، چون مستشاران آمریکایی الان در اتاق جنگ رژیم صهیونیستی حضور دارند و حتی در خاک غزه هم در طول این مدت تعدادی از نیرو‌های آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی کشته شدند.تردیدی نیست که هدف آمریکایی‌ها از این نمایش، کنترل امنیتی منطقه است. مضاف بر این‌که، منطقه یک کیلومتر در ۱۲ کیلومتر محور فیلادلفیا که محور صلاح‌الدین هم نامیده می‌شود، بر اساس همان معاهده ننگین کمپ دیوید باید توسط حکومت خودگردان و مصری‌ها اداره شود و ورود نیرو‌های مسلح رژیم به این منطقه نادیده‌گرفتن این معاهده است و عجیب این‌که این مسأله با سکوت بهت‌آور مصر همراه است.
نکته دیگر این‌که منطقه غزه از منابع زیرزمینی غنی مثل انرژی وگاز برخورداراست وطبعا آمریکا خواهان دستیابی به این منابع است؛بنابراین موضوع کریدوردریایی غزه یک ترفند آمریکایی برای امنیتی‌ترین منطقه واستفاده ازمنابع غنی آن است وکاملا با اهداف سودجویانه آمریکا همخوانی دارد.

سیدهادی سیدافقهی / کارشناس منطقه غرب آسیا