مردم، دیندار و در میدان هستند

رهبر معظم انقلاب در دیدار ائمه‌جمعه سراسر کشور:

مردم، دیندار و در میدان هستند

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز (چهارشنبه) در دیدار ائمه‌جمعه سراسر کشور، نماز جمعه را در سلسله قدرت نرم نظام اسلامی، حلقه‌ای بسیار مهم و فریضه‌ای استثنایی خواندند و تأکید کردند: امام‌جمعه، سخنگوی انقلاب اسلامی است و یکی از وظایف اساسی او بازتولید مفاهیم معرفتی و مبانی انقلابی و پاسخگویی به شبهات با زبان روز و تبیین مستدل آنها و رفتار پدرانه با همه است. حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای در ابتدای سخنان خود با گرامیداشت ایام متعلق به اهل‌بیت علیهم‌السلام، به بیان اهمیت جایگاه نمازجمعه پرداختند و با اشاره به جایگاه استثنایی آن در میان فرایض دینی گفتند: «پیوند میان توجه به خدا و حضور و اجتماع مردمی»، «ذکر و یاد خدا به‌صورت دسته‌جمعی و نزول برکات آن بر جمع»، «استمرار بدون توقف نمازجمعه در هر هفته»، «پایگاهی مهم برای طرح مسائل مختلف جامعه اعم از مسائل فکری، خدمات اجتماعی، همکاری‌های عمومی و آمادگی‌ها و بسیج نظامی» و «آمیختن معنویت با سیاست» از مهم‌ترین ویژگی‌های نمازجمعه است که آن را تبدیل به ظرفیت عظیم و فرصت فوق‌العاده کرده است. ایشان افزودند: نمازجمعه با چنین ویژگی‌هایی، حلقه‌ای مهم در سلسله قدرت نرم مفصل و طولانی نظام اسلامی است.

رهبر انقلاب اسلامی سپس با طرح این سوال که «آیا در جمهوری اسلامی توانسته‌ایم نمازجمعه را در جایگاه رفیع و شایسته خود قرار دهیم» گفتند: به نظر می‌آید کوتاهی‌هایی داشته‌ایم که باید همت کنیم تا این کوتاهی‌ها برطرف شود که در این میان، برخی مسائل بر عهده شخص ائمه‌جمعه است و برخی هم بر عهده مدیریت کلان ائمه جمعه.
رهبر انقلاب اسلامی درخصوص ائمه‌جمعه به دو موضوع اشاره کردند: ۱- منش و روش و شیوه زندگی امامان جمعه ۲- محتوای خطبه‌های نمازجمعه.
حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای درباره منش و روش امام‌جمعه گفتند: امامان جمعه همان‌گونه که در خطبه‌های نمازجمعه، همه را امر به تقوا می‌کنند، خود نیز باید در تحصیل تقوا و عمل به آن حداکثر تلاش را انجام دهند زیرا اگر غیر از این باشد، نتیجه عکس خواهد داد.
ایشان «رفتار پدرانه با همه» را از دیگر الزامات رفتار و منش امام‌جمعه دانستند و افزودند: در نمازجمعه قشرها و سلایق مختلف حضور دارند. رفتار امام‌جمعه باید همانند رفتار پدر با فرزندان خود باشد و باید همه را بر سر سفره 
معنویت و دین بنشاند.
جشن میلیونی غدیر در تهران پدیده‌ای عجیب بود
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به جشن میلیونی غدیر در تهران و حضور قشرها و ظواهر مختلف، آن را پدیده‌ای عجیب خواندند و خاطرنشان کردند: در این جشن همه جور آدمی حضور داشت و همه نیز با وجود تفاوت‌های ظاهری طرفدار دین هستند.
حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای افزودند: من در یکی از سفرهای استانی در جمع علمای آن استان به حضور افراد مختلف در مراسم استقبال اشاره کردم و گفتم در میان مردم، افرادی گریه می‌کردند که شاید شما در برخورد با آنها احتمال دهید که حتی اعتقادی به دین ندارند درحالی‌که همه آنها معتقد به دین هستند.
حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای در توصیه بعدی، امامان جمعه را به سلوک مردمی یعنی حضور در بین مردم و گفت‌وگو با آنان توصیه کردند و افزودند: صرف رفتن بین مردم کار مهمی است بنابراین از مردم فاصله نگیرید و ارتباطات خود را به یک گروه خاص محدود نکنید. البته در طول این سال‌ها، شبکه امامت جمعه جزو مردمی‌ترین نهادهای انقلابی بوده است. «ارتباط با جوانان و تدارک‌دیدن سازوکار مناسب برای آن» توصیه دیگر رهبر انقلاب بود.
ایشان با اشاره به فعالیت گروه‌های پرشمار جوان، خودجوش، گمنام و بی‌ادعا در سراسر کشور، وظیفه ائمه‌جمعه را ارتباط با این گروه‌ها و حمایت از آنان خواندند و گفتند: شرکت در خدمات اجتماعی، همچون کمک به مردم در حوادث طبیعی و در مقابله با کرونا و جمع‌آوری کمک‌های مؤمنانه برای نیازمندان جزو کارهای لازم امامان جمعه است که بعضی از ائمه‌جمعه نیز انصافا در این زمینه خوش‌درخشیده‌اند.
 تحقق عدالت بدون کمک به طبقه محروم و مستضعف معنا ندارد
رهبر انقلاب اسلامی در این زمینه تأکید کردند: ما طرفدار عدالت هستیم و پرچم آن را بلند کرده‌ایم اما تحقق عدالت بدون کمک به طبقه محروم و مستضعف معنا ندارد.
حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای در توصیه‌ای دیگر، با قدردانی از تلاش‌های ستادهای برگزاری نمازجمعه در سراسر کشور، ائمه‌جمعه را به نظارت بر سلامت این ستادها سفارش کردند و با تأکید بر پرهیز از ورود در فعالیت‌های اقتصادی، خاطرنشان کردند: از فعالیت اقتصادی حتی به‌عنوان تأمین هزینه‌های نمازجمعه باید اجتناب شود چراکه آثار منفی ورود بعضی از آقایان محترم به این فعالیت‌ها، هنوز هم دامنگیر نظام اسلامی است.
ایشان اداره تشکیلات روحانیت و حوزه‌های علمیه را همواره مردمی خواندند و افزودند: حوزه‌های علمیه، مراجع و فضلای حوزه، وابسته به مردم هستند و احتیاجی به دولت‌ها و قدرت‌ها ندارند و این یک افتخار و امتیاز است. به همین علت است که حوزه‌های علمیه در قضایای مختلف توانسته‌اند بدون رودربایستی با دولت‌ها در کنار مردم بایستند. بنابراین نمازجمعه نیز باید به همین شکل و با کمک‌های مردمی اداره شود. رهبر انقلاب در ادامه به بیان چند نکته درباره خطبه‌های نمازجمعه و محتوای آنها پرداختند.
 به بهانه حجاب، موضوع زن را مورد هجوم قرار داده‌اند
ایشان با طرح این سوال که «چرا به یکباره و بار دیگر رسانه‌های رسمی و دولتی آمریکا و انگلیس و مزدوران‌شان به بهانه حجاب، موضوع زن را مورد هجوم قرار داده‌اند؟ و آیا واقعا غربی‌ها مدافع حقوق زن ایرانی هستند؟» گفتند: غربی‌ها همان‌هایی هستند که اگر می‌توانستند آب را به روی ملت ایران ببندند، می‌بستند، همان‌طور که داروی کودکان پروانه‌ای را تحریم کرده‌اند و اجازه نمی‌دهند به این کودکان دارو برسد؛ حالا غربی‌ها واقعا دلسوز زن ایرانی هستند؟رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: حقیقت قضیه این است که زن باشرف و بااستعداد ایرانی یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین ضربه‌ها را به ادعاها و دروغ‌های تمدن غربی زده است و آنها از این موضوع به‌شدت عصبانی هستند.
حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای گفتند: غربی‌ها سال‌ها است که می‌گویند تا زمانی که زن از قیود اخلاقی و شرعی رها نشود، نمی‌تواند پیشرفت کند و به مدارج عالی علمی، سیاسی و اجتماعی برسد اما زن ایرانی در بیش از 40سال گذشته توانسته است با حجاب اسلامی و چادر در میدان‌های مختلف علمی، اجتماعی، ورزشی، سیاسی، مدیریتی، اقتصادی و فرهنگی حاضر شود و به موفقیت‌ها و سربلندی‌های بزرگ دست یابد.
ایشان تأکید کردند: موفقیت‌های زن مسلمان ایرانی باطل‌کننده تلاش‌های 300 - 200 ساله غربی‌ها بوده و به همین علت آنها از زن ایرانی عصبانی هستند و به بهانه حجاب، اقدام به شبهه‌افکنی و فضاسازی می‌کنند.
رهبر انقلاب با اشاره به مطرح‌شدن موضوع حجاب در خطبه‌های نمازجمعه در هفته گذشته و همچنین در فضای مجازی و رسانه‌ها، خاطرنشان کردند: در این موضوعات باید بسیار متین و منطقی و به دور از احساسات بی‌مورد، ورود کرد و باید با دلایل روشن، آن منطق استعماری غربی افشا و تبیین شود.
حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای، تبیین همراه با متانت و اتقان را در موارد دیگر نیز ضروری دانستند و افزودند: ممکن است در منطقه‌ای ناهنجاری وجود داشته باشد که امام‌جمعه با درنظرگرفتن همه ملاحظات، تصمیم به مطرح کردن آن در نمازجمعه دارد که باید با  کیفیت مناسب و متناسب با جایگاه امام‌جمعه باشد.
رهبر انقلاب با تأکید مجدد بر مقابله با شبهات دشمن و لزوم جدی‌گرفتن وظیفه جهاد تبیین، گفتند: برخی افراد در جنگ سخت و در مقابل ضربات شمشیر ایستادگی کردند اما در میدان جنگ نرم و در مقابل شبهات زمین خوردند که البته یکی از دلایل این اتفاق، دنیاطلبی است.
ایشان، توصیه‌های بیان‌شده خطاب به ائمه‌جمعه را برای سخنرانی‌های ایام محرم نیز صادق دانستند و با تأکید بر ضرورت جذب مخاطب و تلاش برای ارتقای اجتماع مردم در نمازهای جمعه، افزودند: برخلاف برخی افراد که مدعی ضعیف شدن اعتقادات مردم هستند، مراسم‌های بزرگی همچون جشن غدیر، عزاداری‌های محرم و صفر، راهپیمایی اربعین و کمک‌های مالی مردم به حوزه‌های علمیه نشان‌دهنده قوی‌تر شدن ایمان و دینداری عمومی است و نباید ناتوانی فردی در جذب مردم به یک اجتماع به حساب بی‌دینی مردم گذاشته شود چراکه مردم در میدان هستند و این ما هستیم که باید با عمل به وظایف، خود را از میدان کنار نکشیم.
در ابتدای این دیدار، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاج‌علی‌اکبری، رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه‌جمعه با اشاره به برگزاری فریضه نمازجمعه در ۹۰۰پایگاه در سراسر کشور، گزارشی از رویکردها، برنامه‌ها و فعالیت‌های ناظر به افزایش کیفیت نمازهای جمعه بیان کرد.

توصیه درباره رویکرد ائمه جمعه 
ایشان، خطبه نمازجمعه و خطیب آن را سخنگوی انقلاب اسلامی و تبیین‌کننده و مطالبه‌گر مبانی انقلاب خواندند و افزودند: هنر بزرگ خطیب جمعه این باشد که مفاهیم معرفتی و انقلابی همچون مسأله بسیار مهم عدالت، استقلال، حمایت از مستضعفین و پیروی از شریعت را متناسب با نیازهای روز و با ادبیات جدید بازتولید کند.
حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای با تأکید بر این‌که خطبه‌ها باید پرمغز، آموزنده و پاسخگوی سوالات عمومی باشد، گفتند: ادبیات خطبه باید گرم، صمیمی، اتحادآفرین، امیدبخش، بصیرت‌افزا و آرامش‌بخش به مردم باشد نه آن‌که موجب اضطراب، حاشیه‌سازی، تلاطم روحی، بدبینی به وضع کنونی و آینده شود و برای هجمه معاندان نیز دستاویز ایجاد کند.
ایشان یک مأموریت مهم خطبه‌های نمازجمعه را مقابله با شبهه‌پراکنی‌های دائم بدخواهان دانستند و گفتند: میدان رزم امروز، میدان قدرت نرم است و دشمن در این میدان با شبهه‌افکنی به دنبال رخنه در دژ مستحکم ایمان مردم و ازبین‌بردن آنان است چراکه عامل پیروزی انقلاب اسلامی و ایستادگی مردم در دفاع‌مقدس و فتنه‌ها و هر عرصه دیگر، ایمان مردم بوده است.
رهبر انقلاب، کار بزرگ جمهوری اسلامی را باطل‌کردن نقطه مرکزی هویت تمدن غرب یعنی «تفکیک دین از سیاست» خواندند و افزودند: جمهوری اسلامی با شعار دین، نه‌تنها خود را حفظ کرد، بلکه با پیشرفت ایران تلاش طولانی غربی‌ها برای ناسازگار نشان‌دادن دین و سیاست را به چالش کشید. بنابراین مافیای قدرت‌های غربی که در رأس آن صهیونیست‌ها و سرمایه‌داران آن هستند و آمریکا نیز ویترین آنها است، از این حقیقت درخشان عصبانی و دائما در حال طراحی برای ضربه‌زدن  به جمهوری اسلامی هستند.
رهبر انقلاب در ادامه به مسائلی که در روزهای اخیر درباره موضوع زن و حجاب مطرح است اشاره کردند و گفتند: این موضوعات از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی همواره مطرح بوده است و اخیرا هم بار دیگر به بهانه حجاب، همان تلاش‌های ناکام در حال تکرار است.
حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای افزودند: چند سال قبل، در جلسه‌ای، از من سوال شد که در موضوع زن، در مقابل غرب چه دفاعی دارید که من گفتم «دفاع ندارم، حمله دارم. آنها که زن را تبدیل به کالا کرده‌اند باید دفاع کنند و پاسخ دهند.»

​​​​​​​۲۰توصیه مهم رهبر انقلاب به ائمه‌جمعه سراسر کشور
1- نماز جمعه جزو  قدرت نرم نظام اسلامی و حلقه‌ای بسیار مهم است
2- امام‌جمعه سخنگوی انقلاب اسلامی است
3-وظیفه امام جمعه بازتولید مفاهیم معرفتی و پاسخگویی به شبهات است
4- اما جمعه باید با زبان روز و تبیین مستدل آنها رفتار پدرانه داشته باشد
5- به نظر می‌آید کوتاهی‌هایی داشته‌ایم که باید برطرف شود
6- لزوم شرکت در خدمات اجتماعی، همچون کمک به مردم در حوادث طبیعی، مقابله با کرونا  و ...
7- مأموریت مهم خطبه‌های نماز جمعه مقابله با شبهه‌پراکنی‌های دائم بدخواهان است
8- با جوانان ارتباط داشته  و برای آن سازوکار مناسب داشته باشید 
9- لزوم ارتباط با گروه‌های پُر شمار جوان، خودجوش، گمنام و بی‌ادعا در سراسر کشور
10- رفتن بین مردم کار مهمی است از مردم فاصله نگیرید 
11- پرهیز از ورود در فعالیت‌های اقتصادی حتی به‌عنوان تأمین هزینه‌های نماز جمعه
12- نمازجمعه باید به همین شکل و با کمک‌های مردمی اداره شود
13- بازتولید مفاهیم معرفتی و انقلابی متناسب با نیازهای روز و با ادبیات جدید
14- خطبه‌ها باید پُر مغز، آموزنده و پاسخگوی سؤالات عمومی باشد
15- ادبیات خطبه باید گرم، صمیمی، اتحادآفرین و امیدبخش باشد
16- خطبه ها نباید موجب اضطراب، حاشیه‌سازی، تلاطم روحی و بدبینی شود
17- خطبه ها برای هجمه معاندان دستاویز ایجاد نکند
18- ناتوانیِ فردی در جذب مردم به یک اجتماع به حساب بی‌دینی مردم گذاشته نشود
19- ضرورت جذب مخاطب و تلاش برای ارتقای اجتماع مردم در نمازهای جمعه
20- ارتباطات خود را به یک گروه خاص محدود نکنید