بازار داخلی دارو و فرآورده‌های پیشرفته پزشکی رونق می‌گیرد

بازار داخلی دارو و فرآورده‌های پیشرفته پزشکی رونق می‌گیرد

یکی از صنایع کاربردی و راهبردی در دنیا، دارو و فرآورده‌های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان است. عرصه‌ای که همه کشورها در تکاپوی بومی‌سازی آن هستند.

دارو و درمان عرصه‌ای است که این روزها به یکی از شاخص‌های تأمین امنیت و کیان یک کشور تبدیل شده است و عقب گرد و عدم توسعه در آن می‌تواند تهدیدی جدی برای بقای یک کشور و مردمانش باشد. به همین دلیل همیشه یکی از اولویت‌های ملی در همه دولت‌ها حفظ و حراست از نیروی انسانی تحصیلکرده و نخبه حوزه دارو و سلامت است.
به گزارش جام‌جم به نقل از مهر، نگه‌داشتن این نیروهای کارآمدی که می‌توانند به توسعه پایدار یک کشور کمک کنند نیازمند تأمین زیرساخت‌ها و امکاناتی است که بتواند آنها را در رونق دادن به بازار بومی یاری کند. در ایران یکی از مسیرهای مطمئن و کاربردی که طی این سال‌ها مورد استفاده قرار گرفته تا نیروهای نخبه و تحصیلکرده را در داخل حفظ کند، حمایت از آنها در قالب ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان است.
در حوزه فناورانه دارو و فرآورده‌های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان هم معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با حمایت از ۴۳۰مجموعه دانش‌بنیان تلاش کرده هم با ارائه خدمات و حمایت‌های مختلف به کسب و کار آنها رونق دهد و هم این افراد را به ماندن در کشور ترغیب کند.
این شرکت‌ها به بازار فناورانه داخلی حوزه‌های تولید مواد اولیه سنتتیک دارویی و مکمل (مواد موثره، اکسپیان و استاندارد)، فرمولاسیون‌های پیشرفته دارویی، مکمل‌ها و آرایشی بهداشتی، دارو، فرآورده‌ها و خدمات زیستی و تشخیصی و داروهای گیاهی رونق داده‌اند.
شرکت‌های دانش‌بنیان با اتکا به توان تخصصی و دانشی خود توانسته‌اند سهم خود را از بازار داخلی محصولات و خدمات حوزه دارو و درمان افزایش دهند و بخش بزرگی از نیازهای این صنعت را بدون وابستگی به بازارهای جهانی تأمین کنند.