پرواز در «قنیطره»

پرواز در «قنیطره»

8سال پیش در آخرین روز‌های دی‌ماه، خبر شهادت دو نفر از نیرو‌های موثر جبهه مقاومت در سوریه به شدت در رسانه‌ها و افکار عمومی بازتاب پیدا کرد. در حمله موشکی جنگنده‌های اسرائیلی به شهرک‌های مسکونی در قنیطره سوریه، «جهاد مغنیه» فرزند عماد مغنیه از فرماندهان اصلی حزب‌ا...و سردار «محمدعلی ا...دادی» از فرماندهان سپاه به همراه پنج نفر دیگر به شهادت رسیدند. چند روز پس از این اقدام تروریستی، کانال10 تلویزیون رژیم صهیونیستی اعتراف کرد که نظامیان این رژیم در هجوم به قنیطره، هدفی جز ترور یکی از فرماندهان حزب‌ا... نداشته‌اند و مقصود از آن فرد مورد نظر نیز «جهاد مغنیه» بود. در طول سال‌های جنگ داخلی سوریه، حزب‌ا... توانست با کمک مستشاری ایران و سوریه، زیرساخت‌های جولان را به دست گیرد و پایگاه مهمی در آنجا دایر کند که مسئول اول این پایگاه، شهید جهاد مغنیه پسر شهید عماد مغنیه بود.

همواره در کنار پدرش
شهید جهاد(جواد)عماد مغنیه سال۱۹۹۱در طیربا لبنان متولد شد. پدرش، عماد مغنیه، نام برادر شهیدش در مبارزه با صهیونیست‌ها را برای وی انتخاب کرد. جهاد همواره در کنار پدرش که از فرماندهان ارشد حزب‌ا... لبنان بود حضور داشت و پس از شهادت پدرش، رابطه تنگاتنگی با سیدحسن نصرا... و سردار حاج‌قاسم سلیمانی داشت؛ به طوری‌که برخی از سید حسن نصرا... و سردار سلیمانی به عنوان پدران معنوی وی یاد می‌کنند. پدر جهاد، شهید عماد مغنیه معروف به حاج رضوان از فرماندهان ارشد حزب‌ا... لبنان بود که ۲۳ بهمن ۸۶ در انفجاری تروریستی در دمشق به شهادت رسید.

فعالیت‌های شهید جهاد مغنیه در حزب‌ا...
در طول سال‌های جنگ داخلی سوریه، حزب‌ا... توانست به کمک ایران و سوریه زیرساخت‌های «جولان» را به دست گیرد و پایگاه مهمی در آن جا دایر کند. مسوول اول این پایگاه شهید جهاد مغنیه بود و مسئول دوم نیز «سمیر قنطار» است که سال ۲۰۰۸ در توافق تبادل اسرا، میان اسرائیل و حزب‌ا... آزاد شد.‌ حزب‌ا... خطوط دفاعی گوناگونی را در این منطقه به وجود آورده و نزدیک به 1000نفر را در آن خطوط مستقر کرده است تا به این ترتیب از عبور بنیادگراهای سنی از سوریه به خاک لبنان جلوگیری کند. روزنامه صهیونیستی هاآرتص در گزارشی ادعا کرده که خمپاره کاتیوشای ۱۰۷‌میلیمتری که در جنگ اسرائیل علیه غزه در تابستان گذشته از جولان به سمت اسرائیلی‌ها شلیک شد نیز از سوی عناصر حزب‌ا... در این منطقه شلیک شده بود.

اهمیت منطقه جولان و حضور موثر جهاد مغنیه
وب‌سایت شبکه سی‌ان‌ان در مصاحبه‌ای که با موید غزلان، از اعضای هیات رهبری شورای ملی مخالفان سوری انجام داده؛ گفته بود که سازمان امنیت نظامی ارتش آزاد به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد حزب‌ا...، جهاد مغنیه را مسئول پرونده جولان کرده است.این چهره مخالف سوری همچنین گفت: «نیروهای مسلح ارتش آزاد دریافته‌اند حزب‌ا... تا چه اندازه در منطقه جولان نفوذ دارد، تا آنجا که توانسته بر منطقه استراتژیک تل‌الحاره مسلط شود. اطلاعات به دست آمده حاکی است مراکز وابسته به حزب‌ا... امکانات ویژه‌ای در اختیار دارند که می‌تواند آنها را به واحدهای مستقر در مرزهای جولان مرتبط کند.اهمیت این منطقه زمانی افزایش یافت که مخالفان مسلح توانستند پیشروی‌هایی در این منطقه داشته باشند و کنترل گذرگاه قنیطره و منطقه تل‌الحاره را به دست گیرند. اتفاقی که تاثیری بسیار در نقشه استراتژیک منطقه گذاشت. بعد از آن حزب‌ا... متوجه این منطقه شد و با حمله گسترده توانست کنترل این مناطق را به دست گیرد و نیروهای مخالف سوری را به عقب براند.

شهادت
براساس اعلام حزب‌ا... لبنان، در ۱۸ژانویه۲۰۱۵(یکشنبه 28دی‌93) در سالروز پایان جنگ ۲۲روزه غزه و شکست اسرائیل در این جنگ، گروهی از رزمندگان حزب‌ا... در حین بازدید میدانی از شهرک الامل در قنیطره سوریه مورد حمله موشکی اسرائیل قرار گرفتند.این حمله تروریستی هنگامی روی داد که دو خودروی نیروهای مقاومت لبنان در حال بازدید از منطقه مرزی جولان اشغالی بودند. یک بالگرد اسرائیلی، دو موشک به نقطه‌‌ای در جنوب سوریه شلیک کرد. این بالگرد رژیم صهیونیستی نقطه‌‌ای در شهرک مزرعة الامل در قنیطره جنوب سوریه را هدف قرار داد. کانال10 تلویزیون رژیم صهیونیستی اعتراف کرد که رژیم صهیونیستی در پشت هجوم قنیطره قرار داشته و هدف، ترور یکی از فرماندهان حزب‌ا... بوده است که جهاد عماد مغنیه و محمد عیسی، مسئول نیروهای ضربتی حزب‌ا... لبنان در این حمله به شهادت رسیدند. پیکر شهید جهاد مغنیه در کنار پدرش عماد مغنیه در ضاحیه جنوبی در مقبره روضة الشهیدین، مزار سربازان شهید مقاومت به خاک سپرده ‌شد.

اولین حضور آشکار
اولین بار وقتی مردم با چهره جهاد مغنیه آشنا شدند که او در مراسم ختم والده سردار سلیمانی شرکت کرده بود؛ روز ۲۳شهریور۹۲ یعنی یک سال و چهار ماه پیش از شهادت. فرزند خوش ‌سیمای حاج رضوان درست پشت سر سردار ایستاده بود و به مهمانان خوش‌آمد می‌‌گفت. گاهی شانه‌‌های سردار را می‌‌بوسید و سردار گاه بر می‌گشت و با او نجوا می‌‌کرد. رابطه صمیمانه حاج قاسم و این جوان او را در کانون توجهات قرار داد. سردار گاه او را به بعضی‌ از مهمانان معرفی می‌‌کرد و آنها با لبخند او را در آغوش می‌‌کشیدند.

سردار «ا...دادی» که بود؟
سردار محمدعلی ا...دادی نیز که در جریان حمله تروریستی موشکی رژیم صهیونیستی به شهرک‌های مسکونی در قنیطره سوریه به شهادت رسید، در دوران دفاع مقدس جانشین و فرمانده تیپ ادوات لشکر۴۱ ثارا... بود. سردار محمدعلی ا...دادی فرزند روستای پاریز سیرجان بود که با شروع انقلاب وارد نهادهای انقلابی شد. وی در سال62 برای خدمت به مناطق محروم به کهنوج رفت، در دوران دفاع مقدس وی در لشکر41 لشکر ثارا... به عضویت در تیپ ادوات در آمد. وی پس از شهادت حاج مهدی زندی مسئولیت فرماندهی تیپ ادوات لشکر را بر عهده گرفت. جانشینی لشکر 38 ذوالفقار نیروی زمینی، فرماندهی تیپ رمضان لشکر 27 حضرت رسول‌ا...(ص) و فرماندهی سپاه الغدیر یزد از دیگر مسئولیت‌های وی پس از دوران دفاع مقدس است. زندگی مبارزاتی این سردار سرافراز اسلام با هجوم عوامل استکبار و گروه‌های تکفیری‌-سلفی به سوریه وارد مرحله تازه‌ای شد و به عنوان مستشار نظامی برای کمک به دولت و ملت سوریه در مقابله با تروریست‌ها عازم این کشور گردید. طرح‌ها و مشاوره‌های وی در راستای توقف و خنثی‌سازی جنایات و توطئه‌های فتنه صهیونیستی -تکفیری، موجبات عقب‌نشینی گسترده گروه داعش و جبهه النصره از مناطق وسیعی از سوریه را ایجاد کرد و رهایی ملت سوریه از چنگال دشمنان این کشور را به همراه داشت.سرانجام سردار شهید محمدعلی ا...دادی روز یکشنبه 28 دی 93 در حالی که برای بازدید از استان قُنیطره سوریه عازم این منطقه شده بود، مورد حمله بالگردهای رژیم صهیونیستی واقع شد و همراه شش نفر از همرزمانش که از اعضای حزب‌ا... لبنان بودند، به شهادت رسید و این‌گونه نام خود را در فهرست مدافعان و حامیان مقاومت اسلامی و ضدصهیونیستی ثبت کرد.
     
نگاه حاج قاسم به سردار ا...دادی
سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در خصوص سردار ا...دادی گفته بود: شهید ا...دادی با وجود تمام مسئولیت‌های اجتماعی و نظامی‌اش هیچ‌گاه آلوده به شهرت‌طلبی نشد به گونه‌ای که اگر از مردم پاریز (شهر تولد شهید ا...دادی) بپرسید که یک چهره مذهبی و اجتماعی معرفی کنند، بی‌تردید شهید ا...دادی خواهد بود.
پیکر شهید ا...دادی در زمستان۹۳ با دستان سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در گلزار شهدای شهرستان پاریز به خاک سپرده شد.

میثم رشیدی مهرآبادی - دبیر گروه پایداری