به‌حلاوت طلای المپیک

میر‌مصطفی جوادی: لحظه‌ای که وزنه را زدم باورم نمی‌‍‌شد

به‌حلاوت طلای المپیک

گاهی اوقات مطمئنیم که طلا مال ماست. مثلا وقتی حسین رضازاده روی تخته می‎رفت یا زمانی که بهداد سلیمی وزنه‌ می‌زد یا این اواخر با رکوردهای اعجاب‌انگیز سهراب مرادی. اما گاهی برق طلا زمانی  به چشمان‌مان می‌خورد که کسی انتظارش را ندارد. مثل طلای میر‌مصطفی جوادی در رقابت‌های جهانی ریاض.

در حضور دو قهرمان و رکورددار جهان از چین و قهرمان سال گذشته جهان از ونزوئلا. رقابت‌های یک‌ضرب دسته 89کیلوگرم مسابقات جهانی که تمام شد مصطفی ششم بود و کسی فکرش را نمی‌کرد حرکت پایانی دوضرب وزنه 215کیلوگرمی نماینده ایران باشد. جوادی وزنه‌ای را زد که تا آن زمان هرگز نزده بود. او با غیرتی مثال‌زدنی، طوری وزنه 215 را به هوا پرتاب کرد که در همان آن، همه فهمیدند که این وزنه مهار خواهد شد و همین اتفاق هم افتاد. میر‌مصطفی جوادی با مهار وزنه 215کیلوگرمی به رکورد مجموع 384کیلوگرم رسید و قهرمان جهان شد. قهرمانی جهان و کسب دو مدال طلای دوضرب و مجموع در یک وزن المپیکی. حالا همه او را به عنوان یکی از مدعیان اصلی کسب مدال طلای المپیک می‌شناسند.
مصطفی لبخندی می‌زند و به جام‌جم می‌گوید: «اصلا انتظار طلا را نداشتم. روی کاغذ شاید می‌توانستم در دو‌ضرب یک مدال بگیرم اما در مجموع خیلی بعید بود. شاید در بهترین حالت می‌توانستم یک مدال برنز بگیرم. خدا را شکر ناگهان در مسابقه همه چیز خوب پیش رفت و توانستم طلا بگیرم.» 
او درباره شرایط این جدال نفسگیر می‌گوید: «وزنه‌ها خیلی خوب شد. می‌گویند یک روزی روز آدم است. دوشنبه هم روز، روز من بود و توانستم مدال طلا بگیرم. خودم بعد از مسابقه باورم نمی‌شد. لحظه‌ای که وزنه را بالای سر بردم و مطمئن شدم طلا را می‌گیرم، حس عجیبی داشتم. لحظه خاصی بود. تصور کنید هیچ امیدی ندارید و ناگهان طلا را به دست می‌آورید. برای ورزشکاران این موقعیت کمتر پیش می‌آید.» 
او درباره داوران هم توضیح می دهد: « داوران این دوره بسیار سختگیرتر بودند. در یک‌ضرب یک حرکت مرا خطا گرفتند که واقعا کارم را سخت کرد. وقتی یک حرکت را از دست بدهی یعنی مدال را از دست داده‌ای. با این حال انگیزه‌ام را از دست ندادم و تلاشم را کردم.»
این دو طلا شروع خوبی بود برای تیم‌ملی وزنه‌برداری در رقابت‌های جهانی ریاض. امروز و از ساعت17 به وقت تهران دو نماینده دیگر ما دردسته 96کیلوگرم به روی تخته می‌روند. امیر حقوقی که در استارت‌لیست مسابقات با رکورد ورودی 390کیلو در جایگاه نخست قرار دارد و محمد زارعی با رکورد ورودی 373کیلو امیدواریم امروز هم روز وزنه‌برداران ما باشد. 

امیر حقوقی
متولد ۲۸ بهمن ۱۳۷۲(آذربایجان شرقی)
سومین حضور در مسابقات جهانی 
دارنده ۲ برنز قهرمانی جهان
دارنده ۲ نقره قهرمانی آسیا  
بهترین رکورد‌های شخصی 
۱۷۲ کیلوگرم یک‌ضرب
۲۱۶ کیلوگرم دوضرب
۳۸۸ کیلوگرم مجموع

محمد زارعی
متولد ۲۰ دی ۱۳۶۹(شیراز)
دومین حضور در مسابقات جهانی 
دارنده برنز قهرمانی آسیا 
بهترین رکوردهای شخصی 
۱۶۷ کیلوگرم یکضرب
۲۰۰ کیلوگرم دوضرب
۳۶۷ کیلوگرم مجموع

رضا پورعالی - دبیرگروه ورزش