پردازش رایانه با انرژی جلبک

پردازش رایانه با انرژی جلبک

 توسعه فناوری‌های جدید در تولید باتری‌ها، طی سال‌های اخیر به شدت مورد توجه پژوهشگران و فناوران گروه‌های مختلف تحقیقاتی قرار گرفته‌است. موضوع تأمین انرژی، یکی از چالش‌های اصلی در توسعه فناوری به شمار می‌رود. منابع محدود فلزات مورد استفاده در باتری‌های رایج، مشکلات زیست‌محیطی تأمین انرژی به روش‌های قدیمی، محدودیت ظرفیت باتری‌های کنونی و... همگی موجب شده محققان هر روز به دنبال توسعه تأمین‌کننده‌های جدید انرژی به ویژه باتری‌های زیستی و پاک باشند. در پژوهشی جدید، گروهی از محققان دانشگاه کمبریج در بریتانیا موفق شده‌اند ریزپردازنده‌ای را برای بیش از شش ماه با نوع جدیدی از باتری فعال نگه دارند؛ زمانی که حتی موجب شگفت‌زدگی محققان این پژوهش نیز شد.

این باتری در واقع محفظه‌ای کوچک با ابعادی مشابه یک باتری قلمی حاوی محلول الکترود بود که در آن جلبک‌های سبزآبی قرار گرفته‌بودند. این میکروارگانیسم‌ها توانستند از نور خورشید برای تولید میزان برق کافی برای تأمین انرژی این رایانه به مدت شش ماه استفاده کنند. سیانوباکتری‌ها به رایانه اجازه می‌دهد در چرخه‌های 45 دقیقه‌ای با وقفه 15دقیقه‌ای در حالت آماده به کار به ازای هر چرخه کار کند. البته این پردازنده معادلات پیچیده‌ای انجام نداده، بلکه مجموع اعداد صحیح متوالی را محاسبه کرده‌است تا محققان مبنایی برای محاسبه میزان پردازشی را که با این باتری قابل انجام است، به دست آورند. در این پژوهش خروجی جریان از باتری و ارسال داده‌ها به فضای ابری بررسی شده‌است. نکته جالب این است که از زمان پایان این مطالعه در مرداد 1400/ آگوست 2021، باتری به تولید برق تاکنون ادامه داده‌است.

 برق بدون قطعی 
دکتر پائولو بومبِلی از گروه بیوشیمی دانشگاه کمبریج در این زمینه توضیح می‌دهد: «برای ما واقعا شگفت‌انگیز بود چطور این سامانه توانست برای مدت طولانی به فعالیتش ادامه دهد. پیش‌بینی ما این بود که باتری پس از چند هفته فعالیتش را از دست خواهدداد اما این‌طور نشد و همچنان فعال باقی ماند.» این سامانه که به مدت شش ماه بدون قطع جریان برق کار می‌کرد، در زمان محاسبات 3/0 میکرووات و در حالت آماده به کار 24/0 میکرووات برق مصرف می‌کرد.

در مسیر تحول اینترنت اشیا
توسعه باتری جلبکی ممکن است تحولی گسترده‌ در فناوری اینترنت اشیا نیز به وجود بیاورد که قرار است با کمک حسگرها، نرم‌افزارها و سایر فناوری‌ها امکان اتصال اشیا را با هر نوع دستگاهی از طریق اینترنت فراهم کند. در حقیقت در حال حاضر یکی از موانع اصلی برای توسعه گسترده اینترنت اشیا میزان لیتیوم در دسترس برای تأمین باتری‌های مورد نیاز است.

 منابع:IFL Science و Science Alert
​​​​​​​
عسل اخویان طهرانی - گروه دانش و سلامت