قصاص خودسرانه با 3گلوله

روایت دست‌اول از قتل محیط‌بان زندانی پس از خروج از دادگاه

قصاص خودسرانه با 3گلوله

برومند نجفی، محیط‌بان کرمانشاهی صبح دیروز در حالی از زندان راهی دادگاه کیفری یک شد که امید داشت دلایلش برای اثبات قتل شبه‌عمد مورد قبول قضات قرار گیرد و از مجازات قصاص نجات پیدا کند. او می‌دانست اولیای‌دم مقتول تحت هیچ شرایطی حاضر به بخشش او نیستند و تنها راه نجاتش از مرگ، شکستن حکم قصاص است. این امید اما دقایقی بعد از پایان جلسه دادگاه و خروج او از ساختمان دادگستری با شلیک هشت گلوله پدر مقتول رنگ‌باخت و پایانی تلخ برای این پرونده جنجالی رقم خورد.

چهاردهم مردادماه 1399 بود که با تیراندازی برومند نجفی به سمت خودرویی  در منطقه حفاظت‌شده بیستون، جوان 32ساله‌ای به‌نام یوسف هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد. درحالی‌که برومند مدعی بود سرنشینان خودرو از شکارچیان غیرمجاز بودند، هیچ دلیلی برای اثبات آن به دست نیامد. راننده و سرنشینان خودروی پراید در بازجویی‌ها مدعی شدند هنگام بازگشت از تفریح و جمع‌آوری گیاهان دارویی در دامنه کوه ناگهان وسط جاده با مامورین محیط‌‌بانی مواجه شدند که با اسلحه و بدون لباس فرم کمین کرده بودند و آنها تصور کردند در دام راهزنان گرفتار شده‌اند و به همین دلیل قصد فرار از راهزنی احتمالی را داشتند که ترمز نکردند و به راه خود ادامه دادند.
با تکمیل تحقیقات، این پرونده به شعبه سوم دادگاه کیفری یک استان کرمانشاه ارسال شد و قضات با بررسی گزارش‌های موجود در پرونده و دفاعیات برومند نجفی، او را به قصاص محکوم کردند. این حکم در دیوان‌عالی‌کشور مهر تایید خورد.
با پیگیری یگان حفاظت محیط‌‌زیست و ارائه دلایل جدید در پرونده، با درخواست اعاده دادرسی برومند نجفی در دیوان‌عالی‌کشور موافقت و پرونده برای رسیدگی دوباره به شعبه هم‌عرض ارسال شد.صبح دیروز محیط‌بان زندانی به دادگاه کیفری یک استان کرمانشاه منتقل شد. در این جلسه او و وکیل‌مدافعش از خود دفاع کردند. پدر مقتول هم همچنان درخواست قصاص را مطرح کرد و تلاش‌ها برای جلب رضایتش بی‌فایده ماند.
حدود ساعت یک ظهر، برومند همراه سرباز مراقبی از ساختمان دادگاه خارج شدند که قبل از سوارشدن به خودروی حمل زندانیان، پدر مقتول به سمت او هشت گلوله شلیک کرد که سه  تیر به  او اصابت کرد و باعث قتلش شد.شهرام کرمی، دادستان کرمانشاه در تشریح نحوه حمله به محیط‌بان زندانی گفت: پس از خروج این زندانی از مجتمع قضایی، یکی از نزدیکان مقتول با تبر به سمت سرباز زندان که محیط‌بان را همراهی می‌کرد حمله‌ور شده و او را از ناحیه دست مجروح می‌کند. در همین زمان پدر مقتول که از قبل در بیرون از محوطه دادگاه کمین کرده بود، بیرون آمده و هشت گلوله از اسلحه کلاشینکف به سمت محیط‌‌بان شلیک می‌کند که سه گلوله آن به برومند نجفی اصابت کرده و باعث مرگ وی می‌شود.درحال‌حاضر پدر مقتول و کسی که او را در این ماجرای خونین همراهی کرده است، متواری شده‌اند و دستورات لازم جهت دستگیری متهمان صادر شد و تحت تعقیب قرار دارند.

روایت دست اول  وکیل محیط‌بان از روز دادگاه
سیده‌نوشا میرجعفری، وکیل مرحوم برومند که دیروز در محل تیراندازی به موکلش حضور داشت با گذشت حدود پنج ساعت از ماجرای تیراندازی هنوز در شوک ماجرا قرار دارد و به‌سختی درباره اتفاق مقابل دادگاه کیفری صحبت می‌کند. این وکیل دادگستری به جام‌جم گفت: «بعد از قبول اعاده دادرسی در دیوان‌عالی‌کشور، صبح شنبه برومند نجفی را از زندان به شعبه اول دادگاه کیفری یک استان کرمانشاه منتقل کردند. در این جلسه پدر مقتول اصرار به قصاص داشت و متهم نیز به دفاع از خود درباره اتهام قتل پرداخت. بعد از رسیدگی به این پرونده، قاضی با پدر مقتول صحبت کرد و از او خواست برومند نجفی را ببخشد اما یک ساعت صحبت قاضی بی‌نتیجه بود و او فقط قصاص می‌خواست. او که فهمیده بود نظر دیوان بر قتل شبه‌عمد است، با نقشه‌ای از پیش‌طراحی‌شده از ساختمان بیرون رفت و به کمین ما ایستاد تا شلیک کند.» میرجعفری ادامه داد: «من و همکارم در شعبه دادگاه مانده و در حال صحبت با قاضی بودیم و برومند نجفی با یک سرباز محافظ به سمت خودروی انتقال زندانیان رفت. آنها به نزدیکی خودرو در محوطه بیرونی دادگاه رسیده بودند که ابتدا یکی از آشنایان مقتول با دسته تبر ضربه‌ای به دست مامور محافظ زده و بعد پدر مقتول شروع به تیراندازی کرده و با قتل محیط‌بان از محل فرار کردند.»

محمد غمخوار - دبیر گروه حوادث