نسخه Pdf

گیاهی برای تازه‌کارها

گیاهی برای تازه‌کارها

اگر تازه کارید و هنوز تجربه کافی در نگهداری از گیاهان ندارید، گندمی را انتخاب کنید. این گیاه در هر محیط و هر آب و هوایی به خوبی رشد می‌کند. فرق نمی‌کند در حمام، اتاق خواب، روی میز، قفسه کتاب و یا حتی آشپزخانه! گندمی یکی از تطبیق پذیرترین گیاهان آپارتمانی است. نکته مهم در مورد این گیاه، نگهداری آسان و کم‌ دردسر آن است همچنین به دلیل خاصیت تصفیه‌کنندگی خود بسیار مورد توجه است. گندمی یکی از گیاهان تصفیه کننده هوا به شمار می‌رود. همین موضوع باعث شده انتخاب آن، انتخابی به نفع سلامتی افراد خانه باشد.

نور: گندمی می‌تواند نوسانات نور را تحمل کند، اما در کل نور غیرمستقیم و درخشان خورشید را برای باطراوت بودن ترجیح می‌دهد. در صورت دریافت نور کافی، رگه‌های موجود در سطح برگ‌ها زیبا و برجسته‌تر می‌شوند. هرگز گندمی را در معرض دریافت نور مستقیم خورشید قرار ندهید، زیرا باعث سوختن برگ‌های آن خواهد‌شد. گندمی گیاهی خوشحال و شاداب است که هم در شرایط سخت و هم در شرایط عالی رشد می‌کند.
آبیاری: گیاه را به قدر کافی آبیاری کنید، اما مواظب باشید غرقاب نشود. خیس شدن بیش از حد خاک سبب پوسیدگی ریشه خواهد شد. بین هر بار آبیاری گندمی اجازه دهید خاک به خوبی خشک شود. اگر متوجه قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها شدید، احتمالا آبی که برای آبیاری گیاه استفاده می‌کنید کلر فراوان دارد. میزان اضافی کلر می‌تواند با تجمع در خاک سبب ایجاد اخلال در کار گیاه شود.  اگر چنین اتفاقی رخ‌داد، اجازه دهید آب برای یک شب در ظرفی بدون درپوش قرار بگیرد تا کلر و فلوئور اضافی از آن خارج شود.
رطوبت: گندمی در صورت قرار گرفتن در محیطی با رطوبت پایین عملکرد خوبی از خود نشان نخواهد داد. گاهی مقدار کمی رطوبت بیشتر کافی است تا گندمی به زندگی طبیعی خود باز گردد. بعضی اوقات قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها نشانه خشکی بیش از حد هوا نیز هست. برای مقابله با خشکی هوا، گیاه را مرتبا به کمک یک اسپری پر از آب خیس کنید.
کوددهی: در بهار و تابستان، هر ماه بیش از دو بار به گیاه کود مناسب بدهید. البته دقت کنید تا گیاه را با دادن کود زیادی دچار مشکل نکنید. کوددهی بیش از حد باعث قهوه‌ای شدن برگ‌ها می‌شود. در پاییز و زمستان، سرعت رشد گیاه به‌طور طبیعی آرام‌تر می‌شود در‌نتیجه در این فصل‌ها نیازی نیست به گیاه کود بدهید. برای شادابی بیشتر گیاه بهتر است با کود مایع مخصوص گیاهان آپارتمانی تقویت شود.

آزاده روغنی - چاردیواری