ارز یارانه‌ای برای واردات، فساد‌زاست

ارز یارانه‌ای برای واردات، فساد‌زاست

محمدصادق مفتح، قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی با اشاره به دستاوردهای طرح مردمی‌سازی و بازتوزیع عادلانه یارانه‌ها، گفت: این طرح از ایجاد مفاسد و رانت در تأمین ارز سوبسیدداری که در اختیار نظام‌های مختلف وارداتی و تولید قرار می‌گیرد، جلوگیری می‌کند.

وی با اشاره به حلقه‌های متعدد ایجاد شده از واردات مواد اولیه تولید تا تحویل محصول به دست مصرف‌کننده، افزود: به‌عنوان مثال نهاده‌های دامی که در اختیار مرغداران قرار می‌گیرد پنج یا شش حلقه را طی می‌کند، لذا اختصاص ارز یارانه‌ای به واردکننده مواد اولیه به‌عنوان اولین حلقه، زمینه ایجاد فساد سیستماتیک و سازمان‌یافته را فراهم می‌کند.
قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی با ابراز تأسف از این‌که طی سال‌های گذشته شاهد رانت‌های بزرگی در این زمینه بوده‌ایم، تصریح کرد: به میزانی که کشور متحمل هزینه برای تأمین ارزهای ارزان می‌شد، مصرف‌کننده‌های نهایی که گروه هدف دولت بودند، منتفع نمی‌شدند.
مفتح با تاکید بر این‌که در همه جای دنیا به حلقه نهایی که تولیدکننده است یارانه داده می‌شود، افزود: اجرای این طرح باعث شناسایی دهک‌هایی با درآمد پایین‌تر شده و همچنین شبکه توزیع سالم‌تر و بدون رانت کار خواهد کرد.