افکارعمومی جهان موافق اقدام متقابل ایران

افکارعمومی جهان موافق اقدام متقابل ایران

درچنین شرایطی این حق برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده که  در پاسخ متقابل به هر شکلی که مصحلت می‌داند به منافع اسرائیل در هر نقطه‌ای از جهان از داخل و خارج ایران آسیب بزند. این حق برای ایران محفوظ است و مقررات بین‌المللی هم این حق را به‌عنوان دفاع از خود تلقی می‌کند و اجازه این کار را به کشورمان می‌دهد و افکار عمومی جهان هم همراه جمهوری اسلامی است. به‌دلیل این‌که ایران در راه دفاع از مردم مظلوم فلسطین دچار صدمه شده و بهترین نیرو‌ها و دیپلمات‌های خود را از دست داده است.

مردم جهان متوجه این واقعیت هستند و اکثر کشور‌های مستقل ایران هم این حق را به جمهوری اسلامی می‌دهند. مضاف بر این‌که در مجامع بین‌المللی و سازمان ملل متحد هم در خصوص این‌که ایران حق دفاع از خود را دارد و می‌تواند اقدامی‌ برای بازدارندگی رژیم صهیونیستی انجام دهد، رویکرد مثبتی وجود دارد‌‌؛ لذا پاسخ متقابل تصمیم مشروعی بود که در جمهور اسلامی اتخاذ شد و همان‌طور که مقامات ارشد نظام به‌خصوص رهبر انقلاب فرمودند، این مجازات حتمی است و به‌طور قطع رژیم صهیونیستی با عمل متقابل ایران از کرده خود پشیمان خواهد شد. طبعا این اقدام موضوعی نیست که زمان و مکان آن مشخص باشد و حتما مسئولان ارشد نظام تصمیمات مقتضی را خواهند گرفت و در زمان و مکان مناسب این اتفاق رخ خواهد داد. 
نکته دیگر این‌که از هم اکنون مقامات اسرائیلی از بیم واکنش ایران شروع به تهدید کرده‌اند. واقعیت آن است که رژیم صهیونیستی همه عرصه‌ها را باخته و کاملا چهره‌ای بازنده به خود گرفته است. چون اهداف نظامی این رژیم تحقق نیافته و مجبور شده در نهایت از غزه خارج شود. از سویی دیگر به رغم ارتکاب به جنایاتی که مصداق نسل‌کشی علیه مردم فلسطین است، در آزاد کردن اسیران صهیونیست ناتوان بوده است. گذشته از این در بعد داخلی با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کند. نارضایتی عمومی سراسر سرزمین‌های اشغالی را در بر گرفته و حتی مجلس اسرائیل هم اعلام کرده در شرایط جنگی هم می‌توانند بنیامین نتانیاهو را استیضاح و محاکمه کنند. در سطح بین‌المللی و افکار عمومی حیثیت رژیم صهیونیستی از بین رفته و با یک بحران جدی مواجه است و حتی کشور‌هایی مثل فرانسه و انگلیس به قطعنامه سازمان ملل علیه این رژیم رأی مثبت دادند و آمریکا هم ناچار شده رأی ممتنع بدهد. امروز مسأله عضویت فلسطین در سازمان ملل مطرح است. ۱۴۴عضو این سازمان از این موضوع حمایت می‌کنند. موضوع به سازمان ملل ارجاع شد و اگرچه با حضور آمریکا تحقق این هدف ممکن است به زودی رخ ندهد اما تا همین مرحله ما با یک اقدام تازه از سوی سازمان ملل متحد مواجه هستیم و مساله آزادی فلسطین به صورت مطالبه جهانی درآمده است. 
 در چنین شرایطی رژیم صهیونیستی ممکن است هر اقدامی را انجام دهد، چون به مرحله انتحار رسیده است. به نظر می‌رسد تصمیمی که جمهوری اسلامی برای دفاع از خود و بازدارندگی اسرائیل اتخاذ می‌کند با در نظر گرفتن تمام احتمالات از‌جمله حمله متقابل رژیم صهیونیستی خواهد بود و شاید یکی از دلایل طولانی شدن موضوع این باشد که به صورت همه‌جانبه و با رصد کامل تحولات وبدون عجله وبرخورد احساسی وهیجانی کار دنبال می‌شود و ان‌شاءا...آنچه ‌ رخ خواهدداد به نفع جمهوری اسلامی، محور مقاومت ومردم شجاع و مظلوم فلسطین خواهد بود. 

محسن پاک آیین / دیپلمات ارشد حوزه روابط بین‌الملل