بارانداز طلا

تیم‌ملی کشتی آزاد با اقتدار بر بام آسیا ایستاد

بارانداز طلا

سی و ششمین دوره رقابت‌های کشتی آزاد بزرگسالان قهرمانی آسیا 23 و 24 فروردین ماه با حضور 23 کشور در شهر بیشکک قرقیزستان برگزار شد و تیم ایران با کسب 5 مدال طلا و3 مدال برنز به‌عنوان قهرمانی دست یافت. برای تیم ایران رحمان عموزاد در وزن 65 کیلوگرم، امیرمحمد یزدانی در وزن 70 کیلوگرم، محمد نخودی در وزن 79 کیلوگرم، امیرحسین فیروزپور در وزن 92 کیلوگرم و امیرحسین زارع در وزن 125 کیلوگرم به مدال طلا دست یافتند.

حسین ابوذری در 74 کیلوگرم، هادی وفایی‌پور در 86 کیلوگرم و محمدحسین محمدیان در 97 کیلوگرم سه کشتی‌گیر دیگر ایران بودند که به مدال برنز رسیدند. تنها در دو وزن 57 و 61 کیلوگرم بود که دست کشتی‌گیران ایرانی از رسیدن به مدال باز ماند. ابراهیم خواری و رضا اطری به ترتیب در اوزان 57 و 61 کیلوگرم به مقام پنجم رسیدند.تیم ایران در این دوره از رقابت‌ها به دلیل حضور برخی از کشتی‌گیران اصلی خود در مسابقات کسب سهمیه المپیک از جمله احمد محمدنژاد‌، یونس امامی و امیرعلی آذرپیرا و مصدومیت و آسیب‌دیدگی حسن یزدانی با ترکیبی از کشتی‌گیران جوان و عنوان‌دار به مصاف حریفان خود رفت و توانست با کسب نیمی از مدال‌های طلا، عنوان قهرمانی را از آن خود کند. این قهرمانی در حالی به دست آمد که تیم ایران سال گذشته در مسابقات قهرمانی آسیا در آستانه در قزاقستان فقط یک مدال طلا به دست آورده بود و در جایگاه سوم تیمی قرار گرفت. در رده‌بندی تیمی، ایران با اقتدار و با 190 امتیاز به‌عنوان قهرمانی دست یافت و تیم‌های ژاپن با 130 امتیاز و قرقیزستان با 121 امتیاز دوم و سوم شدند.این سی و یکمین قهرمانی تیم کشتی آزاد ایران در مسابقات قهرمانی آسیا بود تا کشتی‌ ایران همچنان قهرمان بلامنازع کشتی قاره کهن باشد. بعد از ایران، ازبک‌ها با چهار قهرمانی در آسیا در رده دوم قرار دارند. از طرف دیگر، با کسب این نتایج در مسابقات امسال قرقیزستان، تعداد طلاهای کشتی ایران در قهرمانی آسیا به رکورد فوق‌العاده 227 مدال طلا رسید.  
   
بازگشت روزهای خوب رحمان 
اولین مدال امسال کاروان ایران را رحمان عموزاد در وزن 65 کیلوگرم به دست آورد. عموزاد در دور مقدماتی با نتیجه ۴ بر ۲ اولوکبک ژولدوشبیکوف قهرمان آسیا از قرقیزستان و ۷ بر صفر سئون هو یو از کره‌جنوبی را از پیش رو برداشت، در نیمه‌نهایی هم ۱۰ بر صفر عباس رحمان‌اف از ازبکستان را شکست داد. او در فینال به مصاف تولگا تومور اوچیر مغولی رفت تا فینال بازی‌های آسیایی 2022 بار دیگر تکرار شود. این کشتی‌گیر که سال ۲۰۲۳ با قبول شکست مقابل اسماعیل موسکائف مجارستانی و شمیل ممدوف روس به عنوان پنجمی جهان رضایت داد، فینال بازی‌های آسیایی را هم به اوچیر واگذار کرد تا سال ۲۰۲۳ برای او تلخ به پایان برسد. عموزاد در بازی فینال، کشتی را هجومی شروع کرد و خیلی سریع دو امتیاز از اوچیر گرفت. او در وقت دوم یک امتیاز با اخطار کم‌کاری از دست داد تا نتیجه ۲ بر یک شود. دارنده نشان‌های طلای نوجوانان، جوانان، امید و بزرگسالان جهان با همین نتیجه کشتی را به پایان رساند و مثل سال گذشته صاحب نشان طلای قهرمانی آسیا شد. عموزاد که صاحب دوبنده تیم ملی در وزن ۶۵ کیلوگرم در المپیک پاریس است، با این مدال طلا برای فتح سکوی نخست المپیک دورخیز کرد.

طلای دلچسب امیرمحمد یزدانی 
دومین طلای کاروان ایران در این بازی‌ها را امیرمحمد یزدانی در وزن 70 کیلوگرم در یک فینال جذاب و تماشایی به دست آورد. یزدانی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه 9 بر 4 مقابل علی بک عثمان‌اف از قرقیزستان به پیروزی رسید و راهی مرحله نیمه نهایی شد. وی در این مرحله مقابل مصطفی احمداف از تاجیکستان با نتیجه 8 بر 3 به برتری  دست یافت و به دیدار فینال رفت تا مقابل یوشینوسوکه آئویاگی از ژاپن قرار بگیرد. پس از رد و بدل شدن 22 امتیاز در بازی جذاب فینال این وزن، یزدانی با نتیجه 13 بر 9 حریف ژاپنی‌اش را شکست داد و به مدال طلا رسید.

هت‌تریک طلا با نخودی 
محمد نخودی کشتی‌گیر وزن ۷۹ کیلوگرم و دارنده ۲ مدال نقره و یک برنز جهان، در این مسابقات پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه ۵ بر ۴ از سد خیدیر سیف‌الدین‌اف از بحرین گذشت و به مرحله نیمه‌نهایی راه یافت تا برابر انخبایار بایامبادورج از مغولستان قرار بگیرد. از همان ابتدای دیدار فینال مشخص بود که نخودی از حریف خود کاملا سرتر است و با زیرگیری‌های دیدنی خود توانست برتری‌اش را به کشتی‌گیر مغولستانی دیکته کند. نخودی که روی یک بارانداز نزدیک بود غافلگیر شود، دو امتیاز هم به حریف داد، اما در همان ابتدای تایم دوم موفق شد امتیازات خودش را به 12 برساند و با امتیاز عالی 12 بر 2 مقابل حریف به برتری برسد. بااین نتیجه، کاروان ایران درروز نخست درکسب طلا هت‌تریک کرد تا تنها بخت قهرمانی این مسابقات باشد. 
   
فیروزپور قهرمانی را مسجل کرد
ایمرحسین فیروزپور در وزن 92 کیلوگرم و درغیاب آذرپیرا وکامران قاسمپور،توانست بهترین عملکرد را داشته باشد. فیروزپور در دور نخست با نتیجه ۱۱برصفر ساتوشی میورا از ژاپن را از پیش رو برداشت. وی در دور بعد با نتیجه ۱۱ بر صفر شوهی گانگ از چین را مغلوب کرد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. وی در این مرحله مقابل ماگومد شریپوف از بحرین با نتیجه ۱۰ بر صفر به برتری دست یافت و به دیدار فینال رفت. فیروزپور در فینال و دریک بازی راحت با نتیجه ۸ بر ۱ از سد شرزاد پویونوف از ازبکستان گذشت و به مدال طلا دست یافت. با کسب چهارمین مدال طلای کاروان ایران توسط فیروزپور، قهرمانی ایران در این مسابقات مسجل شد. 
   
مطمئن مثل امیرحسین زارع 
در آخرین وزن این مسابقات، امیرحسین زارع در125کیلوگرم نتیجه‌ای را به دست آوردکه خیلی‌ها انتظارش را داشتند.زارع پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه 10برصفر کومار آنیروده از هند رامغلوب کرد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. وی در این مرحله مقابل شامیل شریپوف از بحرین با نتیجه 5 برصفربه برتری دست یافت وراهی دیدارفینال شد.زارع در فینال این وزن با نتیجه 11برصفر مقابل آیال لازاریف ازقرقیزستان پیروز شد تا بدون واگذاری حتی یک امتیاز به مدال طلا برسد.